Dyskusja:IRC

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał(a) 16 lat temu Vatzec w wątku Koniec

Spis treści[edytuj]

Proponuję zacząć dyskusję o tym, co mają zawierać rozdziały i jak ogólnie ma być napisany podręcznik. Ja widziałbym go jako poradnik typu "nie tylko dla orłow" - robiony z myślą o ludziach, którzy umieją zainstalować i używać Gadu Gadu, ale niewiele poza tym. Zamiast opisu funkcji po kolei wolałbym opis ukierunkowany na "jak to zrobić", pokazujący krok po kroku najbardziej podstawowe funkcje, bez wdawania się w szczegóły. Moja wizja tego podręcznika jest taka, żeby na początku dać w miarę krótki, ale wyczerpujący poradnik pokazujący, jak dojść od zera do w miarę sprawnego rozmawiania, a potem w drugiej części w bardziej systematyczny sposób omówić wszystkie sztuczki i kruczki.

Oto moja propozycja zmian (czekam na poprawki): --Derbeth talk 09:23, 11 cze 2006 (UTC)

Podstawy korzystania[edytuj]

Klienty
jak zdobyć klienta (Windows, Linux/UNIX), zwrócenie uwagi na najłatwiejsze w obsłudze, oraz
Połączenie z serwerem
krótki opis sieci, co to jest serwer, opis konfiguracji na przykładzie X-Chata i sieci IRCnet, wybór nicka
Kanały
połączenie z kanałem (na przykładzie #test), opis okna klienta, rodzaje użytkowników (operatorzy i ich możliwości) pisanie wiadomości, zmiana i opuszczanie kanału
Podstawowe komendy
rozmowa prywatna, /me, /topic

Zaawansowane korzystanie[edytuj]

Przesyłanie plików
Zarządzanie kanałem
jak założyć własny kanał, podstawowe tryby operatora i kanału
boty - ich zastosowanie

Więcej o IRCu[edytuj]

Ircowa netykieta
uśmieszki, skróty, zasady zachowania
Niebezpieczeństwa
wrogie boty, przejęcia kanałów
Boty
omówienie najczęściej używanych botów pomocniczych
Sieci
dokładne omówienie sieci
Historia
historia IRC

Działanie IRCa[edytuj]

Struktura IRCa
jak działa sieć IRC i protokół IRC
Pisanie bota
przykład bardzo prostego bota w Perlu przy użyciu Net::IRC

Freenode[edytuj]

Wstęp
o specyfice sieci - konieczność rejestracji nicka
Użytkownicy
rejestracja nicka, przesyłanie memo
Kanały
rejestracja, poziomy dostępu

Warto by dodać rozdział o historii IRC, największych sieciach IRC (freenode jest akurat niezbyt dużą siecią) oraz o aspektach "społecznych" (poradnik jak się zachować, co jest akceptowanie, a czego ludzie nie lubią itd). Przydałby się też rodział o strukturze sieci, serwerach, protokołach i ich odmianach.

Aha.. i warto by dodać też listę standardowych komend obsługiwanych przez serwer, które są zaimplementowane w praktycznie każdym kliencie IRC. Nie wiem też, czy jest sens pisać akurat o X-chatcie - najpopularniejszym klientem jest niewątpliwie Mirc. Lepiej by było ten fragment napisać w oderwaniu od konretnego klienta - podstawowe zasady są takie same w każdym programie.

Polimerek 20:19, 11 cze 2006 (UTC)

Co dokładnie masz ma myśli pisząc o komendach? Nie widzisz ich w obecnej proponowanej strukturze? Tak ogólnie, to ja np. nie jestem ekspertem od IRC, dobrze by było, gdybyś wprowadził zmiany w mojej propozycji (nie wiem, czy na przykład nie umieściłem w jednym rozdziale zbyt rozległem tematyki).
X-Chat ma tą zaletę, że jest wieloplatformowy i można na jego przykładzie zrobić poradnik "for dummies". --Derbeth talk 20:43, 11 cze 2006 (UTC)
Każdy klient IRC ma zestaw komend, które obsługuje bezpośrednio serwer i zestaw komend, które dotyczą jakby jego samego. Ten zestaw obsługiowany przez serwer jest jednakowy dla wszystkich klientów, bo definiuje go sam protokół IRC. Nauczenie się tego zestawu (przynajmniej najważniejszej jego części) gwarantuje, że będzie się potrafiło korzystać z IRCa za pomocą każdego klienta. Ja bym osobiście w podstawowych komendach - opisał te podstawowe, które się najczęściej używa, a oprócz tego dał gdzie indziej listę z krótkimi, technicznymi opisami wszystkich komend zaimplementowanych w protokole IRC. Polimerek 00:00, 12 cze 2006 (UTC)

ZObacz też:

Możesz wyjaśnić, co powinno się znaleźć w rozdziale Użytkownicy? Czy w rozdziale Protokół znajdzie się opis budowy sieci IRC i działania serwera IRC? --Derbeth talk 16:48, 12 cze 2006 (UTC)
Tak przy okazji, nie podoba mi się obecny układ podręcznika. Powinniśmy się zdecydować czy piszemy poradnik dla zaawansowanego użytkownika (a tak pisane są teraz pierwsze rozdziały) czy początkującego użytkownika Internetu. Jeśli wybieramy drugą możliwość to trzeba będzie przeorganizować rozdziały. Moim zdaniem absolutnie nie ma sensu wprowadzać na samym początku terminy typu "maska wyszukiwania", "Unixo-podobny" albo objaśniania zarządzania kanałem a na pewno już splitów. Wolałbym, żeby w części pierwszej było minimum informacji potrzebnej do normalnego korzystania z IRC, bo to co widzę jest pisane dla komputerowych geeków, którzy są w stanie usiąść i całość od deski do deski przeczytać. --Derbeth talk 16:54, 12 cze 2006 (UTC)
Język na pewno warto trochę poprawić - ale nie wydaje mi się sensowne sztuczne dzielenie problemów. Splity i lagi są czymś z czym się szybko każdy kto na irca wchodzi spotyka i chyba warto mu wyjaśnić skąd się to bierze i jak to rozpoznać. Mam zamiar to prosto opisać, nie szczegóły techniczne - tylko jak to wygląda od strony użytkownika - mniej więcej tak jak w rozdziale o kanale są opisane podstawowe komendy umożliwiające sterowanie kanałem. Bez pojęcia "maska wyszukiwania" nie da się wyjaśnić jak uzyskać sensowną listę kanałów czy listę określonej grupy użytkowników - a kanałów, czy użytkowników poszukuje prawie każdy początkujący ircownik. Stąd IMHO powinno być prosto, ale w miarę wyczerpująco i bez uproszczeń, które uniemożliwiają zrozumienie istoty sprawy. Można jednak to określenie "maska wyszukiwania" zamienić na jakieś inne np: "klucz wyszukiwania" czy coś w tym rodzaju.

W rozdziale użytkownicy mają być opisane komendy umożliwiające wyszukiwanie określonych użytkowników, jak programy tworzą ich listy, które widać z boku okiem, jakie są rodzaje użytkowników (co oznaczają flagi "@", "+" itd.), jak skonfigurować klienta aby ujawniał innym te informacje, które chce się ujawnić, jak się kontaktować z innymi użytkownikami z pominięciem kanału (msg i query) itp.

Wreszcie w rozdziale "podstawowe komendy" mam zamiar dać listę podstawowych komend - tych wymienionych we wcześniejszych artykułach jak i paru użytecznych, które jeszcze nie były wymienione.

Pierwszą część planuję właśnie dla początkujących, a drugą dla zaawansowanych.

W sekcji protokół ma być opis działania protokołu IRC od strony bardziej technicznej + różnice pomiędzy różnymi protokołami

Polimerek 20:23, 12 cze 2006 (UTC)

Przeniesienie[edytuj]

Jeśli nie ma sprzeciwów to przenoszę IRC do IRC/Okładka a IRC/Spis treści do IRC. --Derbeth talk 16:56, 12 cze 2006 (UTC)

Koniec[edytuj]

Można przyjąć, że skończyłem. Polimerek 23:01, 4 lip 2006 (UTC)

Zastanawiam się, czy nie można do opisu języka ircowego dorzucić jeszcze skrótów typu: LOL, rotfl, IMHO, itd. które dużo ludzi wyczuwa intuicyjnie, ale nie każdy wie co one dokładnie po polsku oznaczają. Scool

To może lepiej link do Indeks:Hasła_w_języku_polskim_-_Slang_internetowy na Wikisłowniku? --Vatzec 05:43, 6 lut 2008 (CET)Odpowiedz

Zmiana kodowania[edytuj]

Jak to zrobić. Niestety nic o tym nie napisaliście, a szkoda --Akira 17:28, 28 lip 2006 (UTC)

No ale to chyba zależy od konkretnego klienta IRC. --Derbeth talk 17:29, 28 lip 2006 (UTC)
Można by opisać to do kilku najbardziej znanych