Świadome śnienie/Techniki wywoływania/Wzrok

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Charakterystyka[edytuj]

We wzrokowym teście rzeczywistości sprawdzasz, czy widzisz inaczej niż zwykle. Na przykład czy masz doskonały wzrok gdy zdejmiesz okulary.

Oprócz systematycznego przeprowadzania testu, możesz wykonywać go także za każdym razem, gdy zakładasz albo zdejmujesz okulary.

Przykłady udanego wykonania testu[edytuj]

  • Jestem w pokoju i wszystko jest rozmazane, bo nie mam okularów. Zauważam zapisaną kartkę papieru leżącą na blacie stołu, który stoi na drugim końcu pokoju. Usiłuję ją przeczytać, ale wszystko jest zbyt rozmazane. Spoglądam raz jeszcze i nagle staje się ostra. Po sekundzie. Zastawiam się, jak to możliwe, że tak dobrze widzę bez okularów i zdaję sobie sprawę, że to musi być sen.

Przykłady nieudanego wykonania testu[edytuj]

  • „Budzę się”, wstaję z łóżka i nagle zauważam, że widzę doskonale mimo iż nie mam okularów. Stwierdzam, że widocznie po odpoczynku wzrok mi się poprawił i przestaję sobie tym zawracać głowę.
  • Siedzę przed komputerem, okulary mam na nosie, a wszystko widzę przez mgłę. Z początku przypuszczam, że wzrok mi się poprawił i zdejmuję okulary. Później jednak stwierdzam, że skoro bez okularów tak dobrze widzę obraz na monitorze, to muszę śnić. Jednak w chwili gdy ponownie spoglądam na monitor, pojawia się przed nim czarny prostokąt i nie mogę dojrzeć ekranu. Budzę się.