Debian - uniwersalna instalacja/Pierwsze uruchomienie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Właściwie to pierwsze uruchomienie systemu masz juz za sobą, system podstawowy został uruchomiony w trybie tekstowym; więc jest to pierwsze uruchomienie systemu wraz z środowiskiem graficznym.


Logowanie w trybie graficznym[edytuj]

Po wybraniu Debiana z listy programu uruchomieniowego GRUB, zostanie załadowany system oraz serwer grafiki a następnie ekran logowania GDM lub KDM w zależności od rodzaju środowiska graficznego.
Wpisz teraz swoją nazwę użytkownika potwierdzając klawiszem "Enter"

oraz podaj hasło użytkownika potwierdzając ponownie klawiszem "Enter".


Wybór środowiska[edytuj]

Jeśli zainstalowałeś/aś więcej niż jedno środowisko graficzne lub dodatkowego menadżera okien, wybierz w oknie logowania opcję "Sesja" a następnie środowisko lub menadżera, które chcesz uruchomić potwierdzając przyciskiem "Zmiana sesji".

Następnie zdecyduj czy wybrane środowisko graficzne lub menadżer okien ma być uruchamiane domyślnie za każdym razem czy tylko dla tej sesji.
a. Jeśli wybierzesz "Uczyń domyślnym", zawsze możesz powrócić do poprzednich ustawień zmieniając swój wybór

w trakcie ponownego logowania się do systemu.

b. Wybierając "Tylko dla tej sesji", wybrane środowisko graficzne zostanie uruchomione jednorazowo -

po ponownym logowaniu uruchomi się domyślne środowisko.Po załadowaniu się środowiska graficznego, system jest gotowy do pracy - możesz zapoznać się z nim i zainstalować dodatkowe aplikacje usprawniające Twoją pracę na co zapraszam do nastepnego rozdziału.