Dyskusja:C++/Ćwiczenia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydaje mi się że ćwiczenia powinny się znajdować przy każdym rozdziale i powinny się w jakiś sposób do niego odnosić. No i powinny być rozwiązania z wyjaśnieniem. Oczywiście możemy się tym zająć później ale dobrze by było już przygotować do tego strukturę podręcznika. Niestety jako początkujący wikipedysta nie czuję się w tej kwestii kompetentny. Więc jakby ktoś, kto się ze mną zgadza i zna się na rzeczy...

Zakres ćwiczeń[edytuj]

Nie podoba mi się trochę obecny kształt ćwiczeń, są za bardzo algorytmiczne, nie widzę zbytnio sensu klepania algorytmu Euklidesa itp. Moim zdaniem zadania powinny być bardziej praktyczne. --Derbeth talk 22:18, 16 sty 2006 (UTC)

Czekam na propozycje ;) --Piotr K. 06:03, 17 sty 2006 (UTC)


Jak najbardziej się zgadzam. To ma być w końcu podręcznik od C++, a nie od algorytmów (chociaż taki by się może przydał jeszcze bardziej ... jak widzę, co ludzie implementują i co później sprzedają ...). Ćwiczenia powinny dotyczyć samego języka C++ i jego poszczególnych elementów. Jedynym wyjątkiem może być stl - skoro przewidzieliśmy taki rozdział w podręczniku. Poza tym proponuję raczej ćwiczenia w stylu: dopisz klasę / dopisz konstruktor / dopisz operator do już istniejącego kodu, zamiast napisz program, który coś robi. To drugie podejście nie wymusza w żaden sposób poprawnego wykorzystania elementów języka... nie wymusza nawet programowania obiektowego. --uniq 13:39, 26 sty 2006 (UTC)

Jeszcze jedna kwestia - w zasadzie wszystkie te ćwiczenia można wykonać w języku C, nie ma tu żadnych elementów obiektowych. A klepanie w kółko zadań związanych z liczbami... Powtarzam: programista C i C++ nie musi być matematykiem, nie widzę problemów w tym, że ktoś nie zna algorytmu Euklidesa lub nie wie, czym są liczby doskonałe (szczególnie, że tego drugiego nie dowie się w liceum). --Derbeth talk 18:57, 7 kwi 2006 (UTC)