Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Warszk/Wielkie koty

25% Status
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

To jest projekt ksiązki dla dzieci Wielkie koty.

Podręcznik jest tłumaczeniem z angielskiego: Wikijunior Big Cats. Oprócz tego, źródłem informacji są także artykuły z Wikipedii.

Pracując nad tym podręcznikiem pamiętaj, że adresowany jest on do dzieci. Bardziej istotne jest by był on zrozumiały, nie musi być koniecznie dokładny we wszystkich szczegółach. Używaj prostych słów i zwrotów!

Jeżeli wniesiesz jakiś wkład do tego podręcznika dopisz się do listy autorów:

Książka w formacie pdf

[edytuj]

Chwilowo dostępna jest tylko w języku angielskim, ale podobny kształt mieć będzie także i nasz podręcznik.

Print Version (PDF)

Uwaga: By obejrzeć ten plik w Acrobat Readerze, postępuj zgodnie z instrukcjami:

  1. W pasku menu kliknij Widok (View)
  2. Przejdź kursorem do Układ strony (Page Layout)
  3. Kliknij na Sąsiadujące (Facing)

Główne artykuły

[edytuj]

Lista artykułów:

  1. Lew
  2. Tygrys
    Tygrys Bengalski
    Tygrys Bengalski
  3. Puma
  4. Gepard
    Gepard
    Gepard
  5. Ryś
    Ryś
    Ryś
  6. Karkal
  7. Serwal
    Serwal
    Serwal
  8. Jaguar
    Pantera
    Pantera
  9. Ocelot
  10. Pantera
  11. Pantera śnieżna (to właściwie nie pantera)
  12. Tigony i Ligery

Pytania jakie pojawią się w każdym artykule:

  1. Jakie tereny zamieszkują? (Gdzie żyją?)
  2. Jak wyglądają?
  3. Co jedzą i w jaki sposób łapią swoje ofiary?
  4. Jak wychowują swoje młode?


Inne ogólne artykuły:

  1. Ich miejsce w królestwie zwierząt (ssaki, drapieżniki), z kim są spokrewnione, ich ewolucja
  2. Wikipedysta:Warszk/Wielkie koty/Zagrożone wyginięciem



Lew

[edytuj]

Lew to jeden z wielkich kotów, który należy do tej samej rodziny co tygrysy, pantery i jaguary. Tylko te koty potrafią ryczeć.


Gdzie żyją lwy?

[edytuj]

Większość lwów żyje na otwartych równinach Afryki, zwanych sawannami. Oprócz afrykańskich, istnieją jeszcze lwy azjatyckie. Ich niewielka populacja żyje w Indiach.

Pomimo, że nazywamy je "królami dżungli", nie żyją one w dżunglach. Wiele zamieszkuje parki narodowe w takich krajach afrykańskich jak Kenia, Tanzania, Zimbabawe oraz Afryka Południowa.

Jak wyglądają lwy?

[edytuj]

Lwy mają żółte albo jasnobrązowe futro. Na brzuchu i wewnętrznych częściach nóg są białe. Dorosłe samce posiadają wokół głowy ciemną grzywę. Młode mają cętki. Lwy dorastają aż do 3 metrów długości i są wysokie na 1,3 m. Samce są większe niż samice (nazywamy je lwicami) i ważą aż 250kg! Lwice zazwyczaj ważą 180 kg i ich sierść jest bardziej gładka.

Co jedzą lwy i jak łapią swoje ofiary?

[edytuj]
Lwica starająca się przenieść bawoła

Lwy żywią się głównie innymi wielkimi ssakami, na przykład zebrami, gazelami i dzikimi świniami. Lwy żyją i polują w grupach, które nazywamy stadami. Polowaniem zajmują się głównie lwice, podczas gdy zadaniem samca jest obrona stada. Lwice polują także samotnie, zależnie od terenu w jakim się znajdują oraz od dostępnego pożywienia.

Jak lwy wychowują swoje młode?

[edytuj]
Lwica z młodymi

Młode lwiątka wychowują się w stadach, które składają się ze spokrewnionych lwic, ich młodych (zarówno samców jak i samic) oraz niespokrewnionego samca, który opiekuje się stadem. Lwy są wyjątkowe wśród kotów, ponieważ dorosłe samce i samice żyją razem przez cały rok. Lwice zajmują się polowaniem, dostarczając mięso dla wszystkich lwiątek ze stada, podczas gdy samiec zajmuje się obroną terytorium przed innymi lwami. Kiedy młody samiec dorasta, zazwyczaj musi opuścić stado i założyć swoje własne.

Po 3-11 dniach od momentu narodzin młode lwiątko otwiera oczy. Wkrótce też zaczyna chodzić, zwykle w trakcie kolejnych 5 dniach. Po trzech, czterech tygodniach zaczyna już dobrze biegać. W ciągu pierwszego miesiąca życia wyrastają mu zęby mleczne. Po około miesiącu lub dwóch młody lew rozpoczyna wędrówki po okolicy. W wieku 3 miesięcy giną mu plamy na futrze. Mając prawie rok życia za sobą uczestniczą w pierwszych polowaniach a samodzielność osiągają w wieku 16 miesięcy. Dwuletnim samcom wyrasta grzywa, natomiast pierwsze potomstwo samice osiągają w wieku 2,5 - 4 lat.

Lwy w niewoli

[edytuj]

Możesz spotkac lwy w zoo. W wielu lwy przetrzymywane są w ciasnych, niewygodnych klatkach. Mimo, że lwy żyją na otwartej, trawiastej przestrzeni, w zoo mają zadaszenia chroniące je przed deszczem, słońcem czy chłodem. Karmi się je surowym mięsem, bo też taka jest ich dieta na wolności. Bardzo często nie podaje się lwom mięsa wprost, tylko chowa się je, tak by lwy musiały wykorzystać swą inteligencję do zdobycia pożywienia. Pamiętaj by nigdy nie karmić lwów w zoo. To zadanie dla specjalnie przeszkolonych pracowników.

Ciekawostki

[edytuj]
  • Pysk lwa jest jak odcisk palca - nie ma dwóch lwów z takimi samymi wąsami!
  • Lwy witają się przez pocieranie policzkami.
  • Lwy żegniają się poprzez targanie się nawzajem zębami po brzuchach.
  • Lwy to najgłośniejsze z kotów. Ryk samca może być słyszany nawet w odległości 8 km.
  • Lwy normalnie spacerują z prędkością 4 km/h, ale mogą też biec z prędkością 60 km/h. Mogą także skakać na odległości do 12 m.
  • Na wolności lew zazwyczaj przeżywa 12-15 lat.

Strony www

[edytuj]