Przejdź do zawartości

Wspinaczka/Regiony wspinaczkowe/Europa/Hiszpania/El Chorro

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
El Chorro - panorama regionu wspinaczkowego (panorama z opisem)

Położenie, dojazd[edytuj]

El Chorro - położenie na mapie kraju

El Chorro znajduje się w południowej części Hiszpanii w Andaluzji, około 80 km na północny-wschód od Malagi.

Najlepszym sposobem na dotarcie do El Chorro jest przelot samolotem do Malagi. Z Polski latają na trasie Warszawa-Malaga linie Norwegian. Można również lecieć z Berlina lub Frankfurtu. Przelot trwa około czterech godzin.

Wygodnym sposobem przemieszczania się po okolicy jest wynajęty samochód. W samym budynku lotniska (poniżej hali przylotów) znajduje się około 10 stoisk różnych wypożyczalni, jednak najbardziej opłacalna (w sezonie zimowym ok. 10 dziennie) jest odpowiednio wcześniejsza rezerwacja samochodu w jednej z wypożyczalni internetowych, których fizyczne siedziby sąsiadują z terenami lotniska, na przykład marbesol.com. Autostrady w Hiszpanii są bezpłatne.

Inną możliwością dojazdu z Malagi do El Chorro jest przejazd pociągiem - bezpośrednio do El Chorro (pojedyncze kursy w ciągu dnia) lub tylko do Alory (ok. 12 km) i dalej taksówką (15 EUR w 2009 r.).

Informacja kolejowa RENFE Wielka Brytania Hiszpania

Charakterystyka regionu[edytuj]

Sektor Poema de Roca

Subiektywna ocena na podstawie ankiety[edytuj]

Ankieta

Średnia ocena rejonu:

Zalety:

duża liczba różnorodnych dróg wspinaczkowych (dominują dobrze ubezpieczone drogi sportowe)

atrakcje pozawspinaczkowe prowincji Malaga i całej Andaluzji (zwiedzanie, morze)

doskonałe miejsce na spędzenie zimy

Wady:

mimo dużej odległości z Polski, nadal można tam spotkać setki Polaków (głównie w miesiącach luty-marzec)

Skała[edytuj]

Skała w okolicach El Chorro to w większości wapień charakterystyczny dla basenu Morza Śródziemnego: skały połogie są w większości wypadków szare, a pionowe i przewieszone: żółte i pomarańczowe o bogatej rzeźbie naciekowej. Ponadto, w pasie kilku km. na południowy zachód od El Chorro można spotkać kruche i nienadające się do wspinania piaskowce oraz zlepieńce (jedynie nieliczne miejsca nadają się do bulderingu). Na nowo wytyczonych drogach (szczególnie wielowyciagowych) może występować kruszyzna. Ze względu na wysokość ścian skalnych, ryzyko związane ze spadającymi kamieniami istnieje również na wielu drogach sportowych, szczególnie gdy wieje silny wiatr.

Rzeźba, formacje skalne[edytuj]

Na przewieszonych drogach można spotkać stalaktyty oraz nacieki w formie tzw. kaloryferów. Częste są również dziurki. Co do formacji, to stosunkowo niewiele jest kominów i zacięć. Na trudniejszych drogach wiele przewieszeń i okapów. W połogich sektorach i u podnóża skał roślinność śródziemnomorska z kaktusami i palmami.

Warunki pogodowe[edytuj]

Najlepsze warunki pogodowe w tym rejonie są wiosną oraz jesienią. Zimą zdarzają się długotrwałe okresy opadów, zaś latem na większości sektorów jest zbyt upalnie, żeby się wspinać. Można wtedy korzystać z dróg znajdujących się w kanionach (zacienienie i silne wiatry). Długotrwałe okresy stabilnej pogody i najkorzystniejsze temperatury są w marcu i listopadzie.

Liczba dróg wspinaczkowych[edytuj]

Liczba wyciągów dróg w poszczególnych stopniach trudności (w skali francuskiej) oraz liczba dróg wielowyciągowych:

3..3+ 4..4+ 5a/c+ 6a/a+ 6b/b+ 6c/c+ 7a/a+ 7b/b+ 7c/c+ 8a/a+ 8b/b+ 8c/c+ A1 A2 A3 A4 Suma
Wyciągi obite 4 32 71 95 119 128 125 101 64 36 17 9 0 0 0 0 801
Wyciągi tradyc. 22 45 72 45 22 9 3 1 0 0 0 0 19 16 3 2 259
Drogi wielowyc. 2 5 9 22 8 26 18 9 5 3 1 1 3 9 3 0 124

Dodatkowo w przewodnikach jest zaznaczonych ponad 50 dróg o nieznanej wycenie lub będących projektami.

Liczba wyciągów dróg wspinaczkowych
Liczba dróg wspinaczkowych wielowyciągowych

Dostęp do skał[edytuj]

Sektory wspinaczkowe są rozrzucone na dużym obszarze, najbliższe znajdują się przy samym kempingu, najdalsze wymagają ponad godzinnego dojścia np. przez kanion. Pozwala to dobrać sektor do liczby wspinających się osób i czasu, którym dysponujemy tego dnia. Dużym problemem jest zakaz poruszania się wzdłuż torów kolejowych, które są najkrótszą drogą przez kanion. Zakaz ten manifestuje się m.in. ogrodzeniem miejsc, w których możliwe jest wejście na tory, oraz tablicami informującymi o zakazie i ryzyku mandatów w wysokości do 6000 . Strażnicy, gotowi do wystawiania takowych mandatów, pojawiają się szczególnie często w weekendy. Pozytywnym skutkiem ubocznym tych utrudnień jest intensywny rozwój wspinania w sektorach poza kanionem - od Albercones, poprzez wysokie ściany Frontales i Escaleras, aż po okolice miejscowości Valle de Abdalajis. Od czasu wprowadzenia utrudnień w ruchu wzdłuż torów, ubezpieczono w tych sektorach prawie 100 nowych dróg.

Jakość asekuracji[edytuj]

Na większości dróg asekuracja jest bardzo dobrej jakości. Jedynie w kanionie spity ulegają bardzo szybkiej korozji, ze względu na wilgoć i sól. Zarówno wysokość pierwszej wpinki, jak i odległości między przelotami zapewniają komfortową asekurację.

Potrzebny sprzęt wspinaczkowy[edytuj]

Ze względu na długość dróg wspinaczkowych warto jest mieć linę o długości 70 lub nawet 80 metrów i kilkanaście ekspresów. Należy oczywiście zawsze pamiętać o wiązaniu węzła na końcu liny przy opuszczeniu partnera! Kask wspinaczkowy może się przydać nie tylko na wielowyciągówkach, ale również pod wysokimi ścianami, gdy wieje silny wiatr.

Dostępność wspinania[edytuj]

Podstawowe zasady[edytuj]

W otoczeniu skał zabronione jest palenie ognisk, biwakowanie, śmiecenie.

Etyka wspinaczkowa podobna jak w większości polskich regionów wapiennych:

Ograniczenia czasowe i obszarowe[edytuj]

Jedyne ograniczenia tego typu dotyczą sektora Encantades znajdującego się na terenie prywatnym, którego właściciel zabrania i utrudnia wspinanie (psy, wykręcone pierwsze plakietki).

Konieczne uprawnienia[edytuj]

Brak

Przewodniki wspinaczkowe[edytuj]

Don Lucas (6a+/b) - sektor Austria


Bardzo dobrym i najbardziej aktualnym skałoplanem El Chorro i kilku sąsiednich rejonów jest wydany w grudniu 2008 przewodnik Rockfax: El Chorro Mini Guide, Mark Glaister, Alan James, 2008 (cena: 21 £). Wielka Brytania Darmową próbką jakości tego przewodnika jest opis wybranych sektorów Escalera Arabe, dostępny dla zarejestrowanych członków serwisu Rockfax.

Obecnie najbardziej precyzyjny w opisie jest: Escalada En Malaga I, Javier Romero Rubiols, 2009, który można nabyć w lokalnym sklepie wspinaczkowym. (cena: 24 ) Hiszpania Wielka Brytania (przykładowa strona) Wszystkie drogi w tym topo są naniesione na kolorowe zdjęcia zrobione z dużej odległości. Są tu również szczzegółowe opisy hakówek (prawdopodobnie nieopisanych w żadnym innym przewodniku). Obejmuje rejony El Chorro i Desplomilandii.

Dobrym przewodnikiem opisującym regiony wspinaczkowe Andaluzji (w tym El Chorro) jest Andalucía Guía de escalada deportiva, David Munilla, 2006. (cena: 22 ). Hiszpania Wielka Brytania (przykładowa strona)

Topo Coronn (plik PDF) Wielka Brytania (8,50 euro za dostęp do całej bazy topo Coronna) pochodzi sprzed 2001 roku i obecnie nie nadaje się do użycia: brakuje połowy dróg, niskiej jakości rysunki nie ułatwiają orientacji.

Polecane regiony[edytuj]

Sektor Makinodromo
  • Albercones - blisko kempingu i parkingu, bardzo dużo ludzi w tłoczne dni
  • Escalera Suiza - dosyć długie podejście, dużo dróg w zakresie 4-5
  • Escalera Arabe - długie podejście, mało ludzi w tłoczne dni
  • Makinodromo - dojście wymaga przejścia przez kanion, dużo dróg w zakresie 7a-7c
  • Poema de Roca - niezbyt długie dojście, dużo dróg w zakresie 6c-7c w tym wielowyciągowych
  • Los Cotos - wspinanie płytowe, częściowo po połogich płytach, niektóre drogi z łatwych i polecanych klasyków są wyślizgane

Polecane drogi wspinaczkowe[edytuj]

  • Proyecto Amptrax (3, 5, 5+, 6a, 6a+, 5+, 5) - bardzo atrakcyjna droga wielowyciagową o litej skale. Pierwszy wyciąg oraz dwa ostatnie wymagają użycia asekuracji tradycyjnej (są pojedyncze spity).

Zakwaterowanie[edytuj]

El Chorro - schronisko

Nielegalny biwak na dziko[edytuj]

W minionych latach popularną formą darmowego noclegu były jaskinie (z zamkniętymi ścianą wejściami) znajdujące się za mostem przy sektorze Albercones, a także opuszczone, murowane chatki w wąwozie pomiędzy pierwszym a drugim kanionem (pod sektorem Makinodromo). Biwakowano również na dziko pod ścianami Frontales i w lesie nad campingiem.

Obecnie wszystkie te formy noclegu są zabronione - przestrzegania tych ustaleń z władzami parku krajobrazowego pilnują nie tylko strażnicy parkowi (którzy mogą wystawiać mandaty), ale również hiszpańscy wspinacze, dla których przestrzeganie ustaleń jest kwestią zachowania w przyszłości dostępu do regionu.

Pole namiotowe[edytuj]

Nocowanie pod namiotem: 6 € za osobę + 5 € za namiot. Pokoje w chatkach od 55 € za dwie osoby. Zadowalająca infrastruktura: prysznice, bar (restauracja) Los Pinos prowadzony przez Anglików.

(strona internetowa) Wielka Brytania Hiszpania

Schronisko (REFUGIO)[edytuj]

Nocleg w sali wieloosobowej (łóżka 3-piętrowe): 8 € od osoby. Na miejscu bar i ścianka wspinaczkowa.

Hotele, kwatery prywatne[edytuj]

Strona hotelu La Garganta Wielka Brytania Hiszpania

Informacje o kwaterach prywatnych Wielka Brytania Hiszpania

Zaopatrzenie[edytuj]

Artello Martelo (5a) - Valle de Abdalajís, sektor Fisuras

Artykuły spożywcze[edytuj]

W samym El Chorro znajduje się niewielki sklep spożywczy (niezbyt duży wybór i wysokie ceny). Większe zakupy najlepiej robić w supermarkecie w Alorze (8 km). Sklepy otwarte z przerwą na sjestę.

Ceny żywności zbliżone do polskich, dużo tańsze w Hiszpanii są: owoce cytrusowe, makarony, wino, oliwki. Tańsze są: ryż, czekolady, owoce morza, sosy pomidorowe. Z kraju warto brać jedynie mięso pakowane próżniowo lub konserwy.

Bankomaty[edytuj]

Najbliższe: Valle de Abdalajís oraz Alora.

Bary[edytuj]

W schronisku, przy stacji kolejowej oraz na polu namiotowym.

Restauracje[edytuj]

Najbliższe: przy drodze na Valle de Abdalajís oraz po drugiej stronie rzeki Guadalhorce z widokiem na wejście do kanionu. Otwarte z przerwą na sjestę.

Sklepy wspinaczkowe[edytuj]

Mały sklepik wspinaczkowy znajduje się w samym El Chorro. Można w nim kupić przewodniki wspinaczkowe, magnezję oraz sprzęt wspinaczkowy (w miarę przyzwoity wybór, ceny rozsądne).

Zaopatrzenie w wodę pitną[edytuj]

W skałach brak - najbliższe miejsce jest przy tunelu kolejowym przy sektorze Albercones.

Atrakcje niewspinaczkowe[edytuj]

Rezerwat El Torcal de Antequera
Alhambra

Źródła informacji[edytuj]

  • przewodnik turystyczny Hiszpania południowa i zachodnia, Wiedza i Życie, Globtroter, 2007