Przejdź do zawartości

Dyskusja:Fortran

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na angielskich Wikibooks autorzy nie napisali, jak kompilować Fortrana. Przydałby się wstęp taki, jak w podręczniku C, opisujący dostępne kompilatory, środowiska i sposób kompilacji. Nie muszą być to trzy rozdziały, można to opisać w jednym. --Derbeth talk 13:41, 22 mar 2006 (UTC)

Da się zrobić ;-). A odnośnie kompilatorów - ja znam tylko gfortran oraz g77, więc ciężko będzie opisać coś więcej. Kj 16:29, 23 mar 2006 (UTC)


Języków fortran jest spora rodzina. Od uzywanego po dziś dzień przez środowiska akademickie FORTRAN-77 (kompilator linuksowy g77 - chyba już nie jest rozwijany), po nowocześniejsze Fortran 90/95 (pod linuksem - kompilator gfortran (gcc), lub g95). Wypadałoby się na coś zdecydować i zaznaczyć to we wstępie, a może nawet w tytule. Tutaj uwaga: Hello world jest w Fortranie 90/95 (nie ma słowa o fixed form), a przykłady to FORTRAN-77 (mamy fixed form, czyli kod zaczyna się od siódmej kolumny, a wcześniejsze mają znaczenie specjalne - np. przedostatnia zawiera znak kontynuacji oprzedniego wiersza). Generalnie przemieszanie języków w tym podręczniku jest spore. Na przestrzeni lat język się zmienia. Dochodzą nowe rozwiązania, a znikają niektóre stare. Nie można ich tak sobie wymieszać.

Na początek: zapraszam do edycji tego podręcznika ;-). Poza tym - ten podręcznik z założenia ma mówić o fortranie 95 - we wstępie jest zaznaczone, że używamy gfortran. Poza tym - w odpowiednich miejscach są zaznaczone różnice w składni obu specyfikacji języka. Poza tym FORTRAN77 oraz F95 tak naprawdę różnią się przede wszystkim składnią (coś na wzór języka C K&R czy C99). Tak naprawdę pewne ogólne informacje są prawdziwe dla obu kompilatorów. Aha - owszem, g77 zostaje wyparte przez gfortran w GCC4.
Kj 15:53, 20 kwi 2006 (UTC)

Postaram się czasem troche pomóc :) Na razie trzeba podjąć męską decyzję, o jakim języku piszemy. Jeśli o Fortranie 95, to sporo rzeczy wymaga przeróbek, bądź nawet usunięcia - jak tabelka opisująca Fixed Form. Na razie poprawiłem pierwszy przykład, by się kompilował (kompilator po rozszerzeniu rozpoznaje wersję języka). Może warto by wydzielić rozdział/dodatek opisujący f77.

Moim zdaniem warto opisać Fortran 95, a w osobnym rozdziale zrobić coś na wzór "porównanie z Fortranem 77". Poza tym - bardzo się cieszę, że ktoś w końcu zainteresował się tym podręcznikiem, bo sam osobiście język Fortran znam na tyle, na ile się nim bawiłem ;). Kj 18:01, 20 kwi 2006 (UTC)

2003 i 2008

[edytuj]

A co z fortranem 2003 i tworzonym właśnie 2008? Jakoś wszyscy zapominają o ich istnieniu. Przydałby się osobny dział wyjaśniający tą specyfikację.

na początek fortran 95

[edytuj]

Kompilatory Lahey, NAG i absoft zatrzymały się na wersji 95 i ludzie w tym liczą (dostęp pażdziernik 2012r.). Poza tym można poruszyć temat dobrej organizaji kodu programów.