100% Status

Darmowe oprogramowanie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gnu-color-reiss-head.png

Wprowadzenie (jak korzystać z przewodnika)

Problem nagminnego łamania prywatności przez władzę i liczne popularne firmy jak Google czy Facebook staje się coraz bardziej nachalny oraz powszechny. Specjaliści od reklam behawioralnych patrzą nam na ręce, w zasadzie można powiedzieć, że w przypadku korzystania z internetu bez zabezpieczeń, mogą wiedzieć o nas więcej niż nasza matka.

Problem rozwiązuje alternatywne oprogramowanie. Dostępne za darmo, legalnie i przede wszystkim bez tzw. backdoorów. Przewodnik ten ma za zadanie pokazać te najpopularniejsze i najbardziej wolne zdaniem autorów, darmowe programy i web aplikacje do codziennego użytku.

Aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie darmowego i Wolnego Oprogramowania, warto skorzystać z gotowych zestawów takich programów, jak zatwierdzonych przez FOSS czy przedstawionych tutaj. Niestety na chwilę obecną nie ma polskiego odpowiednika takich zestawów. Warto też spróbować jednego z przedstawionych systemów operacyjnych, w szczególności którejś z dystrybucji Linuksa, posiadających w pełni funkcjonalny zestaw darmowych programów, niezbędnych w codziennej pracy z komputerem.

System-installer.svg

Kategorie

Grafika Gnome-graphics.png

Aplikacje CAD · Obróbka grafiki · Przeglądarki grafik · Pozostałe

Gry Gnome-applications-games.svg

Internet Gnome-globe.png

Komunikatory · Menadżery pobierania plików · Obsługa FTP · Pobieranie witryn · Programy pocztowe · Przeglądarki WWW · Tworzenie stron WWW · Zdalny dostęp

Multimedia Redhat-sound video.png

Kodeki · Obróbka dźwięku · Obróbka filmów · Obsługa TV · Odtwarzacze wideo · Odtwarzacze audio · Tworzenie filmów · Zgrywanie audio · Zgrywanie DVD

Biuro Ooo printeradmin.png

Edytory strukturalne · Edytory wizualne · Nauka pisania · Obsługa DjVu · Obsługa PDF · Słowniki · Zarządzanie zadaniami

Narzędzia Gnome-system-config.png

Informacje o komputerze · Kasowanie danych · Kompresja danych · Menadżery plików · Modyfikacja systemu · Nagrywanie płyt · Obrazy dysków · Ochrona haseł · Ochrona komputera · Odzyskiwanie danych · Tworzenie obrazów płyt · Programowanie

Edukacja Nuvola apps edu miscellaneous H2O.svg

Matematyka · Nauka

TuxOSX.png

Systemy operacyjne (zobacz więcej)

Logo Linux Mint.png Niewątpliwie dystrybucja o nazwie Linux Mint należy do najprostszych w obsłudze. System zawiera już wszystko, co jest niezbędne do wygodnej pracy z komputerem. Zalecam wypróbować polski remix. (zdobądź Miętowy Remix)

PCLinuxOS logo.svg PCLinuxOS to dystrybucja nakierowana na początkującego użytkownika, dostarczająca najbardziej przydatne funkcje i w pełni funkcjonalny system operacyjny. (zdobądź PCLinuxOS)

UbuntuCoF.svg Ubuntu jest obecnie najpopularniejszą dystrybucją Linuksa. Polski zespół ochotników dostosowuje go dodatkowo do potrzeb polskojęzycznych użytkowników - warto wypróbować ich remix. (zdobądź polski remix Ubuntu)

Trisquel1.png Trisquel Zatwierdzona przez FSF, przyjazna użytkownikom dystrybucja GNU/Linux. (zdobądź Trisquel)

Openlogo-debianV2.svg Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa, cenioną głównie za stabilność. Warto wypróbować nowsze wersje, zawierające aktualne oprogramowanie. (zdobądź Debiana sid)

Crystal Clear device dvd unmount.png

Zestawy programów (zobacz więcej)

Istnieją projekty, których zadaniem jest zebranie najlepszego dostępnego, darmowego oprogramowania na jednej płycie. Obecnie taki projekt w języku polskim nie jest dostępny, warto jednak zwrócić uwagę na kilka projektów anglojęzycznych:

Pomoc w nagraniu pobranych obrazów płyt

Terra globe icon light.png

Linki zewnętrzne

Desktop computer clipart - Yellow theme.svg Free Software Portal Flag of the United Kingdom (3-5).svg Wikipedia-logo-v2-pl.svg Wolne Oprogramowanie NewTux.svg Linux Portal Wikibooks-logo.svg Linux [1]