Wikipedysta:Matekm/Podstawy programowania na platformie Android/Instalacja środowiska
Zanim rozpoczniesz przygodę z tworzeniem aplikacji na system Android i stworzysz swój pierwszy projekt, musisz przygotować i skonfigurować odpowiednie środowisko pracy. Ten rozdział ma pomóc ci w osiągnięciu tego celu. Niezależnie od tego z jakiego systemu korzystasz kroki są takie same.
Zalecaną przez twórców systemu, metodą tworzenia aplikacji jest wykorzystanie środowiska programistycznego Eclipse oraz wtyczki Android Development Tools (ADT). ADT w połączeniu z Eclipsem umożliwia szybkie i łatwe rozpoczęcie procesu tworzenia aplikacji: udostępnia prosty kreator projektów, emulator urządzenia mobilnego oraz mechanizmy ułatwiające tworzenie paczek instalacyjnych na urządzenia mobilne.
Instalacja środowiska Eclipse
[edytuj]Aby móc korzystać z tego środowiska programistycznego, należy ściągnąć odpowiednie archiwum z oficjalnej strony projektu - nas interesuje wersja przeznaczona dla programistów języka Java.
Eclipse różni się od innych programów tym, że nie wymaga tradycyjnej instalacji. Jedyne co trzeba zrobić co ściągnięciu archiwum to wypakować go do wybranego katalogu. Od tego momentu aplikacja będzie gotowa do uruchomienia.
Instalacja JDK
[edytuj]Do tworzenia aplikacji na Androida wykorzystuje się język Java. Zanim więc możliwe będzie programowanie na tą platformę, niezbędne jest ściągnięcie i zainstalowanie Java Development Kit 6 (bądź nowszej) - polecam ściągnąć paczkę instalacyjną z oficjalnej strony. Aby zainstalować JDK wystarczy dwukrotnie kliknąć na ikonę instalacyjną i postępować zgodnie z instrukcjami.
Instalacja SDK dla Androida
[edytuj]Do tworzenia aplikacji dla systemu Android potrzebny jest zestaw specjalnych narzędzi. Zestaw ten jest dostarczany w pakietach nazywanych Software Development Kit i w przypadku systemu Android zawiera wszystkie komponenty wymagane do tworzenia aplikacji: klasy implementujące API systemu, dokumentację oraz przykładowe kody źródłowe.
Instalowanie Android SDK odbywa się poprzez ściągniecie tak zwanego "pakietu startowego" (starter pack), można go ściągnąć ze strony przeznaczonej dla programistów platformy. Po ściągnięciu, należy go uruchomić oraz wybrać wersję 2.0 SDK bez dodatku Google Maps oraz potwierdzić wybór. W tym momencie rozpocznie się ściąganie właściwego SDK.
Instalacja wtyczki Android Development Tools
[edytuj]Jeżeli udało ci się przejść przez wszystkie powyższe procedury oznacza to, że jesteś gotowy do pracy. Przejdź do następnego rozdziały, gdzie dowiesz się w jaki sposób stworzyć swój pierwszy, prosty projekt