Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Pest/Brudnopis

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Do: Świadome śnienie:Techniki wywoływania
Wersja oryginalna: Wikibooks - Lucid Dreaming:Induction Techniques


Nim zabierzesz się za wywoływanie świadomych snów, powinieneś nauczyć się zapamiętywać co najmniej jeden sen z każdej nocy – choć nie jest to niezbędne.

Wstęp[edytuj]

W różnych technikach występuje kilka wspólnych elementów i to nimi zajmiemy się najpierw.

Wstawanie i zasypianie[edytuj]

Po pierwsze, musisz wiedzieć jak rozbudzać się by znów zasnąć po 10-60 minutach. Chyba najprostszą metodą jest używanie cichego budzika. By zmusić się do wstania, możesz postawić go w innej części pokoju. Możesz również użyć opisanej poniżej techniki MILD by spróbować obudzić się bezpośrednio po śnie. Powinno Ci to też pomóc w zapamiętywaniu snów. Możesz także wypić bardzo dużo wody lub herbaty, co zmusi cię do pójścia do toalety, ponieważ herbata to naturalny diuretyk. Z drugiej strony możesz po prostu obudzić się nad ranem czując się nieprzyjemnie. Moczopędne działanie herbaty pochodzi z kofeiny, która wpływać na twoją zdolność do zaśniecia, co oznacza również, że herbatki ziołowe nie będą działać.

Jeżeli masz problem z zaśnięciem, nie pij wody w ciągu ok. godziny przed zgaszeniem światła. Możesz się nawet wcześniej napić na zapas, by później nie czuć pragnienia. Przed pójściem spać wystrzegaj sie kofeiny i cukru.

Jeśli wciąż masz problemy z szybkim zasypianiem, wykorzystaj to i poczytaj książkę o świadomym śnieniu. Przez samo czytanie możesz mieć zwiększyć szansę na świadomy sen. Powinieneś mieć wyłącznik światła tuż przy łóżku by móc czytać do momentu gdy poczujesz senność i nie rozbudzić się ponownie podczas wstawania by zgasić światło.

Testy rzeczywistości[edytuj]

Testy rzeczywistości to metody służące rozróżnieniu jawy i snu. Wykonywanie ich jest niezwykle ważne. Niektórzy mówią, że to klucz do świadomego snu. Jest także niesamowicie ważne by zaakceptować efekty, jakie testy mogą dawać we śnie – akceptuj rzeczywistość snu jakakolwiek by nie była. Nie możesz oczekiwać wyników znanych z rzeczywistości we śnie, na rezultat działania testu rzeczywistości może mieć wpływ efekt placebo. W rzeczywistym świecie nie będzie takiego wpływu (chyba, że chorujesz psychicznie), ale skuteczność testów będzie zapewne wyższa w snach. Ważne, by rozumieć prawa zarówno świata snu, jak i świat realnego.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów testów rzeczywistości. Powinieneś zaznajomić się z całą listą, nawet jeśli nie będziesz używać wszystkich metod.

Pewność Szybkość Dyskrecja Ogółem
Oddech Sprawdź czy możesz oddychać z zatkanym nosem? Jeśli pływasz – czy możesz oddychać pod wodą? 5 5 3 4.33
Skakanie Czy gdy podskakujesz, opadasz powoli? 5 5 1 3.67
Czytanie Czy tekst, który czytasz, zmienia się? Napisz jakieś zdanie i je przeczytaj. Odwróć wzrok, powtórz przeczytany tekst, spójrz na kartkę i przeczytaj go ponownie. Powtórz całą procedurę dwukrotnie. 5 4 4 4.33
Wzrok Czy widzisz wszystko doskonale? Ta metoda działa tylko u ludzi z wadą wzroku. 4 5 5 4.67
Dłonie Czy twoje dłonie mają właściwy kolor, może masz za dużo palców (czasem znikają i pojawiają się, gdy chcesz je policzyć!) albo jest w nich coś dziwnego? Czy możesz przepchnąć palce przez drugą dłoń? 4 5 5 4.67
Czas Czy twój zegarek wskazuje dobrą godzinę? Czy w ogóle jesteś w stanie odczytać godzinę? Czasami zegarek może mieć niewłaściwą ilość wskazówek albo dziwne symbole zamiast cyfr. Zegarki cyfrowe lepiej spisują się w tym teście. 4 5 4 4.33
Moce Czy możesz latać (po prostu pomyśl o tym), otwierać zamknięte drzwi albo używać magicznych mocy? Próbuj zmienić kształt swojego ciała, albo przejdź przez ścianę, okno albo lustro. 4 5 3 4
Przełączanie światła Czy włączniki działają? 4 3 1 3
Lustra Czy wyglądasz normalnie w lustrze? 3 3 3 3
Nos Czy możesz zobaczyć swój nos z zamkniętymi oczami? 2 5 5 4
Szczypanie Gdy uszczypniesz się albo jeżeli poprosisz kogoś, żeby cię uszczypnął, czy to boli? „Uszczypnij mnie, ja śnię” to potoczne określenie tego testu rzeczywistosci. Podobnie działa bardziej dyskretne ugryzienie się w język. 2 5 4 3.67
Pamięć Czy pamiętasz jak znalazłeś się w miejscu, gdzie aktualnie się znajdujesz? Jak się tu znalazłeś, dlaczego albo co działo się przed godziną? Ten test nie zawsze jest godny zaufania! 2 3 5 3.33

Wybierz kilka testów, które będziesz wykonywać regularnie. Rób je dopóki nie upewnisz się, że nie śnisz. Powinieneś zawsze robić więcej niż jeden test. Kiedy już będziesz mieć pewność, że to nie sen, rozejrzyj się i zastanów się, jakie różnice występowałyby we śnie. Dzięki temu zwiększysz szanse na pomyślne wykonanie sprawdzianu podczas snu.

Oprócz testów robionych w ciągu dnia, powinieneś także wykonywać je zawsze niezwłocznie po obudzeniu. Dzięki temu będziesz świadomy podczas fałszywych przebudzeń, kiedy wciąż śnisz, sądząc, że to już następny dzień.

Jeśli masz problemy z robieniem testów podczas snu, przed pójściem spać wyobraź sobie siebie we śnie, zauważającego dziwaczne detale i wykonującego test rzeczywistości. Następnie przeprowadź test na jawie. Jeśli zrobisz testy kilka razy przed położeniem się spać, odkryjesz, że również we śnie wykonujesz je częściej.

Jeśli jesteś w sytuacji, w której możesz wykonać testu (na przykład, podczas publicznego przemówienia), zrób go gdy tylko będzie to możliwe. Pewne testy można wykonać bardzo dyskretnie – przykładowo, liczenie palców by upewnić się, że jest ich pięć. Jeśli będziesz powtarzać „teraz nie mogę zrobić testu”, nie zdziw się, gdy błędnie uznasz tak samo we śnie.

Które testy są najlepsze?

Kiedy wybierasz testy, najważniejsze cechy są wiarygodność, szybkość i dyskrecja.

 • Wiarygodność testu określa pewność, z jaką pozwala on na rozpoznanie „znaków snu” i stwierdzenie, że śnisz – podczas snu. Dla każdej osoby skuteczność może być nieco inna, ale generalnie pewne testy są dokładniejsze od innych. Wartości w tabelce powyżej opisujące wiarygodność w tabelce są jedynie przybliżone, dla każdego człowieka będzie inaczej.
 • Ważne, by test był szybki. Poszukiwanie przedmiotów ułatwiających test (książki, lustra) kosztuje Cię cenny czas snu i jest marnotrawstwem. Daje też więcej czasu podświadomości na spreparowanie wiarygodnych, znanych z rzeczywistego świata, wyników – zwłaszcza, gdy oczekujesz, że otrzymasz takie rezultaty.
 • Test rzeczywistości powinien być wreszcie dyskretny, to znaczy, zdecydowanie nie powinien zwracać uwagi wszystkich dookoła, jeśli przeprowadzasz go na jawie. Nagłe podskoki czy próby przeniknięcia ściany mogą doprowadzić do zawstydzających sytuacji!

W powyższej tabelce na górze, testy takie mają wynik poniżej 5.

Zapominam wykonywać testów w ciągu dnia. Co pomoże mi o nich pamiętać?

Masz interesujący dzień i nie zaprzątasz sobie głowy świadomymi snami? Nie polecamy pisania sobie na ręku „test rzeczywistości” czy „świadomość”, bo łatwo się uzależnić od takich podpowiedzi, których we śnie może zabraknąć. Tym niemniej wystarczające może być narysowanie sobie na dłoni kółka czy małej kropki.

Możesz także nakleić coś na swój zegarek albo telefon komórkowy. Do kolorowej, jaskrawej naklejki będzie trudniej się przyzwyczaić i mniejsza szansa, że ją zignorujesz. Jeśli często spoglądasz na zegarek, tym samym wciąż będziesz sobie przypominać o zrobieniu testu. Aż w końcu wejdzie Ci to w krew.

Pomóc może zwykły kubek do kawy z napisem „Czy to sen?”. Podobnie jak alarm w zegarku ustawiany na losowe godziny. Staraj się jednak nie polegać na nich zbytnio. Więcej przykładów znajdziesz na stronach Byte Red i LD4All

Inny technika to wypisanie 3 rzeczy, które zwykle robisz w ciągu dnia. Na przykład, odpowiadanie gdy słyszysz swoje imię, przechodzenie przez drzwi, włączanie telewizora, rozpoczynanie książki albo rozmowa z nieznajomym. Rano wybierz sobie trzy takie czynności i wykonuj test rzeczywistości ilekroć mają miejsce w ciągu dnia.

Zrobiłem test rzeczywistości we śnie ale stwierdziłem, że to nie sen. Czemu tak się stało?

Z testami rzeczywistości różnie bywa, czasem jednym wychodzą świetnie, a fatalnie innym – zwłaszcza w przypadku testów z włączaniem światła i kontrolowaniem dłoni. Jeśli na przykład w twoim śnie włączanie światła odbywa się normalnie albo twoje dłonie wyglądają jak zawsze, zmień test rzeczywistości na inny.

Zrobiłem test rzeczywistości we śnie, ale nie zdałem sobie sprawy, że to sen. Co poszło źle?

Przykładem takiej sytuacji jest spojrzenie w lustro, ujrzenie zamglonego odbicia i nie zdawanie sobie sprawy z tego, że to sen. Zdarza się to rzadko jeśli rzeczywiście celowo spojrzałeś w lustro, by wykonać test rzeczywistości. Musisz przykładać większą wagę do testów rzeczywistości w prawdziwym życiu i wybierać te bardziej wiarygodne. Wybieraj też te łatwiejsze do wykonania. Dla przykładu nie rób testu z zegarkiem, jeżeli nie nosisz zegarka ani nie wybieraj testu z lustrem, jeżeli zwykle bardzo rzadko spoglądasz w lustro albo możesz mieć pewność, że we śnie żadnego nie spotkasz.

Odnośniki pochodzące z oryginału książki:


Techniki[edytuj]

Gdy będziesz przeglądać poniższe zestawienie miej na uwadze, że dla każdej osoby działają one w inny sposób. Nie ma "najlepszej techniki", większość z nich może być z powodzeniem wykorzystana do wywołania 2–5 świadomych snów jednej nocy! Każdej nocy możesz mieć niezliczoną liczbę takich snów, ale nie będziesz tego świadom jeśli ich nie zapamiętasz.

Prawdopodobnie jednak oczekujesz rady, którą technikę wypróbować w pierwszej kolejności. Przede wszystkim musisz dokonać wyboru pomiędzy metodami używanymi podczas snu a metodami używanymi na jawie Błąd rozszerzenia cite: Nieprawidłowy znacznik <ref>; nazwa nie może być liczbą. Użyj nazwy opisowej.. Jeśli opanujesz technikę rozpoczynaną przed zaśnięciem, będziesz mógł mieć świadome sny za każdy razem, gdy zaśniesz. W przypadku innych technik, będziesz musiał zdać się na łut szczęścia, by mieć świadomy sen po zastosowaniu metody. Poniżej przedstawiono wady i zalety poszczególnych technik:

Technika Podsumowanie Wady Zalety Najlepsza dla...

WBTB
(Wake-Back-To-Bed - Wstań-I-Znów-Się-Połóż)

Wstań po przespaniu jakiegoś czasu i na powrót się połóż.

 • Prosta
 • Może być bardzo godna zaufania, zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami
 • Zaburza cykl snu

Ludzi pragnących udoskonalić inne techniki lub budzących się w środku nocy.

Autosugestia

Wmów sobie, że będziesz świadomy — nawet bez specjalnych intencji by być świadomym — aby tak rzeczywiście się stało.

 • Prosta
 • Mniej efektywna niż inne techniki (np. MILD)

Ludzie podatni na hipnozę lub nie mający dość cierpliwości na próbowanie innych technik.

MILD
(Mnemonic Induction of Lucid Dreams - Mnemoniczne Wywoływanie Świadomych Snów)

Zasypiając, skupiaj się na tym, by podczas snu pamiętać o tym, że śnisz.

 • Prosta
 • Potrafi znudzić

Ludzie o dobrej pamięci przyszłej (zapamiętywaniu przyszłych intencji).

WILD
(Wake-Initiation of Lucid Dreams - Świadomy Sen Rozpoczynany na Jawie)

Zachowaj świadomość podczas zasypiania, by od razu "wskoczyć" w sen.

 • Pozwala dowolnie wywoływać świadome sny na życzenie
 • Potrafi wywołać przerażające doznania
 • Potrzeba dużo czasu, by ją opanować

Ludzie pragnący wywoływać świadome sny pewnie i niezawodnie

VILD
(Visual Induction of Lucid Dreams - Wywoływanie Świadomych Snów przez Wizualizację)

Poprzez powtarzaną wizualizację, wywołaj świadomy sen, w którym przeprowadzisz Techniki wywoływania#Testy rzeczywistości|test rzeczywistości

 • Pozwala dowolnie wywoływać świadome sny na życzenie
 • Dla niektórych działa wyjątkowo dobrze...
 • ...ale słabo dla innych
 • Wizualizacja może nie pozwolić na zaśnięcie

Ludzie z dobrymi umiejętnościami wizualizacji.

CAT
(Cycle Adjustment Technique - Technika Dostosowania Cyklu)

Dostosuj swój cykl senny by zwiększyć świadomość w późniejszych fazach snu.

 • Poza zmianą cyklu snu nie wymaga większego wysiłku
 • Bardzo efektywna
 • Wymaga wczesnego wstawania w niektóre dni
 • Masz szanse na świadomy sen tylko w pozostałe dni (ale i tak może być to częstsze, niż w przypadku innych technik)

Ludzie o bardzo regularnym cyklu snu.

Pamiętaj, że najlepiej nauczyć się zapamiętywania co najmniej jednego snu z każdej nocy, zanim zaczniesz stosować powyższe techniki.

Szablon:Note Zwykle stosowane skróty to DILD (Dream-Initiated Lucid Dream - Świadomy Sen Rozpoczynany we Śnie) i WILD (Wake-Initiated Lucid Dream - Świadomy Sen Rozpoczynany na Jawie). Wszystkie techniki wywołujące WILD przedstawione są w podrozdziale WILD na tej stronie.

WBTB[edytuj]

Autosugestia[edytuj]

MILD[edytuj]

WILD[edytuj]

Halucynacje w półśnie[edytuj]

Paraliz senny ... niech ktos napisze cos o tym ;)

Liczenie[edytuj]

ꌌŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚ

Inkubacja snów[edytuj]

Łączenie snów[edytuj]

Przedluzanie swiadomego snu[edytuj]

nawet do paru dni ;) (poziom zaawansowany) Prosze o opisanie.

VILD[edytuj]

LILD[edytuj]

CAT[edytuj]