Wikipedysta:Pedros.lol/Mandriva

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instalacja systemu[edytuj]

Przebieg instalacji systemu Mandriva Linux One, wersja ze środowiskiem graficznym Gnome. Adekwatnie przebiega instalacja przy użyciu środowiska KDE.

Uruchomienie płyty LiveCD[edytuj]

Przy większość nowszych komputerów i laptopów, po włożeniu do napędu płyty z systemem i uruchomieniu komputera przywita nas ekran bootowania. Poprzez naciśnięcie klawisza F2 uruchomimy menu wyboru języka instalacji. Instalator spyta nas o język także na późniejszym etapie, więc teraz możemy pominąć ten krok. Wybieramy opcję Uruchom Mandriva 2010 i wciskamy Enter:

[[grafika: ]]

Nasz system będzie teraz krótką chwilę ładował potrzebne moduły, po czym wyświetli się okno wyboru języka. Jeżeli na początku wybraliśmy upragniony język, teraz będzie on automatycznie zaznaczony, jeśli nie, to teraz możemy go wybrać:

[[grafika: ]]

W następny oknie musimy zaakceptować treść licencji, jeżeli chcemy przejść do dalszej instalacji. Oczywiście systemy GNU/Linux zbudowane głównie z wolnego oprogramowania, licencje tychże systemów są znacznie bardziej przyjazne od licencji komercyjnych produktów:

[[grafika: ]]

Okno wyboru strefy czasowej ustawi się automatycznie na Warsow. Oczywiście możemy wybrać inną, jeżeli mieszkamy gdzieś poza Polską:

[[grafika: ]]

Przy nastawianiu zegara systemowego, instalator powinien automatycznie wykryć, jaka jest godzina. Polecam kliknąć na przycisk zaawansowane, w nowym oknie odhaczamy opcję Automatyczna synchronizacja czasu, dzięki czemu nasz system będzie regularnie synchronizował swój zegar z serwerami. Wybór serwera nie ma tutaj większego znaczenia, możemy zostawić opcję Wszystkie serwery:

[[grafika: ]]

Kolejne okno pyta nas o układ klawiatury, jaki chcemy mieć w naszym systemie. Opcja polski (programisty) jest zalecana i zaznaczana automatycznie:

[[grafika: ]]

Kliknięcie przycisku dalej spowoduje załadowanie systemu w trybie LiveCD. Nie są wprowadzone żadne zmiany na naszym dysku i po ponownym uruchomieniu komputera i wyjęciu płyty instalacyjnej, uruchomi się system, jaki był zainstalowany wcześniej. Dopiero kliknięcie znajdującej się na pulpicie ikonki Instalacja systemu live uruchomi właściwy instalator:

[[grafika: ]]

Partycjonowanie jest kluczowym momentem instalacji, zwłaszcza jeżeli na naszym dysku znajduje się inny system operacyjny, który chcielibyśmy zachować. Na szczęście dla nas, instalator Mandrivy, tzw. druid, jest na tyle inteligentny, że automatycznie sprawdza, czy na naszym dysku znajdują się jakieś systemy, i ustala partycje w taki sposób, aby można było podczas uruchamiania wybrać ten, który nas interesuje. Jeżeli instalujemy Mandrivę jako jedyny system, instalator automatycznie podzieli cały dysk, tworząc partycję systemową i partycję domową, co jest rozwiązaniem optymalnym.

[[grafika: ]]

Zaraz po utworzeniu partycji instalator wyszukuje nieużywane wersje językowe oraz pakiety sterowników nieobsługiwanego sprzętu. Możemy je usunąć, co uwolni trochę miejsca na dysku i skróci nieco czas instalacji systemu. Kliknięcie przycisku Zaawansowane wyświetli listę pakietów do usunięcia:

[[grafika: ]]

Na kolejnym ekranie mamy możliwość ustawienia opcji programu rozruchowego. Domyślne opcje są dla nas jak najbardziej wystarczające:

[[grafika: ]]

Kolejny ekran pokazuje jak wyglądać będzie nasze okno startowe po uruchomieniu komputera, kliknięcie przycisku Zakończ rozpocznie właściwą instalację systemu, po zakończeniu której instalator zapyta, czy ponownie uruchomić komputer. Nie zapomnijmy wyjąć płyty po restarcie, by nie uruchomił się system w trybie LiveCD. Pierwsza inicjacja wymaga od nas jeszcze ustawienia kont systemowych, musimy stworzyć przynajmniej jednego użytkownika, którego hasło może być identyczne jak hasło administratora, co ułatwi późniejsze użytkowanie systemu. Dodatkowo będzie można zalogować się w naszym systemie w tzw. trybie gościa, dzięki czemu inni użytkownicy mogą korzystać z naszego komputera bez wprowadzania zmian na dysku.

[[grafika: ]]

Ostatnim etapem instalacji jest ankieta, której wypełnienie oczywiście możemy odmówić. W tym momencie nasz system jest gotowy do użytkowania.