Przejdź do zawartości

Delphi/Skąd wziąć Delphi

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Skąd wziąć Delphi?

[edytuj]

Najprościej odpowiedzieć: ze sklepu ;-). Firma Borland Polska (BSC) prowadzi sklep internetowy (http://www.borland.pl ), gdzie możesz kupić wybraną wersję. Jeżeli mieszkasz poza Polską, możesz odwiedzić stronę któregoś z lokalnych przedstawicieli firmy Borland. Zakup systemu umożliwi Ci tworzenie programów oraz możliwość ich sprzedaży.

Ponieważ sam system jest dość drogi, firma przygotowała również okrojone wersje Delphi. Stąd możesz ściągnąć Delphi w wersji Personal. Taka wersja nie jest w pełni funkcjonalna, nie ma wszystkich komponentów, brakuje np. obsługi baz danych itd., ale co ważne: jest zupełnie darmowa. Do wyboru są wersje 6 lub 7.

W roku 2006 Borland wypuścił nowe wersje swoich produktów, będące kontynuacją serii Turbo sprzed lat. Turbo Delphi dostępne jest w dwóch wersjach: Explorer oraz Professional. Wersja Explorer jest w pełni darmowa i posiada ponad 200 komponentów gotowych do wykorzystania w różnych projektach. W przeciwieństwie do wspomnianych wyżej wersji Personal (dzisiaj już przestarzałych, chociaż ciągle używanych) - produkty z rodziny Turbo posiadają również komponenty bazodanowe, pogrupowane w kilka kategorii. Jako ciekawostkę można podać, że z użyciem Turbo Delphi Explorer można tworzyć komercyjne aplikacje. Wersja Professional jest bardziej rozbudowana (umożliwia rozszerzanie możliwości środowiska o nowe komponenty, pluginy IDE, itd.) i przeznaczona dla profesjonalistów, którzy nie dysponują dużymi środkami finansowymi na zakup całego Borland Developer Studio. Turbo Delphi bazuje na środowisku BDS2006, jest również dostępna wersja Delphi dla platformy .NET (jako osobna instalka), a w skład rodziny produktów Turbo wchodzą jeszcze Turbo C# i Turbo C++.

Do ściągnięcia instalatora konieczne będzie zarejestrowanie się, które jest bezpłatne. Ściągnięty plik uruchom i zainstaluj swoją wersję Delphi!

Istnieje też darmowe (również dla celów komercyjnych) środowisko dla systemów Windows oraz Linux o nazwie Lazarus (jest prawie identyczny z delphi 7).


« Poprzednia lekcjaSpis treściNastępna lekcja »