Wikipedysta:Tyfus

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Interaktywna powłoka[edytuj]

Teraz kiedy już zainstalowałeś Pythona, zastanawiasz się pewnie co to jest ta interaktywna powłoka (interactive shell), którą właśnie uruchomiłeś?

Powiedzmy tak: Python umożliwia pracę na dwa sposoby. Jest interpreterem skryptów, które możesz uruchomić z linii poleceń lub, jak inne aplikacje, dwukrotnie klikając na ikonce skryptu. Ale także jest interaktywną powłoką, dzięki której możesz debugować, sprawdzać działanie potrzebnych funkcji czy możliwości Pythona. Możesz nawet potraktować powłokę jako kalkulator!

Uruchom teraz powłokę w sposób, który już poznałeś i sprawdźmy co potrafi Python:

>>> 1 + 1       
2
>>> print 'witaj swiecie'
witaj swiecie
>>> x = 1       
>>> y = 2
>>> x + y
3 

Jak widzisz, możesz przeprowadzać podstawowe operacje matematyczne zupełnie jak w kalkulatorze, wyświetlać na ekranie napisy czy też przypisywać wartości do zmiennych.Wszystko powyżęj tej linni znajduje się już w artykule umieściłęm to po to by moja treść jakoś odnosiła się do powyższego.

W powyższym programie zastosowaliśmy dwa typy zmiennych: tekstowe string oraz zmienne całkowite czyli integer. Jednak nigdzie ich nie deklarowaliśmy to dlatego, że Python jest dynamicznym językiem programowania. Oznacza to, że kompilator określna typ danych na podstawie pierwszego wypełnienia zmiennej. Pewnie jesteś ciekawy co stanie się gdy wymieszamy te typy:

>>> print 'napis' *5
>>> napisnapisnapisnapisnapis

Zatem powyższa linia kodu powoduje pięciokrotne wyświetlenie się tekstu.


--Tyfus 16:10, 8 lut 2006 (UTC)