Chemia organiczna/Węglowodory aromatyczne/Benzen - budowa i właściwości
Właściwości fizyczne
[edytuj]Benzen to pierwszy węglowodór w szeregu homologicznym arenów. W warunkach normalnych jest przezroczystą, bezbarwną, łatwopalną cieczą o ostrym zapachu, podobnym do zapachu nafty. Jest trudno rozpuszczalny w wodzie, a rozpuszczalny w eterze dietylowym, toluenie, etanolu, acetonie, kwasie azotowym(V), chloroformie, tetrachlorku węgla i disiarczku węgla. Jest dobrym rozpuszczalnikiem dla wosków, tłuszczy, naftalenu i innych niepolarnych związków chemicznych. Spala się kopcącym płomieniem.
Struktura cząsteczki i trwałość benzenu
[edytuj]Analizując wzór sumaryczny benzenu, widać wyraźnie, że jest on związkiem nienasyconym. Powinien więc ulegać charakterystycznym dla nich reakcjom: z wodą bromową i roztworem KMnO4.
Badanie reaktywności benzenu. |
Czynności Do dwóch próbówek, zawierających: jedna wodę bromową, a druga roztwór manganianu (VII) potasu, dodać po kilka kropel benzenu. Obserwacje Nie obserwuje się żadnych zmian w barwie roztworów. Wnioski Benzen nie reaguje z wodą bromową i roztworem manganianu (VII) potasu. Nie ulega więc reakcjom charakterystycznym dla węglowodorów nienasyconych. |
Dalszych danych o budowie benzenu uzyskano na podstawie przebiegu reakcji uwodornienia - w reakcji tej otrzymuje się cykloheksan.
Odwodornienie cykloheksanu prowadzi natomiast do benzenu.
Friedrich August Kekulé von Stradonitz |
Data i miejsce urodzenia: 7 września 1829 w Darmstadt |
Data i miejsce śmierci: 13 lipca 1896 w Bonn |
Życiorys: Był profesorem na uniwersytetach w Gandawie, Heidelbergu i Bonn. Współtwórca teorii budowy związków organicznych. W 1858 r. udowodnił, że węgiel jest czterowartościowy, a w związkach organicznych może tworzyć łańcuchy. W 1866 r. odkrył pierścieniową budowę benzenu. |
Na tej podstawie niemiecki chemik Frierich Kekulé stworzył koncepcję budowy cząsteczki benzenu, według której atomy węgla tworzą sześcioczłonowy pierścień, a z każdym z nich jest połączony jeden atom wodoru. Ponadto wiązania podwójne i pojedyncze tworzą układ wiązań sprzężonych.
Jednak struktura Kekulégo nie wyjaśniała, dlaczego benzen nie wykazuje właściwości charakterystycznych dla węglowodorów nienasyconych. Jednak dalsze badania ukazywały fakty, które nie zgadzały się w pełni z modelem uczonego.
Poniższy rysunek ukazuje wartości ciepeł uwodornienia (hydrogenacji; ΔH°H) trzech węglowodorów cyklicznych do cykloheksanu. Cykloheksen, cykloalken z jednym wiązaniem podwójnym, wykazuje ΔH°H = -118 kJ/mol. Cykloheksa-1,3-dien, zawierający dwa wiązania podwójne sprzężone, posiada ΔH°H = -230 kJ/mol, czyli prawie dwa razy więcej. Teoretycznie benzen, jako kolejne ogniwo tego łańcucha - węglowodór cykliczny o trzech wiązaniach podwójnych sprzężonych - powinien charakteryzować się ciepłem uwodornienia niewiele mniejszym od -256 kJ/mol, czyli od trzykrotnej wartości ΔH°H dla cykloheksenu. Tymczasem w rzeczywistości wartość ta wynosi -206 kJ/mol, czyli jest o 150 kJ/mol mniejsza od przewidywanej. Oznacza to, że benzen wydziela podczas uwodornienia o 150 kJ/mol energii mniej, niż wynika to z obliczeń, a tym samym zawiera o 150 kJ/mol energii mniej, niż się tego można spodziewać. Wobec tego cząsteczka benzenu musi mieć dodatokowy efekt stabilizujący, który nadaje jej większą trwałość od oczekiwanej.
W toku dalszych badań odkryto, że wszystkie wiązania pomiędzy atomami węgla mają w cząsteczce benzenu identyczne długości - 139 pm, co jest wartością pośrednią między długością wiązania pojedynczego C-C (154 pm) i podwójnego C=C (134 pm). Wszystkie kąty między wiązaniami C-C-C mają wartość równą 120°. Każdy z atomów węgla ma hybrydyzację sp2 i na każdym z nich istnieje niezhybrydyzowany orbital p, zorientowany prostopadle do płaszczyzny pierścienia.
Gęstość elektronowa każdego z wiązań węgiel-węgiel jest taka sama, co pokazuje mapa potencjału elektrostatycznego dla benzenu.
Ponieważ wszystkie wiązania C-C i wszystkie orbitale p są równocenne, nie można wyróżnić trzech wiązań π, które powstają przez nakładanie się dwóch sąsiednich orbitali p. Takiego nakładania się w cząsteczce benzenu nie ma. Mimo to każdy z orbitali p oddziałuje z dwoma sąsiednimi, a sześć elektronów π jest całkowicie zdelokalizowanych.
W rozumieniu teorii rezonansu żadna z dwóch struktur Kekulégo nie jest całkiem poprawna, a benzen jest hybrydą rezonansową tych dwóch struktur granicznych.
Wzory strukturalne benzenu
[edytuj]Wobec tego, że w rzeczywistości nie można zobrazować budowy pierścienia węglowego w benzenie za pomocą wiązań pojedynczych i podwójnych, często wzór strukturalny benzenu przedstawia się, rysując w obrębie pierścienia okrąg, linią ciągłą lub przerywaną, który obrazuje zdelokalizowane elektrony π i równocenność wiązań węgiel-węgiel.
Otrzymywanie i zastosowanie
[edytuj]Przed rozpoczęciem II wojny światowej benzen otrzymywano głównie przez ekstrakcję ze smoły pogazowej. Benzen występuje również w przyrodzie w ropie naftowej. Po zakończeniu wojny wzrosło zapotrzebowanie na ten surowiec, zwłaszcza w rozwijającym się wówczas przemyśle tworzyw sztucznych. Wypracowano więc nowe metody produkcji benzenu, do których należą:
- kraking parowy - piroliza lekkich frakcji ropy naftowej z parą wodną
- reforming lekkich frakcji ropy naftowej
- dealkilacja toluenu, reakcja przebiegająca zgodnie z poniższym równaniem
Inne metody, które nie są obecnie stosowane na szeroką skalę, to:
- odwodornienie cykloheksanu na katalizatorze (platyna osadzona na tlenku glinu) w temperaturze 300°C
- trimeryzacja acetylenu przez ogrzewane go w obecności węgla aktywnego
Benzen jest szeroko stosowany w syntezie organicznej, co przedstawia poniższy schemat. Sam benzen jest rzadko używany, głównie ze względu na właściwości rakotwórcze. Niegdyś był rozpuszczalnikiem dla reakcji prowadzonych w skali przemysłowej, dziś jest zastępowany innymi substancjami.
Działanie toksyczne benzenu
[edytuj]Zatrucia ostre
[edytuj]W przypadku zatruć ostrych dominują objawy narkotyczne, jak: euforia, pobudzenie psychoruchowe, drżenia mięśniowe, bóle i zawroty głowy, podrażnienia spojówek, wymioty, a w cięższych przypadkach zamroczenie, utrata świadomości, zaburzenia oddechu i krążenia, jak migotanie komór, które mogą prowadzić do zgonu. Następstwem zatruć ostrych są zaburzenia psychiczne i uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, które mogą cofać się w trakcie leczenia. Mogą również nastąpić: uszkodzenie szpiku kostnego oraz zmiany (w tym martwicze) w mózgu, nerkach, wątrobie i układzie oddechowym.
Ciekły benzen działa drażniąco na skórę, uszkadzając naskórek. Mogą wystąpić: rumień, pęcherze i złuszczające zapalenie skóry. Obserwowano także podrażnienia oczu w wyniku kontaktu z benzenem.
Zatrucia ostre występują najczęściej w wyniku wypadków związanych z uwolnieniem benzenu lub jego nieprawidłowego użycia. Groźne dla zdrowia i życia jest też używanie preparatów o działaniu narkotycznym, zawierających benzen.
Zatrucia krótkotrwałe i przewlekłe
[edytuj]Krótkotrwałe działanie par benzenu na organizm ma wpływ na krew i narządy krwionośne.
Zatrucie przewlekłe rozwija się powoli. Pierwsze objawy są niespecyficzne: bóle głowy, senność, utrata apetytu, osłabienie, a także w niektórych przypadkach podwyższona liczba białych i czerwonych krwinek. Następnie obserwuje się zmniejszenie krzepliwości krwi, rozwija się niedokrwistość, spada ogólna liczba krwinek. Wystepują również zaburzenia czynnościowe ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. U przewlekle narażonych na benzen stwierdzono także zapalenie kłębuszkowe nerek, bezmocz i przekrwienie nerek. Zmiany w układzie oddechowym mogą prowadzić do rozedmy płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli i astmy.
Działanie toksyczne na zwierzęta
[edytuj]W zatruciach ostrych po podaniu dożołądkowym benzen wykazuje niewielką toksyczność, zaś po podaniu drogą inhalacyjną następuje śmierć większości zwierząt. Stwierdzono przekrwienie narządów wewnętrznych, zaburzenia w układzie sercowo - naczyniowym, pobudzenie, drżenie mięśni, zanik odruchu źrenicznego na światło, zanik reakcji oka na bodziec dotykowy. Podczas badań działania benzenu na króliki miało miejsce zaczerwienienie, obrzęk i nieznacznego stopnia martwica skóry oraz niewielkiego stopnia odwracalne uszkodzenia rogówki. Osobniki młode są bardziej wrażliwe na benzen. Najbardziej odporne na działanie benzenu są szczury, bardziej wrażliwe są myszy i króliki.
Toksyczność przewlekła powoduje zmiany w obrazie krwi, np. spadek liczby erytrocytów i leuocytów, oraz uszkodzenia szpiku. Następują też uszkodzenia układu nerwowego, objawiające się m. in. przez spadek siły uchwytu kończyn, zahamowanie aktywności ruchowej zwierząt lub jej nasilenie. Występuje również działanie immunotoksyczne benzenu.
Immunotoksyczność - nadmierne pobudzenie lub obniżenie układu odpornościowego przez czynniki o dużej aktywności biologicznej, powodujące ujemne skutki zdrowotne. |
W niektórych przypadkach benzen wywołuje u zwierząt zmiany nowotworowe, prowadzące do śmierci, a także znaczące zmniejszenie masy ciała. Benzen może również uszkadzać męskie komórki rozrodcze.
Wpływ na rozrodczość i działanie rakotwórcze
[edytuj]U zwierząt, w odpowiednich dawkach, powoduje zwyrodnienie i zanik jąder. U płodów wywołuje zaburzenia procesu kostnienia (dodatkowe żebra, brak ośrodków kostnienia mostka) oraz zmniejszenie masy ciała. Benzen wykazuje więc działanie teratogenne.
Teratogenność - właściwość związków chemicznych, promieniowania i niektórych wirusów, powodująca wady w rozwoju płodu. |
Stwierdzono także, iż benzen może przedostawać się przez łożysko człowieka, wraz z krwią pępowinową.
Benzen może mieć działanie rakotwórcze, powodując białaczkę szpikową i limfatyczną.
Toksokinetyka benzenu
[edytuj]Wchłanianie i rozmieszczenie w ustroju
[edytuj]Benzen może być wchłaniany przez układ oddechowy, pokarmowy i skórę.
Zawartość benzenu w drogach oddechowych zmniejsza się w trakcie trwania narażenia. Absorbcja przez drogi oddechowe jest największa w pierwszych kilku minutach narażenia. Podczas badań na zwierzętach zaobserwowano, iż retencja benzenu zmniejsza się wraz ze wzrostem przyjętej dawki.
Wchłanianie par benzenu przez skórę jest niewielkie i wynosi około 1% dawki wchłoniętej przez płuca, wobec czego uznaje się, że związek ten nie wchłania się przez skórę. Wchłanianie w przewodzie pokarmowym zwierząt labolatoryjnych wynosiło natomiast 100% podanej dawki.
Rozmieszczenie benzenu w ustroju jest warunkowane przez jego rozpuszczalność w lipidach. Podczas badań na królikach największe stężenie benzenu w tkankach obserwowano w tkance tłuszczowej i szpiku kostnym. U myszy narządami najbardziej narażonymi na działanie substancji były mózg, wątroba i nerki. Benzen przenikał również przez łożysko samic. W organizmach psów benzen akumulował się w mózgu, szpiku kostnym, tkance tłuszczowej i mięśniach. Badania ludzi zmarłych w wyniku narażenia na benzen wykazały, że największe jego ilości znajdowały się we krwi, w mózgu, wątrobie i nerkach.
Metabolizm i wydalanie
[edytuj]Wchłonięty benzen jest wraz z krwią transportowany do wątroby, gdzie przy udziale cytochromu P450 jest przekształcany w epoksybenzen. Może on ulec uwodnieniu do benzeno-(E)-dihydro-1,2-diolu, a ten, przy udziale enzymów, jest metabolizowany do katecholu. Epoksybenzen może też, na drodze nieenzymatycznej, ulec przegrupowaniu w fenol, a następnie w hydrochinon. Oksepina, będąca z epoksybenzenem w stanie równowagi, może ulec otwarciu pierścienia, dając aldehyd (E,E)-mukonowy, który działa toksycznie na szpik kostny. Jest on następnie metabolizowany do kwasu (E,E)-mukonowego.
Wydalanie benzenu zachodzi wraz wydychanym powietrzem i z moczem. O ile znacząca część dawki wchłoniętej (od 12 do 70%) jest wydalana wraz z powietrzem z płuc, o tyle wydalanie benzenu wraz z moczem w postaci niezmienionej jest znikome. Tą drogą benzen jest wydalany głownie w postaci fenolu, ale także (w mniejszych ilościach) katecholu, hydrochinonu, kwasu S-fenylomerkapturowego i kwasu (E,E)-mukonowego. Wydalanie fenoli z moczem po narażeniu na benzen jest stosowane jako wskaźnik ekspozycji u ludzi pracujących przy preparatach zawierających benzen. Przy niewielkiej dawce pochłoniętego benzenu bada się ilość wydalanego kwasu Sfenylomerkapturowego lub kwasu (E,E)-mukonowego. U zwierząt mechanizm wydalania benzenu z ustroju przebiega analogicznie jak u ludzi.