Zabezpieczenie komputera/Freenet

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Zalety
 • Brak reklam
 • Bardziej odporny od TORa, m.in. dlatego, że Freenet uniemożliwia dostęp do tradycyjnego internetu
Uwaga! Wady
 • Wymaga udostępnienia części swojego dysku (jednak kazdy GB zwieksza szybkosc dzialania sieci, wiec sie oplaca)

Freenet to ostatni z najpopularniejszych programow umozliwiajaych dostep do deep web. Jest o wiele bardziej zdecentralizowana, dziala na zasadzie P2P, standardowo wszystkie dane szyfrownae, porozmieszczane na komputerach wielu uzytkownikow w dodatku zmieniane co ok. 10 minut! Wymaga to niestety lacza bez limitow (np. na abonament) dysku oraz

Jeśli chcesz zostać w deep web na dobre, freenet będzie najlepszym wyborem.

Przygotowania i instalacja[edytuj]

Gotowy? No to zaczynamy - od instalacji niezbędnego klienta, bez którego nie skonfigurujemy komputera. Pobieramy go stąd, klikając w zielony przycisk.

Pojawia nam się okno instalatora w którym są wszystkie niezbędne opcje instalacyjne. Na samej górze możemy wybrać język - proponuję angielski, gdyż jego tłumaczenie zazwyczaj jest aktualne i pozbawione błędów. Nieco niżej możemy wybrać folder w którym ma być zainstalowana aplikacja (nie potrzeba do tego specjalne strzeżonego folderu). Ostatnie opcje na samym dole do zaznaczenia lub nie:

 • startuj razem z systemem
 • Instalacja skrótu w menu start
 • Instalacja skrótu na pulpicie
 • Uruchom program po instalacji

Po skonfigurowaniu wedle naszego uznania, klikamy na install. Na koniec pojawi się komunikat o procesie zakończonym pomyślnie.

Konfiguracja[edytuj]

 1. Teraz (jeśli zaznaczyliśmy opcję uruchomienia aplikacji po instalacji) pojawi się nowa ikonka w zasobniku systemowym. Wybieramy z niej polecenie Open Freenet.
 2. Domyślnie pojawi się ta strona najprawdopodobniej w przeglądarce której przeglądamy zewnętrzny internet,dlatego aplikacja zaproponuje nam przeniesienie adresu do innej przeglądarki (jeśli takiej nie mamy, skorzystajmy z tej która jest dołączona w programie Tor) Ze względów bezpieczeństwa nie używajmy w tym jednak celu Internet Explorer. klikamy na Click here to contiune (kliknij tutaj, aby kontynuować)
 3. W kolejnym oknie nic nie zmieniaj i wciśnij Contiune (strona dotyczy aktualizacji i pluginów). W kolejnym, ponieważ nie masz jeszcze znajomych we freenecie, zaznacz opcję Connect to strangers i kliknij Continue.
 4. Kolejne okno służy do określenia anonimowości. Na początek korzystania z Freenetu wystarczy nam normal (tak, możesz nam wierzyć na słowo). Dopiero kiedy już zaczniesz na dobre korzystać z tego internetu możesz rozważyć inną opcję (np. Maximum). Pamiętaj wtedy że Freenet zwolni.
 5. Freenet do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje część twojego dysku i udostępnienie łącza pozostałym uczestnikom. Zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej (i szybciej, bo przy odpowiedniej ilości frenet przyspieszy). W łączu internetowym nie możemy jednak podawać więcej niż nam udostępnia dostawca (zalecam maks. połowy swojego transferu).
 6. To już prawie koniec. Teraz wystarczy kliknąć Click here to start using Freenet (kliknij tutaj, aby zacząć korzystać z freenetu).

Pierwsze kroki[edytuj]

Już po wszystkim - pobraliśmy, zainstalowaliśmy i skonfigurowali wszystko co trzeba. Teraz najważniejsze - co trzeba, by z tego korzystać?

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę Freenetu w zasobniku systemowym i kliknij "Open Freenet"
 2. Prawdopodobnie pojawi się strona w domyślnej przeglądarce, w którym przeglądamy zewnętrzny internet. Skopiujmy adres do przeglądarki z TORa.
 3. Musimy jeszcze tylko uaktywnić Opennet (Strangers), który posłuży nam do połączenia się z przypadkowymi nodami (czyt. użytkownikami). W tym celu klikamy na zakładkę configuration. W dolnej części strony aktywujemy Opennet zmieniajac:

node.opennet z false na true, podobnie możemy zrobić z opcją aktualizacji (node.update[1]

 1. Wszystko zatwierdzamy przyciskiem apply.
 2. Gdy już mamy ustawione node.freenet, należy tymczasowo wyłączyć freenet - np. klikając na przycisk shutdown na stronie głównej. Ta operacja może zająć nawet kilka minut, bądź cierpliwy.
 3. kolejnym krokiem jest dodanie pliku seednodes.fref który zawiera listę referencji. Wklejamy go do katalogu freenet (tzn. tam gdzie jest zainstalowany).
 4. Teraz możemy z powrotem uruchomić freenet.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Uwagi[edytuj]

 • Nigdy nie mieszaj linków freenetu (np. CHK@...) z linkami zewnętrznymi
 • NIGDY nie podawaj nikomu swoich ID i kluczy z Freenetu w clearnet


Przypisy

 1. Często koniecznie, bo gdy przestajemy mieć najświeższe oprogramowanie, aplikacja przestanie łączyć nas z nodami)