Przejdź do zawartości

Aktualizacja i kompilacja jądra w Debianie/Kompilacja, instalacja jądra

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Kompilacja, instalacja jądra[edytuj]

Zapisywanie konfiguracji jądra i kompilacja[edytuj]

Teraz jesteśmy gotowi do kompilacji jądra. Jednakże, zanim to zrobimy, chciałbym wspomnieć o jednej rzeczy. Jeśli masz kilka komputerów, na których chcesz zainstalować to samo jądro (to nie za bardzo zadziała, jeśli komputery nie są takie same), kliknij przycisk "Store Configuration to File" ("Zachowaj Ustawienia w Pliku"). Dzięki temu wszelkie zmiany, których dokonałeś, zostaną zapisane w pliku. Możesz potem przekopiować ten plik na inny komputer, po czym, gdy otworzysz narzędzie Konfiguracji Jądra Linuksa na danym komputerze, kliknij przycisk "Load Configuration from File" ("Wczytaj Ustawienia z Pliku") i otwórz plik z zapisanymi ustawieniami. Dzięki temu nie będziesz musiał konfigurować jądra na każdym komputerze.

Tak więc skompilujmy jądro. W głównym oknie narzędzia Konfiguracji Jądra Linuksa kliknij przycisk "Save and Exit" ("Zapisz i Wyjdź"). Powinno pojawić się okno z komunikatem, byś sprawdził plik makefile oraz uruchomił make dep. Nie musisz robić żadnej z tych rzeczy, kliknij po prostu przycisk "OK". Powinieneś znowu mieć przed sobą linię poleceń.

Wprowadź pwd w linii poleceń by zobaczyć, w jakim katalogu się znajdujesz. Polecenie powinno zwrócić /usr/src/linux (jeśli zwróciło coś innego, wprowadź cd /usr/src/linux, by przejść do katalogu zawierającego źródła jądra).

Gdy już jesteś w tym katalogu, wprowadź te dwa polecenia:

  • make-kpkg clean
  • make-kpkg --revision=786:MojeJadro2.4.20 kernel_image

Drugie polecenie jest odpowiedzialne za właściwą kompilację. Na moim komputerze wyposażonym w procesor AMD Athlon 1800+ proces kompilacji trwa około 10 minut. Na jednym z moich starszych komputerów trwało to około godziny (na komputerze klasy 486, pewnie poczekasz kilka dni). Jeśli masz starszy komputer, zjedz obiad i obejrzyj dobrą komedię. Jak wrócisz, kompilacja powinna być zakończona. Tak czy siak zrób sobie przerwę.

Jeśli bardzo chciałbyś zrozumieć wszystkie szczegóły dotyczące tej kompilacji, możesz przeczytać dokumentację znajdującą się w /usr/doc/kernel-package. W skrócie, tworzymy plik .deb, który później zainstalujemy dokładnie w taki sam sposób, jak każdy inny program, używając narzędzia dpkg. Tak wygenerowany plik wykona za nas automatycznie wszelkie zadania związane z konfiguracją systemu, które użytkownicy dystrybucji innych niż Debian muszą robić sami. Generalnie to dobra rzecz.

Instalacja nowego jądra[edytuj]

Gdy zjesz obiad i obejrzysz film, komputer powinien już skończyć kompilację, a Twoim oczom znowu powinna ukazać się linia poleceń. W katalogu /usr/src powinien pojawić się nowy plik.

Przejdźmy tam, wprowadzając cd /usr/src w linii poleceń. Wpisując ls -l oraz zakładając, że nie było żadnych błędów podczas kompilacji, powinieneś ujrzeć plik o nazwie kernel-image-2.4.20_MojeJadro2.4.20.deb lub coś w tym stylu.

Teraz musimy zainstalować nowe jądro, dokładnie tak samo jak każdy inny plik .deb, korzystając z narzędzia dpkg. Wprowadź dpkg -i kernel-image-2.4.20_MojeJadro2.4.20.deb (lub inny, jeśli Twój plik nazywa się inaczej) w linii poleceń.

Gdy instalacja zostanie zakończona, zostaniesz poproszony o utworzenie dyskietki startowej. Sugeruję to zrobić, ale nie jest to niezbędne.

Następnie zostaniesz zapytany, czy zainstalować rekord rozruchowy korzystając z konfiguracji /etc/lilo.conf. Jeśli nie odpowiesz twierdząco na to pytanie, nie będziesz mógł uruchomić komputera, korzystając z nowego jądra (chyba że stworzyłeś dyskietkę, o której była mowa przed chwilą, ale wtedy będziesz mógł uruchomić komputer tylko z tej dyskietki). Upewnij się, że odpowiedziałeś twierdząco na jedno z pytań (lub oba), inaczej pozostaniesz bez możliwości uruchomienia swojego nowego lśniącego jądra w wersji 2.4.20.

Gdy zakończysz ten proces, musisz zrestartować swój komputer. Po restarcie wprowadź dmesg i oglądnij jego wyniki. Poszukaj jakichś błędów. Powinieneś również zauważyć (jeśli potrafisz odczytać tajemnicze komunikaty Linuksa), że Twoja karta dźwiękowa została rozpoznana. Jeśli są jakieś problemy, na przykład wybrałeś nieodpowiednią kartę dźwiękowa, wtedy musisz zmienić konfigurację jądra i spróbować ponownie. Jeśli tak się zdarzy, spójrz do ostatniego rozdziału tego artykułu.