Wikipedysta:Przemub/Pliki wsadowe/POSIX

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

We wszystkich systemach uniksowych mamy dostęp do trybu wsadowego. Są to między innymi:

Oprócz tego większość wskazówek z powodzeniem zastosujesz w systemach nieuniksowych z powłoką sh, tj.:

  • Haiku, klon BeOS na jądrze NewOS.

Zaczynamy.

Hello World![edytuj]

Standardzik :). Przykład:

#!/bin/sh
echo Witaj świecie\!
echo Kliknij dowolny klawisz aby zakończyć...
read

Zapisujemy ten program w zwykłym pliku tekstowym o nazwie np. program. Jest jeszcze jedna ważna rzecz jaką musimy wykonać, mianowicie 'nadać plikowi status wykonywalnego. Z powłoki uczynimy to komendą:

chmod +x program

A z menedżera Nautilus PPM na pliku->Właściwości...->Uprawnienia->Wykonanie->Zezwolenie na uruchomienie pliku jako programu.

Następnie możemy z czystym sumieniem uruchomić program, który wyświetli nam napis Witaj świecie! i poprosi o kliknięcie dowolnego klawisza. Słowem wyjaśnienia:

  • #!/bin/sh służy do wybrania interpretera. Dzięki temu możemy skierować plik do dowolnego programu, w tym wypadku do powłoki sh (w większości systemów będzie to link do jej pochodnej, bash, dla którego byłoby to #!/bin/bash. W następnych programach będziemy korzystać właśnie z basha, oferującego więcej funkcji).
  • echo - wyświetla tekst.
  • \! - dlaczego nie napisaliśmy po prostu !? Otóż ! służy w bash do powtarzania poprzedniego polecenia (później ;) a więc wpisując ! często natrafimy na błąd, szczególnie gdy podajemy argumenty w cudzysłowie.
  • read - odczytuje znak, w tym wypadku zatrzymuje program do naciśnięcia dowolnego klawisza.