Aktualizacja i kompilacja jądra w Debianie/Obsługa dźwięku, ext3 i nagrywarek

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Konfiguracja jądra do obsługi dźwięku, ext3 i nagrywarek[edytuj]

Konfiguracja jądra do obsługi dźwięku[edytuj]

Teraz, kiedy przeszedłeś przez konfigurację jądra, wrócimy i skonfigurujemy obsługę dźwięku, systemów plików z księgowaniem i nagrywarek. Zaczniemy od dźwięku.

Kliknij przycisk "Sound" ("Dźwięk"), czyli trzeci od góry w trzeciej kolumnie (może mieć inną lokalizację, jeśli używasz innej wersji jądra, jednakże powinien nadal nazywać się "Sound"). Powinno pojawić się okno "Sound".

Pierwszy element tego okna to "Sound Card Support" ("Obsługa Kart Dźwiękowych"). Musisz odpowiedzieć na to pytanie: 'Y'. Następnie musisz wybrać odpowiednią kartę dźwiękową z listy. Zakładając, że masz kartę Sound Blaster Live! Value, powinieneś odpowiedzieć twierdząco na opcję "Creative SBLive! (EMU10K1)".

Inną, równie popularną, kartą jest "Creative Ensoniq AudioPCI 97 (ES1371)". Jeśli nie jesteś pewien, jaką kartę posiadasz lub Twoja karta jest wbudowana w płytę główną, spróbuj ustawić tę opcję na 'Y'. Często Twoja karta powinna działać z tym ustawieniem.

Jeśli wiesz, jaką kartę posiadasz, ustaw odpowiednią opcję na 'Y' i pozostałe na 'N' (oczywiście z wyjątkiem opcji "Sound Card Support"). Kiedy skończysz, kliknij przycisk "Main Menu".

Konfiguracja Debiana do obsługi nagrywarek[edytuj]

Teraz skonfigurujemy Twoją maszynę do obsługi nagrywarki. Linux obsługuje tylko nagrywarki SCSI, więc jeśli taką posiadasz to już powinieneś móc z niej korzystać. Jednakże, większość ludzi posiada nagrywarki IDE, a nie są one standardowo obsługiwane przez system Linux.

Na szczęście, jądro systemu Linux może zostać skonfigurowane do obsługi nagrywarki IDE poprzez emulację SCSI. By to ustawić, musimy przejść przez kilka różnych lokalizacji w narzędziu do Konfiguracji Jądra Linuksa.

Pierwszym miejscem będzie "ATA/IDE/MFM/RLL Support" ("Obsługa ATA/IDE/MFM/RLL"). Ta sekcja wyświetli nam okno z dwoma elementami. Drugi element to "IDE, ATA and ATAPI Block Devices" ("Urządzenia blokowe IDE, ATA i ATAPI"). Kliknij na tym, by uruchomić kolejne okno.

Powinieneś mieć teraz przed sobą okno "IDE, ATA and ATAPI Block Devices". Jest kilka różnych metod, by skonfigurować Twój komputer do obsługi nagrywarek IDE jako SCSI, my jednakże skorzystamy z najprostszej, która jest opisana poniżej.

Po pierwsze, musisz wyłączyć obsługę napędów CD IDE. By to zrobić, ustaw opcję "Include IDE/ATAPI CDROM Support" ("Dołącz Obsługę IDE/ATAPI CDROM") na 'N'.

Następnie, musisz włączyć emulację SCSI, ustawiając opcję "SCSI Emulation" ("Emulacja SCSI") na 'Y'.

Uwaga: Niektórzy mogą stwierdzić, że stosuję niestandardowe metody. Wiem, że to może nie jest najlepsza metoda dodawania obsługi nagrywarek, ale działa i jest prosta (ten artykuł jest skierowany do początkujących). Gdy już będziesz obeznany z konfiguracją jądra, nie krępuj się i dodaj z powrotem obsługę CD-ROM-ów IDE oraz sprecyzuj, które napędy powinny być obsługiwane jak SCSI za pomocą parametru append="hdx=ide-scsi" w lilo.conf. Nie zamierzam opisywać takiej metody w tym przewodniku.

Kliknij przycisk 'OK', by zamknąć okno, następnie kliknij przycisk "Main Menu". Powinieneś znaleźć się z powrotem w menu głównym.

Teraz kliknij przycisk "SCSI Support" ("Obsługa SCSI") znajdujący się w menu głównym.

W oknie "SCSI Support" ustaw następujące opcje na 'Y':

  • SCSI Support (Obsługa SCSI)
  • SCSI Disk Support (Obsługa Dysków SCSI)
  • SCSI CD-ROM Support (Obsługa CDROM'ów SCSI)
  • SCSI Generic Support (Ogólna Obsługa SCSI)
  • Enable Extra Checks in New Queuing Code (Aktywacja Dodatkowego Sprawdzania w Nowym Kodzie Kolejkującym)

Wszystkie inne opcje ustaw na 'N'.

Zauważ: Nowi użytkownicy zazwyczaj nie wiedzą nic na temat SCSI i zwykle nie potrzebują wiedzieć nic więcej, korzystając tylko z emulacji SCSI opisanej tutaj. Jeśli chcesz wkompilować obsługę logowania błędów SCSI (dla zabawy lub gdy rzeczywiście masz problemy), uaktywnij następujące opcje:

  • Verbose SCSI Error Reporting (Szczegółowe Raportowanie Błędów SCSI)
  • SCSI Logging Facility (Możliwość Logowania SCSI)

To wszystko. Kliknij przycisk "Main Menu", by zamknąć okno SCSI.

Włączanie obsługi systemu plików Ext3 (Chcesz to zrobić!)[edytuj]

Teraz włączymy obsługę systemu plików EXT3. Jądro Linuksa obsługuje również inne systemy plików z księgowaniem, takie jak JFS czy ReiserFS, ale w tym artykule zamierzam skupić się tylko na EXT3. EXT3 jest bardzo stabilny i jeśli coś pójdzie nie tak, masz już narzędzia by dokonać poprawek w systemie plików, ponieważ jest kompatybilny ze standardowym systemem plików EXT2.

By włączyć obsługę EXT3, będąc w głównym menu okna konfiguracji, kliknij przycisk "File Systems" ("Systemy Plików"). Pojawi się okno z systemami plików. Przewiń okno w dół aż do przycisku "EXT3 Journaling File System Support" ("Obsługa Systemu Plików z Księgowaniem EXT3") i ustaw go na 'Y'. Wszystkie inne opcje w tym oknie zostaw z ustawieniami domyślnymi (chyba, że są inne systemy plików, których chcesz użyć, takie jak vfat, który pozwala montować partycje FAT32 z Windowsa).

Kiedy ustawisz opcję "EXT3 Journaling File System Support" na 'Y', poniżej uaktywni się opcja dotycząca debugowania. Zostaw ją z ustawieniem domyślnym 'N'.

Obsługa dźwięku oraz SCSI jest teraz skonfigurowana (z wyjątkiem zmiany urządzenia /dev/cdrom, by wskazywało w odpowiednie miejsce, ale tym zajmiemy się później), ale nie skończyliśmy jeszcze z obsługą EXT3. Jednakże, zanim zajmiemy się tymi zadaniami, musimy najpierw skompilować jądro.

Kliknij przycisk "Main Menu" by zamknąć okno.