Przejdź do zawartości

Dinozaury/Teropody

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Theropoda to podrząd dwunożnych, drapieżnych dinozaurów gadziomiednicznych. Był to właściwie najbardziej zróżnicowany gatunkowo podrząd dinozaurów i jednocześnie trwający najdłużej, od początków późnego triasu, przed 230 milionami lat, aż do masowej zagłady w końcu kredy, 65 milionów lat temu.

Podrząd teropody obejmuje wszystkie znane gatunki mięsożerne, przy czym niektóre, takie jak np. terizinozaury czy ornitomimozaury, były wszystkożerne, owadożerne lub roślinożerne. Obejmuje także największe znane drapieżniki wszech czasów, jak słynny tyranozaur czy odkryty w 1995 roku, a większy od niego spinozaur o długości 19 metrów i wysokości 6. Z kolei jednym z najmniejszych teropodów i zarazem dinozaurów był kompsognat, nie większy od współczesnego indyka. Z niewielkich, jurajskich teropodów wywodzą się ptaki, posiadały one takie cechy ptasie jak puste kości z workami powietrznymi, specyficzną budowę stóp czy nawet upierzenie.

Porównanie największych drapieżników wszech czasów, od największego: spinozaur, gigantozaur, tyranozaur, mapuzaur, karcharodontozaur .

Zobacz też:

Teropody[edytuj]

Galeria[edytuj]