XHTML/Znaczniki formatowania tekstu
W XHTMLu postanowiono oddzielić strukturę dokumentu od jego wyglądu. Wraz z tym, powinnyśmy przestać używać znaczników nadających tekstowi jakiś wygląd, a zacząć używać znaczniki semantyczne lub strukturalne. Oznacza to między innymi, że człowiek i maszyna, powinni wiedzieć, jakie znaczenie dla odbiorcy ma dany fragment tekstu. Tyle teorii.
W praktyce jednak, możemy używać nadal większości znaczników do formatowania tekstu. Korzystając jednak z potężnych arkuszy stylów(będą one omówione w dalszej części książki), pewnie szybko oduczysz się stosowania tej praktyki.
Dla wymienienia, podam znaczniki, których użycie jest złą praktyką:
- <b> - pogrubienie tekstu
- <i> - kursywa
- <center> - wyśrodkowanie
- <u> - podkreślenie
A to są niektóre znaczniki, które możesz używać bez obaw:
- <strong> - ważny fragment tekstu
- <cite> - cytat, np. tytuł książki
- <blockquote> - większy cytat, np. fragment książki
- <h1>,<h2>,<h3>, ... - nagłówki odpowiedniego poziomu
Dla określenia wyglądu poszczególnych elementów strony, stosujemy atrybuty id i class w połączeniu ze stylami css.
Przykładowy dokument css:
strong {color:red; background-color: yellow;} h1, h2, h3, h4, h5, h6 {font-weight:bold; font-size:22px;} h1 {font-size: 40px;} /* Nagłówki pierwszego poziomu powinny różnić się od pozostałych */
Taki plik o rozszerzeniu .css(lub krócej .cs) nadaje odpowiednim elementom naszego dokumentu odpowiedni wygląd. Dzięki temu, tworząc jakiś tekst, możemy skupić się nad jego treścią. Jest to na pewno bardziej przejrzyste i eleganckie niż wkładanie wszystkiego do pojedyńczego pliku. Człowiek jest omylny, dlatego zaleca się stosowanie praktyki oddzielenia treści od wyglądu. Dzięki temu, zmieniając treść serwisu, nie zepsujesz jego wyglądu i na odwrót, a w przypadku zobaczenia jakiegoś błędu, szybciej go naprawisz. Dzięki stosowaniu stylów, zamiast znaczników do formatowania tekstów, szybciej będziesz mógł zmienić wygląd serwisu. Istnieją rozwiązania, umożliwiające na zmianę wyglądu serwisu w locie, na życzenie użytkownika.