Chiński/Jak uczyć się chińskiego

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

^Spis treści^


Wymowa[edytuj]

  • Zwracaj uwagę na tony

W języku chińskim jest niewiele sylab; istnieje wiele homonimów, które rozróżnić można tylko dzięki obecności tonów. Równoległa nauka prawidłowego zapisu znaków i pinyin pomaga w nauce wymowy i rozróżniania wyrazów ze słuchu.

  • Czytaj teksty na głos

Mówienie (i słuchanie samego siebie) pomaga nie tylko w zapamiętaniu tekstu, ale też ułatwia naukę rozróżniania tonów.

Czytanie i pisanie[edytuj]

Klucz wyodrębniony w trzech znakach
Klucz wyodrębniony w trzech znakach
  • Cały czas ćwicz pisownię

Pisownię każdego nowo poznanego znaku powinno się ćwiczyć przynajmniej codziennie – aż do jej zapamiętania. Co jakiś czas należy też powracać do już opanowanych znaków i sprawdzać swoją wiedzę, by znaleźć znaki, które należy jeszcze potrenować.

Pisząc, należy myśleć o znaczeniu i – jeśli warunki pozwalają - głośno wymawiać dźwięk znaku.

Aby dowiedzieć się więcej o zapisie znaków, zobacz podręcznik Pisownia Wschodniej Azji, gdzie wyjaśnione są reguły rządzące pisownią – sposób i kolejność stawiania kresek.

  • Szukaj kluczy

Klucze to podstawowe znaki chińskie, które napotyka się naprawdę bardzo często. Ucząc się znaczenia kluczy łatwo można zobaczyć połączenia pomiędzy podobnymi kategoriami słów. Wiele znaków składa się z par klucz + fonetyk, gdzie klucz jest rdzeniem, który zawiera wskazówkę o znaczeniu, zaś fonetyk decyduje o wymowie słowa. Nauka rozróżniania kluczy jest przydatna także, gdy trzeba znaleźć nowe słowo w chińskim słowniku.

Materiały do czytania[edytuj]

Sam podręcznik nie wystarczy, by opanować jakikolwiek język. Dotyczy to także języka chińskiego – początkujący uczeń powinien szukać także innych źródeł. Obejmują m.in.:

  • książki dla dzieci (używa się prostszych znaków);
  • różne słowniki (w tym ten na polskim Wikisłowniku ^.^);
  • gazety i strony www.