Dyskusja:Gramatyka języka esperanto/Wprowadzenie do gramatyki

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Były podejżenia, że terść akapitu "Szesnaście reguł Zamenhofa" narusz prawa autorskie. Otóż o ile mi wiadomo, jest to orginalny tekst [1] z piewszej książki Zamenhofa (razem z kilkoma innymi wersjami językowymi) i jako taki jest cytowany w wielu miejscach. Jak również prawo do redystrybucj, zrzekając się praw do języka i, jak to byśmy dziś nazwali, przkazał je do "Public Domain". Oczywiście jeżeli by się okazało, że tekst nie jest orginalny i ktoś ma prawa autorskie do tekgo tekstu i nie jest to Zamanhof, to proszę o kontakt lub usunięcie tej treści i podanie autora.

--Arkadiusz Zychewicz 15:38, 22 maj 2006 (UTC)

Nie ma sensu kopiować informacji z innych źródeł, lepiej podać link do konkretnej strony. A jeszcze lepiej byłoby przerobić ten tekst tak, ażeby móc powiedzieć, że powstał w Wikibooks. Jeżeli już kopiowałeś tekst z jakiejś strony, czy książki to należało podać taką informację wraz z informacją o prawach autorskich do tekstu, dzięki temu uniknęlibyśmy podejrzeń. Zobacz http://pl.wikipedia.org/wiki/Esperanto może przydadzą się jakieś informacje stamtąd. Warszk  16:44, 22 maj 2006 (UTC)

Przeniosłem moduł tak by miał właściwy tytuł. Jedocześnie przeniosłem również dyskusję. A do tematu. To moją koncepcją było podanie historycznego teksu tj. dosłownego cytatu. Jako taki stanowi hostoryczny dokument i rozumiem, że stosuje się tu te same zasady co do tworzenia ksiażek o hostorii czegoś tam i potrzeba jest podania orginalnego teksu w j. polskim. Osobną kwestką jest to czy podręcznik do grapmatyki powinien zawierać ten tekst, gdyż jest on nieco przestarzały i nie do wszystkich regół się teraz stotujemy. Jednak jeżeli zdecudjemy się, że tekst powinien się w książce znajdować to podanie linku rozwiązuje problem połowicznie, gdyż nie zawsze książka ta będzie stostwana wyłacznie w formie elektronicznej a dodatkowo z dostępem do sieci. Wydrukowanie książki z linkiem trochę ją zuborzy.

--Arkadiusz Zychewicz 12:26, 23 maj 2006 (UTC)