Świadome śnienie/Techniki wywoływania/Czas

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Charakterystyka[edytuj]

W czasowym teście rzeczywistości sprawdzasz, czy działają zegary i zegarki.

Zamiast sprawdzania, czy zegary pokazują logiczny czas, możesz spróbować zmienić wskazania, mrugając. Niektórym wychodzi to lepiej z zegarkami cyfrowymi, innym z analogowymi.

Przykłady udanego wykonania testu[edytuj]

  • Spojrzałem na zegarek. Odwróciłem wzrok, po czym spojrzałem ponownie. Przeskoczył o pięć minut. Zrobiłem jeszcze raz to samo, dla pewności. Wskazówki przeskoczyły do przodu o kolejne pięć minut. Świetnie, czas się zabawić...
  • Spojrzałem na mój cyfrowy zegarek i sprawdziłem godzinę. Spojrzałem w bok i z powrotem na zegarek, cyfry zmieniły się w jakieś znaki. Zrozumiałem, że śnię.

Przykłady nieudanego wykonania testu[edytuj]

  • Spojrzałem na zegarek, potem w bok i znowu na zegarek. Nie byłem pewien, czy coś się zmieniło. Widziałem niewyraźnie, a cyferblat tańczył mi przed oczami. Dałem za wygraną i spałem dalej nieświadomie.
  • Byłem już w świadomym śnie. Moja matka – albo postać, która ją odgrywała – weszła do mojego pokoju i powiedziała mi, że śnię. Postanowiłem, że lepiej się upewnić i zastosowałem mój ulubiony czasowy test rzeczywistości. Spojrzałem na zegarek, a potem w bok. Kiedy znów popatrzyłem na zegarek, wskazanie nie uległo zmianom. Przestałem śnić świadomie.
  • Podczas fałszywego przebudzenia spojrzałem na budzik (tak naprawdę wyrzuciłem go parę lat temu), pokazywał mniej więcej 1:20, a byłem pewien, że tej samej nocy wstawałem około czwartej rano. Zacząłem się zastanawiać, czy to sen, ale postanowiłem sprawdzić raz jeszcze. Nie byłem w stanie, wskazówki godzinowa i minutowa miały tą samą długość! Stwierdziłem, że to dość niewygodne, ale nie uzyskałem świadomości. Kiedy wpatrywałem się w budzik, wskazówki zaczęły poruszać się coraz szybciej, kilka godzin na sekundę. Mimo to, nie stałem się świadomy – zbyt mocno koncentrowałem się na próbach odczytania czasu.