Adobe Flex/Korzystanie z Action Script

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Wprowadzenie
Korzystanie z Action Script

W tym rozdziale pokrótce omówię jak korzystać w języka Action Script 3.0 w aplikacjach Flex. Całe SDK Flexa zostało napisane przy pomocy języka Action Script i jest stworzone z klas, z których możemy korzystać pisząc nasze aplikacje. Wiele funkcji zostało już zdefiniowane w istniejących klasach i ich efekty możemy obserwować na ekranie nie pisząc ani linijki kodu jak np podświetlenie przycisku po najechaniu na niego myszką czy zaznaczanie/odznaczanie elementu CheckBox. Jednak kiedy chcemy wprowadzić w swoją aplikacje dodatkową funkcjonalność musimy ją zaprogramować. Możemy tego dokonać pisząc odpowiednie funkcje w Action Script i następnie je wywołując. Chcemy żeby coś się stało po naciśnięciu przycisku? Wystarczy napisać odpowiednią funkcję i powiedzieć Flexowi, że ma ją wywołać w określonej sytuacji. Jak tego dokonać postaram się zaprezentować poniżej.

Kilka słów o Action Script[edytuj]

Czym jest i do czego służy Action Script? Jest to, od wersji 3.0, w pełni obiektowy język programowania, stworzony pierwotnie przez firmę Macromedia, a następnie rozwijany przez Adobe, który po kompilacji jest wykonywany przez Flash Playera i/lub wtyczkę Adobe AIR. Więcej informacji na temat składni i elementów tego języka możecie znaleźć na stronie Adobe lub w osobnej książce na ten temat dostępnej na Wikibooks o tytule "Action Script". Polecam zapoznać się z w/w pozycjami aby w pełni rozumieć platformę Flex jednak nie jest to konieczne, gdyż postaram się wyczerpująco opisywać wszystkie przykłady i fragmenty kodu, które w niniejszej książce wystąpią.

Osadzanie kodu Action Script[edytuj]

Żeby korzystać we Flexie z możliwości języka Action Script należy nasz kod AS osadzić w kodzie MXML. Można tego dokonać na kilka sposobów:

  • Bezpośrednio we właściwości w znaczniku obiektu :
   <s:Button click="{nasz kod w języku Action Script;}">
  • Używając bloku <fx:Script> :
   <fx:Script>
       <![CDATA[
           nasz kod w języku Action Script;
        ]]>
   </fx:Script>
  • Dołączając kod AS z zewnętrznego pliku:
   <fx:Script source="moj_skrypt.as"/>
  • Dołączając własne klasy

Niektórzy pewnie zastanawiają się co oznacza <![CDATA[... - jest to dyrektywa, która informuje kompilator, że wewnątrz znajduje się kod Action Script i nie należy go interpretować jako strukturę XML dzięki czemu możemy w tej części programu używać znaków '<', '>' oraz pisać swój kod.