Chiński/Jak uczyć się chińskiego
Wymowa
[edytuj]- Zwracaj uwagę na tony
W języku chińskim jest niewiele sylab; istnieje wiele homonimów, które rozróżnić można tylko dzięki obecności tonów. Równoległa nauka prawidłowego zapisu znaków i pinyin pomaga w nauce wymowy i rozróżniania wyrazów ze słuchu.
- Czytaj teksty na głos
Mówienie (i słuchanie samego siebie) pomaga nie tylko w zapamiętaniu tekstu, ale też ułatwia naukę rozróżniania tonów.
Czytanie i pisanie
[edytuj]- Cały czas ćwicz pisownię
Pisownię każdego nowo poznanego znaku powinno się ćwiczyć przynajmniej codziennie – aż do jej zapamiętania. Co jakiś czas należy też powracać do już opanowanych znaków i sprawdzać swoją wiedzę, by znaleźć znaki, które należy jeszcze potrenować.
Pisząc, należy myśleć o znaczeniu i – jeśli warunki pozwalają - głośno wymawiać dźwięk znaku.
Aby dowiedzieć się więcej o zapisie znaków, zobacz podręcznik Pisownia Wschodniej Azji, gdzie wyjaśnione są reguły rządzące pisownią – sposób i kolejność stawiania kresek.
- Szukaj kluczy
Klucze to podstawowe znaki chińskie, które napotyka się naprawdę bardzo często. Ucząc się znaczenia kluczy łatwo można zobaczyć połączenia pomiędzy podobnymi kategoriami słów. Wiele znaków składa się z par klucz + fonetyk, gdzie klucz jest rdzeniem, który zawiera wskazówkę o znaczeniu, zaś fonetyk decyduje o wymowie słowa. Nauka rozróżniania kluczy jest przydatna także, gdy trzeba znaleźć nowe słowo w chińskim słowniku.
Materiały do czytania
[edytuj]Sam podręcznik nie wystarczy, by opanować jakikolwiek język. Dotyczy to także języka chińskiego – początkujący uczeń powinien szukać także innych źródeł. Obejmują m.in.:
- książki dla dzieci (używa się prostszych znaków);
- różne słowniki (w tym ten na polskim Wikisłowniku ^.^);
- gazety i strony www.