Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Warszk

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał 13 lat temu Tomekg.966 w wątku Historia Japonii

Cześć! Witam na Wikibooks specjalistę od języków azjatyckich. Cieszę się, że do nas dołączyłeś. Jeśli potrzebowałbyś pomocy "technicznej" to nie krępuj się pytać mnie! Owocnej pracy, Reytan 13:49, 4 paź 2004 (UTC)

Hej, widzę że wykorzystujesz w brudnopisie pewne sexy tabelki orginalnie stowrzone przeze mnie metoda ctrl-c, ctrl-v z Wikipedii. Nie radzilbym jednak korzystania z nich - moga pojawic sie pewne problemy z dzialaniem strony. Ponadto planuje prace nad stworzeniem pewnego schematu podrecznika jezykowego (tabele, jakies formy budowania lekcji itp) i poszukuje ludzi, ktorzy by mogli w tym pomoc. Sblive 19:05, 8 cze 2005 (UTC)

Chodzi jedynie o opracowanie jakiegos standardu wygladu graficznego podrecznikow jezykowych, ktore z definicji wymagaja pewnych specyficznych schematow. Polegaloby to m.in. na stworzeniu grupy szablonow do uzytku wewnatrz podrecznikow, w maire jedolitego sposobu tworzenia lekcji w danych podrecznikach (kolejnosc etc)... Chodzi przede wszystkim o to, aby czlowiek tworzacy nowa ksiazke nie musial opracowywac wszystkiego od poczatku - mogl wykorzystac gotowe wzory, ktorych dostarczylyby mu odpowiednie teksty wewnatrz WB. Sblive 19:27, 8 cze 2005 (UTC)
Owszem, opracowywanie niektorych wytycznych dot. np. wszystkich zagadnien gramatycznych nie ma sensu. Chodzi bardziej o uklad tresci wewnatrz kazdej lekcji, ustalenie jednolitych standardow opisywania regul gramatycznych, regul tworzenia nowych stron. Pozostale zagadnienia musialyby byc opracowywane dla kazdego jezyka osobno, lub w ostatecznosci moglyby byc wspolne dla pewnych grup jezykow. Warto byloby wprowadzic system planowania ukladu zagadnien gramatycznych tak, by w momencie gdy pare osob pracuje nad jedna ksiazka, zachowac jakis logiczny uklad, kolejnosc. Jako przyklad moga posluzyc tutaj strony dot. planowania podrecznika Jezyka niemieckiego w angielkim wikibooks. Sblive 21:33, 8 cze 2005 (UTC)
Wrzuciłem co trzeba do Baru, poczytaj proszę i skomentuj, ewentualnie uzupełnij te propozycje. Sblive 17:46, 10 cze 2005 (UTC)
Oczywiście, nie mam nic przeciwko - w końcu błędy trzeba poprawiać :) Właśnie, co sądzisz o tym, co jest umnie w brudnopisie? Sebastian Nanek 15:35, 12 cze 2005 (UTC)

Alfabet japoński[edytuj]

Bardzo proszę o nie dołączanie do Wikibooks grafik przedstawiających jak rysować alfabet japoński, gdyż ja się tym zajmuję. Grafiki wykonuję ja w programie GIMP i są udostępniane na licencji GFDL. W razie jakichkolwiech sugestii proszę o natychmiastowy kontakt ze mną. Miła była by też opinia o wspomnianych grafikach.

VanDut 06:42, 10 lip 2005 (UTC)

Piwowarstwo domowe[edytuj]

Widzę, że użyłeś polecanego przeze mnie szablonu. Myślę, że lepiej go nie przeklejać, tylko użyć jako szablonu. Przeniosłem go już: {{OzdobnaNawigacja}}. Co do podręcznika - zapowiada się ciekawie! --Derbeth 22:32, 4 paź 2005 (UTC)

Czy zamierzasz dodać jakieś zdjęcia do podręcznika? Dodałoby to wiele atrakcyjności podręcznikowi. Może na Commons są takie zdjęcia? --Derbeth 19:59, 5 paź 2005 (UTC)

Administracja[edytuj]

W wyniku głosowania zostały Ci przyznane uprawnienie sysopa. Jestem przekonany, że będzie Ci się dobrze współpracowało zarówno ze mną (jak już wrócę), jak i z resztą autorów Wikibooks. Owocnej pracy w nowej roli, Reytan 17:55, 11 paź 2005 (UTC)

Widzę, że ręcznie cofasz zmiany w "zwandalizowanych" artykułach. Nie zauważyłeś opcji "cofnij" (pokazuje się, gdy wybierzesz różnicę między wersjami)? Tak dla twojej wygody - szybciej w ten sposób cofa się edycje i nie popełnia się błędów. Potrzebujesz jakiś wyjaśnień? Nie pisałem rzeczy typu Reguły blokowania albo Reguły kasowania bo myślałem, że to w miarę jasne. Aha, możesz wpadać na #wikipedia na IRC-u, są tam ludzie, którzy mogą w razie wątpliwości pomóc, siedzi tam też trochę ludzi z Wikibooks (ja, incusiek, Gontar) z którymi można konsultować edycje artykułów itp. --Derbeth 19:09, 17 paź 2005 (UTC)

Choroba, a ja miałem problemy na en.Wikibooks. Chyba serwer dzisiaj jaja robi. --Derbeth 19:41, 17 paź 2005 (UTC)

Hehe, bardzo popieram przejście na Operę, ale ostrzegam, że u mnie też taki problem się pojawiał ostatnio. To sprawa z serwerem, inny admin na en.Wikibooks też narzekał, że nie może revertować. U mnie chyba pomogło cofnięcie i twardy reload (Ctrl+Shift+R). --Derbeth 17:16, 20 paź 2005 (UTC)

Powitanie[edytuj]

Nie musisz witać wszystkich nowych użytkowników. Wielu z nich tworzy konta po to, by ustawić sobie opcje przeglądania (np. justowanie tekstu). Generalnie, polityka jest taka, że witamy nowych użytkowników z chociaż jedną edycją. --Derbeth 08:16, 14 paź 2005 (UTC)

SdU na "Podstawowe_komponenty_komputera"[edytuj]

Napisałem wiadomość na dyskusji tego artykułu. Usuwam zatem szablon "SdU" stamtąd. --Incuś 09:11, 21 paź 2005 (UTC)

Mógłbyś przenieść to do podręcznika japońskiego? Jeśli nie widzisz sensu, to wstawimy ek na Wikipedii. --Derbeth talk 09:43, 17 lis 2005 (UTC)

Python[edytuj]

Ogólnie tłumaczenie wydaje mi się ok. Tylko wiadomo (jak wszędzie) inne błędy... --Piotr K. 14:47, 22 lis 2005 (UTC)

Blokada[edytuj]

Najważniejsza jest czujność ;) Poblokowałem te IPki też na en.wikibooks, to jakieś spamboty, pamiętam tam ten sam spam. --Derbeth talk 08:19, 14 gru 2005 (UTC)

Co zrobić z tą stroną? Nie linkuje do niej żadna inna. --Derbeth talk 21:37, 17 gru 2005 (UTC)

c++[edytuj]

kasuj, z tego, co patrzyłem, są już przeniesione. --Derbeth talk 11:43, 18 gru 2005 (UTC)

Zabezpieczenie[edytuj]

Ok. Ale poprzednio strona główna nie była zabezpieczona "byle jak", tylko przed przeniesieniem (są i tacy cwaniacy). Jeśli pogrzebiesz w special:log/protect zobaczysz, że jeszcze parę stron tak zebezpieczyłem. Generalnie nie jestem fanem zabezpieczania wszystkiego przed edycją - to mały projekt i wszystko widać, poza tym jest trochę osób, które wszystkiego pilnują. Więc strona główna - ok, ale moim zdaniem nie trzeba zabezpieczać niczego więcej. --Derbeth talk 14:36, 18 gru 2005 (UTC)

Szablony w podręcznikach językowych[edytuj]

Czy zamierzasz wprowadzić do Kaszubskiego szablony jak w hiszpański i rosyjski? Pamiętam, że popierałeś sblive'a gdy to proponował. --Derbeth talk 18:13, 17 sty 2006 (UTC)

hm...[edytuj]

Ta uwaga jest w pewnym sensie niesłuszna, punk rock to też subkultura. Zauwaz ze to z punk rock`u i rock`u powstał grunge. Punk jest o wiele ostrzejszy, a punk rock`owcy są bardziej pokojowo nastawienie do swiata. Mimo to dzięki za tą uwagę...ale punk rock i punk, to jest cos jak rock i rock and roll...--PKNirvana 17:58, 20 sty 2006 (UTC)

co do subkultur....[edytuj]

czy punk ma swoje korzenie w rock and roll`u? Jak to napisałem, każda subkultura ma część innej subkultury. Rock and Roll jest bardziej "starszym bratem" dla punk`u, ale to nie zmienia faktu, ze punk w większym stopniu to hipisi

Punk[edytuj]

No dobra, napisałem że punk rock jest BARDZIEJ pokojowo nastawiony do świata niż punk. To nie oznacza ze jest pokojowo nastawiony, niektóre z kapel punk rock`owych, grały peace rock. Co do tematu czy punk rock to subkultura czy nie....jeżeli głębiej się zastamowimy, to KAŻDY styl muzyczny to subkultura. Może nie w takim słowa znaczeniu jak punk, ale to subkultura. Ludzie czasami nazywają człowieka po stylu muzycznym który słucha np: "Rock`owcu" "Punk Rock`owcu" (co do apostrofów, takie mam przyzwyczajenie).

Jeżeli nawet punk, ma swoje korzenie w rock and rollu, to przeciez rock adn roll, ma korzenie w hipisach (dziwnie zabrzmiało)

Czasami się myle, jak każdy człowiek, wybacz --PKNirvana 19:11, 20 sty 2006 (UTC)

Hm...ogólnie rzecz biorąc masz rację. Nie mam już słów żeby odpowiedzieć :-), nie będę podawał przykładów bo zapewnie są złe. Dzięki za uwagę, człowiek uczy się na własnych błędach :) --PKNirvana 23:15, 20 sty 2006 (UTC)

Powiadomienia[edytuj]

Wanalizm to może być w twojej głowie!!!!!!!!!!![edytuj]

Moja książka powstała później i się zamknij!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie ma możliwości?[edytuj]

Czy nie ma mozliwości wstawiania utworów np. hymnu odp.

Python[edytuj]

Czy nie miałbyś nic przeciwko, gdybym zmianił nazwę podręcznika Programowanie:Python na Python? Pytam się, ponieważ jesteś jednym z autorów tego podręcznika. --Piotr K. 19:34, 14 mar 2006 (UTC)


Witam, czy jest nadzieja, że zajmiesz się jeszcze podręcznikiem do koreańskiego? Chodzi mi zwłaszcza o część Koreański/Lekcje Hangeul, bo ta druga jest chyba tłumaczeniem z angielskiej wikibooks? To co jest dotychczas wygląda bardzo przystępnie i szkoda byłoby, żeby nie było kontunuowane. Dobromila 14:19, 19 mar 2006 (UTC)

Niestety nie znam koreańskiego i zamierzam się go uczyć. Głównie stąd pochodzi moje pytanie. Jakbym znała, to sama bym się wzięła za poszerzanie podręcznika. Dobromiła zagadaj 17:57, 22 mar 2006 (UTC)

Angielski[edytuj]

Obiecuję poprawę ;-) --Krzysiu Jarzyna 16:40, 31 mar 2006 (UTC)

Witaj znowu ;)[edytuj]

Fajnie, że przywitałeś bota, którego piszę :). --Piotr K. 19:57, 16 kwi 2006 (UTC)

Zablokowani[edytuj]

Nic nie szkodzi, i tak ważny jest tylko krótszy blok. Nie rób blokad na dłużej niż 3 miesiące, chyba że masz poważne dowody, że adres jest typowo spammerski. Ja sprawdziłem go i jest na dynablock (używam "spam database lookup" na http://dnsstuff.com/)- to średnio wiarygodne źródło, więc dałem mu 3 miesiące. Czasami wychodzi dużo strzeżeń piszących, że to open proxy, wtedy spokojnie można blokować na rok. --Derbeth talk 08:43, 28 kwi 2006 (UTC)

Nadałem uprawnienia biurokraty. Grataluję i pozdrawiam, Reytan 17:36, 16 cze 2006 (UTC)

Bot[edytuj]

Na razie "przystrajam" zdzichobota, aby mógł automatycznie generować indeks pewnej książki.

Mógłbyś napisać, co konkretnie chciałbyś wygenerować? --Piotr K. @ 19:51, 19 cze 2006 (UTC)

Licencjonowanie[edytuj]

Dobre pytanie. To chyba każdego indywidualna sprawa, tylko to nie znaczy, że inni będą chcieli ją zaakceptować. Może dam wyraźnie informacje, że w tym podręczniku akceptowany jest wkład jedynie na "GFDL bez dodatków" i licencjach z nią zgodnych? Wtedy przynajmniej będzie mniej takich, co mają podobne pomysły do moich (a które mogą być jeszcze gorsze) ;). --Piotr K. @ 08:01, 6 lip 2006 (UTC)

"Trochę" się pomyliłem. Na Wikibooks wyraźnie pisze w Wikibooks:Prawa autorskie#Dodawanie materiałów do Wikibooks, jaka to ma być licencja. --Piotr K. @ 08:35, 6 lip 2006 (UTC)

Pytanie - kaszubski[edytuj]

W pierwszej lekcji kaszubskiego napisałeś:

  • ù wymawiamy jak łu
  • u przechodzi w ù (czytane łe)

Napisz proszę, jak to się wymawia, bo kiedy przerabiam sobie lekcje kaszubskiego, ciągle mam wątpliwości. Aha, czy możnaby dołączyć jakieś nagrania? ;) Trudno się bez nich uczyć, a link zamieszczony w lekcji 1 nie działa :(. Timpul 17:59, 4 maj 2007 (CEST)Odpowiedz

Piwowarstwo domowe[edytuj]

Zastanawiam się czy nie byłoby sensownym by przy omawianiu piwowarstwa znalazła się (przynajmniej jako wzmianka) informacja o wytwarzaniu innych mniej lub bardziej podobnych napoi takich jak np. w:kwas chlebowy. Być może byłby to np. rozdział o charakterze suplementu. Delimata 15:07, 6 kwi 2008 (CEST)Odpowiedz

W trakcie tworzenia wersji drukowanej podręcznika zauważyłem, że ma on jeszcze braki - głównie w sekcji Piwowarstwo_domowe/Przepisy - wygląda na niedokończoną myśl. Podobnie słowniczek. Będziesz to jeszcze rozwijał? MonteChristof DMC 14:43, 1 maj 2008 (CEST)Odpowiedz

Wikibooks:Bar[edytuj]

Witaj! zapraszam do dyskusji w Barze (sekcja: "Wikibooks:Strony do usunięcia") nad ustaleniem formalnych zasad usuwania zalążków podręczników. Zależy nam na Twoim zdaniu, więc zapraszam. Karol (zaprasza do dyskusji) 12:08, 24 lis 2009 (CET)Odpowiedz

Historia Japonii[edytuj]

Chciałbym się zapytać, czy zarchiwizowaną na Twojej stronie Historię Japonii można zintegrować z powstającym podręcznikiem Historia powszechna. --Tomekg.966 (dyskusja) 23:00, 17 maj 2011 (CEST)Odpowiedz