Zabezpieczenie komputera/Freenet
|
Wady
|
Freenet to ostatni z najpopularniejszych programow umozliwiajaych dostep do deep web. Jest o wiele bardziej zdecentralizowana, dziala na zasadzie P2P, standardowo wszystkie dane szyfrownae, porozmieszczane na komputerach wielu uzytkownikow w dodatku zmieniane co ok. 10 minut! Wymaga to niestety lacza bez limitow (np. na abonament) dysku oraz
Jeśli chcesz zostać w deep web na dobre, freenet będzie najlepszym wyborem.
Przygotowania i instalacja
[edytuj]Gotowy? No to zaczynamy - od instalacji niezbędnego klienta, bez którego nie skonfigurujemy komputera. Pobieramy go stąd, klikając w zielony przycisk.
Pojawia nam się okno instalatora w którym są wszystkie niezbędne opcje instalacyjne. Na samej górze możemy wybrać język - proponuję angielski, gdyż jego tłumaczenie zazwyczaj jest aktualne i pozbawione błędów. Nieco niżej możemy wybrać folder w którym ma być zainstalowana aplikacja (nie potrzeba do tego specjalne strzeżonego folderu). Ostatnie opcje na samym dole do zaznaczenia lub nie:
- startuj razem z systemem
- Instalacja skrótu w menu start
- Instalacja skrótu na pulpicie
- Uruchom program po instalacji
Po skonfigurowaniu wedle naszego uznania, klikamy na install. Na koniec pojawi się komunikat o procesie zakończonym pomyślnie.
Konfiguracja
[edytuj]- Teraz (jeśli zaznaczyliśmy opcję uruchomienia aplikacji po instalacji) pojawi się nowa ikonka w zasobniku systemowym. Wybieramy z niej polecenie Open Freenet.
- Domyślnie pojawi się ta strona najprawdopodobniej w przeglądarce której przeglądamy zewnętrzny internet,dlatego aplikacja zaproponuje nam przeniesienie adresu do innej przeglądarki (jeśli takiej nie mamy, skorzystajmy z tej która jest dołączona w programie Tor) Ze względów bezpieczeństwa nie używajmy w tym jednak celu Internet Explorer. klikamy na Click here to contiune (kliknij tutaj, aby kontynuować)
- W kolejnym oknie nic nie zmieniaj i wciśnij Contiune (strona dotyczy aktualizacji i pluginów). W kolejnym, ponieważ nie masz jeszcze znajomych we freenecie, zaznacz opcję Connect to strangers i kliknij Continue.
- Kolejne okno służy do określenia anonimowości. Na początek korzystania z Freenetu wystarczy nam normal (tak, możesz nam wierzyć na słowo). Dopiero kiedy już zaczniesz na dobre korzystać z tego internetu możesz rozważyć inną opcję (np. Maximum). Pamiętaj wtedy że Freenet zwolni.
- Freenet do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje część twojego dysku i udostępnienie łącza pozostałym uczestnikom. Zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej (i szybciej, bo przy odpowiedniej ilości frenet przyspieszy). W łączu internetowym nie możemy jednak podawać więcej niż nam udostępnia dostawca (zalecam maks. połowy swojego transferu).
- To już prawie koniec. Teraz wystarczy kliknąć Click here to start using Freenet (kliknij tutaj, aby zacząć korzystać z freenetu).
Pierwsze kroki
[edytuj]Już po wszystkim - pobraliśmy, zainstalowaliśmy i skonfigurowali wszystko co trzeba. Teraz najważniejsze - co trzeba, by z tego korzystać?
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę Freenetu w zasobniku systemowym i kliknij "Open Freenet"
- Prawdopodobnie pojawi się strona w domyślnej przeglądarce, w którym przeglądamy zewnętrzny internet. Skopiujmy adres do przeglądarki z TORa.
- Musimy jeszcze tylko uaktywnić Opennet (Strangers), który posłuży nam do połączenia się z przypadkowymi nodami (czyt. użytkownikami). W tym celu klikamy na zakładkę configuration. W dolnej części strony aktywujemy Opennet zmieniajac:
node.opennet z false na true, podobnie możemy zrobić z opcją aktualizacji (node.update[1]
- Wszystko zatwierdzamy przyciskiem apply.
- Gdy już mamy ustawione node.freenet, należy tymczasowo wyłączyć freenet - np. klikając na przycisk shutdown na stronie głównej. Ta operacja może zająć nawet kilka minut, bądź cierpliwy.
- kolejnym krokiem jest dodanie pliku seednodes.fref który zawiera listę referencji. Wklejamy go do katalogu freenet (tzn. tam gdzie jest zainstalowany).
- Teraz możemy z powrotem uruchomić freenet.
Linki zewnętrzne
[edytuj]- strona lokalna (musimy mieć uruchomiony program freenet)
- Linki do stron we freenecie - Linkaggedon (1664)
Uwagi
[edytuj]- Nigdy nie mieszaj linków freenetu (np. CHK@...) z linkami zewnętrznymi
- NIGDY nie podawaj nikomu swoich ID i kluczy z Freenetu w clearnet
Przypisy
- ↑ Często koniecznie, bo gdy przestajemy mieć najświeższe oprogramowanie, aplikacja przestanie łączyć nas z nodami)