Wikipedysta:Yusek/Kartografia i topografia/Barwy
Barwa jest jedną z podstawowych środków wyrazu na mapach. Mapy barwne są czytelniejsze niż mapy monochromatyczne, szczególnie jeśli trzeba przedstawić na mapie wiele zjawisk. Jednakże zastosowanie barwy powoduje również podniesienie kosztów wykonania mapy szczególnie kiedy nie było drukarek stosowanych współcześnie.
Mapy achromatyczne
[edytuj]W mapach achromatycznych stosuje się jeden rodzaj tuszu najczęściej czarny ale może być to równie dobrze każdy inny tusz. Barwy wówczas różnią się jasnością co powoduje możliwość ukazania gradientu.
Mapy dwukolorowe
[edytuj]Specyficzną odmianą mapy achromatycznej jest mapa dwukolorowa najczęściej czarno-biała w której używa się tylko dwóch kolorów nie ma barw pośrednich. Mapy tego typu mimo swojego znacznego uproszczenia są często stosowane w pracach wewnętrznych. Np. w meteorologii w transporcie, kiedy przedstawiamy tylko jeden czynnik np. wielkość opadów albo sieć kolejową.
Mapy chromatyczne
[edytuj]Mapy chromatyczne to mapy zawierające wiele różnych barw w których różne są kolor, jasność oraz nasycenie. Teoretycznie można by zrobić mapę zawierającą wszystkie dostrzegalne barwy, w praktyce jednak nie można uzyskać wszystkich barw przy druku oraz nie potrzeba używać wszystkich kolorów. W praktyce stosuje się paletę podstawową, do której dodaje się po kilka wersji jaśniejszych i ciemniejszych danego koloru.
Mapy wielokolorowe
[edytuj]Specyficzną odmianą mapy chromatycznej jest mapa wielokolorowa. Składająca się z kilku kolorów zazwyczaj czerń, zieleń, niebieski, sepia (mapa 4 barwna). Barwy te ze względu na sposób uzyskiwania, rapidografy z odpowiednimi tuszami, nie mogą być ani rozjaśniane ani mieszane. Barwy te wystarczają w większości przypadków do zobrazowania większości zjawisk na mapach. W przypadku map topograficznych barwy te są przypisane.
- Sepia - poziomice oraz wewnętrzna cześć głównych dróg.
- Zieleń - lasy, drzewa
- Niebieski - jeziora, rzeki, bagna, morza.
- Czerń - wszystko inne co musi być zaznaczone.