Wprowadzenie do elektroniki/Półprzewodniki/Diody

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Dioda półprzewodnikowa[edytuj]

symbol diody półprzewodnikowej:

Stabilizator napięcia[edytuj]

Charakterystyka diody spolaryzowanej w kierunku przewodzenia zbliżona jest do charakterystyki idealnego źródła napięciowego. Biorąc także pod uwagę, że w stanie przewodzenia na diodzie odkłada się napięcie ok. 0.7 V, można wykorzystać diodę (lub układ szeregowo połączonych diod) jako stabilizator napięcia. Istnieje możliwość otrzymania stabilizatora napięcia równego dowolnej wielokrotności 0.7 V .

Dioda Zenera[edytuj]

Schemat prostego stabilizatora napięcia opartego na diodzie Zenera

Nie można zwiększać napięcia na diodzie w nieskończoność w stanie zaporowym. Dla pewnego napięcia charakterystycznego dla danej diody następuje tzw. przebicie Zenera, polegające na rozerwaniu wiązań kowalencyjnych półprzewodnika. W wyniku tego w strefie zubożonej przybywa nośników i dioda przewodzi prąd zachowując charakterystykę zbliżoną do idealnego źródła napięciowego.

Efekt ten wykorzystano przy budowie tzw. diody Zenera. Jej działanie polega na stabilizacji napięcia np. w stopniach zasilających. Dostępne są diody Zenera stabilizujące napięcie w dowolnej wartości znajdującej się w przedziale od 1 do 300 V. Im bardziej stroma charakterystyka w punkcie przebicia, tym lepsza jest jakość diody.

Prosty układ stabilizujący napięcie, oparty na diodzie Zenera, przedstawiono obok. Widać na nim równolegle podłączoną diodę Zenera , wraz z wpiętym szeregowo rezystorem ograniczającym prąd pobierany ze źródła .

Dioda pojemnościowa[edytuj]

Dioda pojemnościowa (waraktor, warikap) to dioda półprzewodnikowa umożliwiająca wykorzystanie regulowanego efektu pojemnościowego w polaryzacji zaporowej.

Prostownik jednopołówkowy[edytuj]

Prostownik regulowany jednopołówkowy: Zbudowany jest z 1 tyrystora,układu wyzwalającego,transfor., którego część uzw.wtórnego stanowi obwód zasilania układu wyzwalającego, a więc ukł.wyzw.jest synchronizowany napięciem roboczym.W zależności od impulsu dostarczonego do bramki tyrystora,jest załączany przez co prąd płynie ????? Tyrystor zamyka się sam,gdy wart.chwilowa nap.zasilającego maleje do 0,kąt  jest regulowany,przez co po filtracji nap. uzyskujemy regulowane napięcie(im kąt więk. tym nap. mn.)


Mostek Graetza[edytuj]

Dioda elektroluminscencyjna (LED)[edytuj]