C/O podręczniku

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< C

O czym jest ten podręcznik?[edytuj]

Niniejszy podręcznik stanowi przewodnik dla początkujących programistów w języku programowania C.

Jaka minimalna wiedza jest potrzebna?[edytuj]

Ten podręcznik ma nauczyć programowania w C od podstaw do poziomu zaawansowanego. Do zrozumienia rozdziału dla początkujących wymagana jest jedynie znajomość podstawowych pojęć z zakresu algebry oraz terminów komputerowych. Doświadczenie w programowaniu w innych językach bardzo pomaga, ale nie jest konieczne.

Czy mogę pomóc?[edytuj]

Oczywiście, że możesz. Mało tego, będziemy zadowoleni z każdej pomocy – możesz pisać rozdziały lub tłumaczyć je z angielskiej wersji tego podręcznika. Nie musisz pytać się nikogo o zgodę - jeśli chcesz, możesz zacząć już teraz. Prosimy jedynie o zapoznanie się ze stylem podręcznika, użytymi w nim szablonami i zachowanie układu rozdziałów. Propozycje zmiany spisu treści należy zgłaszać na stronie dyskusji. Konwencje użyte w podręczniku opisane są w module Konwencje.

Jeśli znalazłeś jakiś błąd, a nie umiesz go poprawić, koniecznie powiadom o tym fakcie autorów tego podręcznika za pomocą strony dyskusji danego modułu książki. Dzięki temu przyczyniasz się do rozwoju tego podręcznika.

Przyjęte konwencje[edytuj]

Informacje ważne oznaczamy w następujący sposób:

Dodatkowe informacje, które odrobinę wykraczają poza zakres podręcznika, a także wyjaśniają kwestie niezwiązane bezpośrednio z językiem C, oznaczamy tak:

Ponadto kod w języku C będzie prezentowany w następujący sposób:

#include <stdio.h>

int main (int argc, char *argv[])
{
  return 0;
}

Innego rodzaju przykłady, dialog użytkownika z konsolą i programem, wejście / wyjście programu, informacje teoretyczne będą wyglądały tak:

typ zmienna = wartość;

Więcej o konwencjach przyjętych w kodzie w module Konwencje

Autorzy[edytuj]

Istotny wkład w powstanie podręcznika mają:

Dodatkowo w rozwoju podręcznika pomagali między innymi:

Porady dla autorów

  • Jeśli chcesz zamieścić fragment kodu źródłowego, oddal go o jedną spację od brzegu pola edycji. Kolejne poziomy wcięć oddalamy o 2 spacje.
  • Do podkreślania ważnych informacji używaj szablonów {{infobox}} oraz {{uwaga}}
  • Umieszczaj tylko przenośne kody źródłowe. Jeśli mają one ograniczony zakres działania - informuj o tym.


Źródła[edytuj]