Świadome śnienie/Pamiętanie snów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Ważne, byś poprawił swoją zdolność pamiętania snów. Ponieważ możliwym jest mieć świadomy sen i nie zapamiętać go, zaznajamianie się ze swoimi snami zwiększa jednocześnie możliwość stania się świadomym w trakcie jednego z nich. Z tego właśnie powodu warto nauczyć się pamiętać nawet kilka snów z jednej nocy.

Na początek szybka powtórka o tym, jak często i jak długo śnimy. Sen REM występuje mniej więcej co 90 minut. Jego długość początkowo wynosi około 10 minut, by wzrastać do ponad 45 minut. Jeżeli obudzisz się, gdy coś Ci się śni, masz w przybliżeniu 80-procentową szansę, że będziesz pamiętał to, o czym śniłeś. Dlatego spróbuj nastawiać budzik na 4½, 6, albo 7½ godziny po przewidywanym czasie zaśnięcia. To wybudzi Cię prosto z sennej przygody.

Najważniejszym aspektem poprawiania zdolności pamiętania snów jest założenie sennika (dziennika snów). Możesz użyć zeszytu, notesu, programu komputerowego, zwykłej kartki papieru lub nawet dyktafonu — wybierz to, co wydaje Ci się najnaturalniejsze. Oto kilka ogólnych porad dotyczących prowadzenia dziennika:

 • Zapisuj wszystkie swoje sny i tylko sny
  • Zapisuj wszystko co pamiętasz ze snu. Zdania, kolory, odczucia, wszystko. Zapisuj to rano.
  • Szkicuj w swoim notatniku rysunki, pomagające zapamiętać symbole, miejsca, twarze — wszystkie szczegóły snu, których z upływem czasu możesz zapomnieć.
 • Niech twoje zapiski będą ceremoniałem
  • Używaj długopisu o innym kolorze, niż ten którego używasz, by dodać prowadzeniu dziennika element wyjątkowości.
  • Możesz później przepisywać sny z notatek na brudno do porządniejszego sennika. Dzięki temu odcisną się lepiej w twojej pamięci.
 • W łóżku
  • Spróbuj chodzić spać wystarczająco wcześnie, by mieć pewność, że obudzisz się, nim zadzwoni budzik. W trakcie uzyskanego czasu pomyśl o snach, które miałeś i zrób test rzeczywistości.
  • Być może zechcesz mieć oczy zamknięte tak długo, jak to tylko możliwe, szczególnie, gdy obudzisz się w okolicach wschodu słońca. Spróbuj skorzystać z notesu z przyczepionym długopisem, by zapisać jak najwięcej z zamkniętymi oczami.
  • Nim wstaniesz z łóżka, pozostań w stałej pozycji i kilkakrotnie powtórz sobie sny, które zapamiętałeś. Następnie, nie otwierając oczu, przewróć się na inną pozycję, w której zwykle sypiasz i postaraj się przypomnieć sobie inne sny. Sposób, w jaki leżysz, może pomóc Twojemu mózgowi przywołać to, o czym śniłeś w danej pozycji.
  • Jeśli nic nie pamiętasz, pozwól umysłowi błądzić wokół wydarzeń i tematów rozmyślań dnia poprzedniego. Mogą one doprowadzić Cię do snów.
 • W ciągu dnia
  • Przez cały czas miej przy sobie podręczny notatnik do snów. Często łatwo przypomnieć sobie sen w ciągu dnia, ale zapomnieć go nim wrócisz do domu.
  • Nawet jeśli masz tylko ulotne, nieokreślone wrażenie jakiegoś snu, postaraj się zanotować na jego temat tak dużo, jak się da. Zapisz też, co wyzwoliło to uczucie.
  • Myśl o swoim śnie lub snach i kilka razy zadaj sobie pytanie: „Co mi się śniło?”. Czasami można sobie na nie odpowiedzieć tylko w godzinę po przebudzeniu.
 • Możesz próbować prześledzić wstecz wszystkie wydarzenia od momentu, w którym się przebudziłeś i zastanowić się, co robiłeś wcześniej. W ten sposób może Ci się nawet udać odtworzyć sen od samego początku.
 • Jeśli stwierdzisz, że wiele twoich snów dotyczy tych samych tematów, na przykład samochodów czy malarstwa, zastanów się, czy były one obecne w śnie, którego nie możesz sobie przypomnieć. Możesz nawet pokusić się o zrobienie „sennego leksykonu” — wypisz na kartce powtarzające się elementy snów, by powtarzać je sobie po każdym przebudzeniu.

Używaj także techniki autosugestii by poprawić swoją zdolność pamiętania snów (dokładny opis tej techniki znajdziesz w następnym rozdziale).

Kiedy będziesz już mieć zapisanych wiele snów, możesz zacząć szukać w nich „znaków snów”. Często spotykane to latanie, gonienie czegoś, przebywanie w starym domu. Takim znakiem może być jednak cokolwiek — przykucnięcie, jazda na deskorolce albo spacerowanie w jednym bucie! Spróbuj poszukać takich sennych znaków w rzeczywistości i zawsze wykonuj test rzeczywistości, gdy jakiś zauważysz.

Czasami pamiętam więcej marzeń sennych, niż pozwalałby na to czas snu. Jak to możliwe?

Jeden sen może zawierać wiele niepowiązanych ze sobą scen, mogą to być też wspomnienia snów z poprzednich nocy.

Możliwe też, że czas w śnie nie odpowiada dokładnie upływowi czasu w rzeczywistości. W ciągu jednej nocy może upłynąć kilka dni we śnie. Czasami sen, który wydaje się trwać kilka godzin, okazuje się jedynie kilkuminutowy.

W jakiej kolejności powinienem zapisywać sny?

Zwykle bardzo ciężko stwierdzić, czy śniło się sny w tej samej kolejności, w jakiej je sobie przypominamy. Powinieneś zapisywać je w miarę przypominania albo wręcz w porządku losowym. Jeśli przyśniło Ci się, że mówiłeś komuś o poprzednim śnie z tej samej nocy, wówczas ów poprzedni sen miał miejsce wcześniej. Tym niemniej „poprzedni sen” może się okazać tylko fałszywym wspomnieniem.