Wspinaczka/Regiony wspinaczkowe/Europa/Słowenia/Črni Kal

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Črni Kal - panorama regionu wspinaczkowego
Črni Kal - położenie na mapie kraju

Położenie, dojazd[edytuj]

Črni Kal znajduje się w południowo-zachodniej części Słowenii przy autostradzie Lublana-Koper. Miejscowość jest znana z powodu wiaduktu na autostradzie - najwyższego w Słowenii (95 metrów w najwyższym miejscu). Z Polski jest wiele możliwych wariantów dojazdu. Jeden ze sprawdzonych prowadzi przez przejście graniczne w Cieszynie, Żylinę, Bratysławę, okolice Wiednia, Maribor i Lublanę (konieczne jest wówczas wykupienie winietek słowackich, austriackich i słoweńskich, razem około 800 km). Jednak przed przejazdem warto jest przeanalizować aktualne remonty i utrudnienia na drogach.

(Črni Kal w Wikimapii)

Charakterystyka regionu[edytuj]

Subiektywna ocena na podstawie ankiety[edytuj]

Ankieta

Średnia ocena rejonu:

Zalety

lita i niewyślizgana skała, bardzo urozmaicone drogi wspinaczkowe

duże zagęszczenie dróg podobnych trudności i patenty ułatwiające zjazdy po ukończeniu drogi umożliwiają bardzo intensywne wspinanie

piękne widoki na Morze Śródziemne, bliskość atrakcji niewspinaczkowych

Wady

mało rozbudowana baza noclegowa

Dan D (6a)

Skała[edytuj]

W tym regionie skała to wapień, dosyć twardy, o dobrym tarciu i rzadko wyślizgany (jedynie stare drogi w okolicach zameczku).

Rzeźba, formacje skalne[edytuj]

Formacje bardzo różnorodne - zarówno płyty, jak i zacięcia czy rysy. W większości dobrze urzeżbione i oferujące ciekawe i urozmaicone wspinanie. Ciekawostką są drogi przewieszone po dużych chwytach o wycenach 4-5 w skali francuskiej. Region jest położony na krawędzi płaskowyżu krasowego, więc większość dróg ma podobną wysokość – między 12 a 20 m. Jest zaledwie kilkanaście dróg powyżej 30 metrów, więc lina 70 metrowa nie jest niezbędna - ale trzeba oczywiście pamiętać o wiązaniu węzła na końcu liny przy opuszczeniu partnera.

Warunki pogodowe[edytuj]

Podnóże większości skał jest zacienione, jednak ze względu na południową ekspozycję wszystkich regionów, wspinanie jest najbardziej komfortowe wiosną i jesienią. Należy jednak unikać marca i listopada - są to najbardziej deszczowe miesiące i wieją silne wiatry typu bora[1].

Liczba dróg wspinaczkowych[edytuj]

Liczba dróg wspinaczkowych

Tabela przedstawia liczbę ubezpieczonych dróg wspinaczkowych poszczególnych zakresach trudności (używana jest francuska skala trudności). Wyceny dróg są często zaniżone w stosunku do polskich regionów.

4a/4c+ 5a/a+ 5b/b+ 5c/c+ 6a/a+ 6b/b+ 6c/c+ 7a/a+ 7b/b+ 7c/c+ 8a/a+
32 15 15 31 56 33 47 23 13 1 2

W tym rejonie nie ma dróg z asekuracją własną (tradycyjną) ani wielowyciągowych.

Dostęp do skał[edytuj]

Najlepszy dojazd do skał jest od drogi na miejscowość Črnotice (plan). Z drogi asfaltowej zjeżdża się na polną przy stacji transformatorowej, gdzie po około 1 km znajduje się parking (niestrzeżony) z WC. Stąd dojście do skał zajmuje około 5 minut. Wszystkie drogi wspinaczkowe znajdują się w blisko siebie, w odległości max. kilkunastu minut pieszo.

Jakość asekuracji[edytuj]

Znacząca większość dróg jest ubezpieczonych kotwami wklejanymi. Na górze znajdują się gotowe stanowiska zjazdowe, a na większości dróg nawet karabinki lub inne patenty umożliwiające szybki zjazd bez przewiązywania się przez stanowisko. Zarówno wysokość pierwszej wpinki, jak i odległości między przelotami zapewniają komfortową asekurację.

Levičarka (5a+)

Dostępność wspinania[edytuj]

Podstawowe zasady[edytuj]

Etyka wspinaczkowa podobna jak w większości polskich regionów wapiennych:

Ograniczenia czasowe i obszarowe[edytuj]

Na krawędzi słoweńskiego krasu możliwe jest wspinanie tylko wyznaczonych regionach (Črni Kal, Misja Peč, Osp). Eksploracja pozostałych obszarów jest zakazana ze względu na ochronę rzadkich gatunków ptaków.

Konieczne uprawnienia[edytuj]

Brak

Przewodniki wspinaczkowe[edytuj]

Čebelica (5a)

W wersji papierowej jest do kupienia przewodnik słoweński: Slovenija - športnoplezalni vodnik, Sidarta, 2007 (cena 29 euro) Słowenia Wielka Brytania (przykładowa strona).

Topo Coronn (plik PDF) Wielka Brytania (8,50 euro za dostęp do całej bazy topo Coronna) zostało zaktualizowane w 2008 roku i jest w stosunku do swej ceny bardzo dobrym źródłem informacji. Dużą zaletą jest możliwość wydrukowania tego przewodnika w dowolnej liczbie kopii. Zawiera jednak drobne nieścisłości: errata topo Coronn Słowenia.

Aktualizacje wycen i opisy dróg wspinaczkowych Słowenia

Polecane regiony, drogi wspinaczkowe[edytuj]

Dla początkujących oraz na rozwspinanie się na początek wyjazdu polecany region to 3.8 (według Coronn) - dużo dróg z zakresu 4-5 (słoweńskich!).

Z regionu 3.9 są piękne widoki na morze. Region 3.10 jako jedyny nie jest zacieniony u podnóża skał - dobry na chłodniejsze dni.

Z klasyków w granicach 5c-6a:

  • Krvava nevesta,
  • Superca (28 m),
  • Draga nasa Lidija (35 m),
  • Levi Y,
  • Popeye,
  • Matako Koyama,
  • Deponija.
Krokonoj (6b)

Zakwaterowanie[edytuj]

Pole namiotowe w Ospie (5 km od Črni Kal) lub Ankaranie (15 km). Kwatery w Črni Kal lub okolicznych miejscowościach. Hostel Ociski Raj (9 km od Črni Kal)

Zaopatrzenie[edytuj]

Artykuły spożywcze[edytuj]

Większy wybór w Koprze (15 km). Niestety brak jest sklepów spożywczych otwartych wieczorem oraz w dni wolne od pracy. W takich wypadkach jedyne zakupy można zrobić na stacjach benzynowych.

Ceny żywności zbliżone do polskich, dużo tańsze są: wino, oliwki, makaron. Z kraju warto brać jedynie mięso pakowane próżniowo lub konserwy.

Restauracje[edytuj]

Najbliższe w Črni Kal przy drodze poniżej kościoła oraz przy urzędzie gminy.

Sklepy wspinaczkowe[edytuj]

Dobrze zaopatrzone sklepy wspinaczkowe znajdują się w Trieście (30 km).

Bankomaty[edytuj]

Najbliższe: w Koprze (15 km), Trieście (30 km) i każdej większej miejscowości.

Zaopatrzenie w wodę pitną[edytuj]

W skałach brak - najbliższe miejsce przy kościele w Črni Kal.

Atrakcje niewspinaczkowe[edytuj]

Piran - panorama miasta

Źródła informacji[edytuj]

  1. http://www.wspinanie.pl/forum/read.php?7,379618