Przejdź do zawartości

Dyskusja:Matematyka dla liceum/Koordynacja/Informacje dla autorów

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Mała uwaga - informatory na stronach CKE dotyczą zagadnień dla egzaminu maturalnego. Ich lista, przynajmniej z tego co słyszałem, jest nieco większa od podstawy programowej. Poza tym chyba wypadałoby dodać jakiś rozdział między zagadnieniami poziomu podstawowego, a rozszerzonego. Sebastian Nanek 22:18, 20 gru 2005 (UTC)

Masz rację materiały podstawowe trzeba rozdzielić od roszerzonych. Myśle, że zrobię to trochę później, jak będzie więcej treści. --Piotr K. 06:08, 21 gru 2005 (UTC)

Twierdzenie

[edytuj]

Nie powinniśmy w twierdzeniu jasno oddzielić założenia od tezy? Albo chociaż zrobić osobny szablon dla twierdzeń, które mają dłuższe te części? --Derbeth talk 13:53, 21 sty 2006 (UTC)

Mógłbyś podać przykład dla którego rozdziału można by było tak zrobić i jakby to mogło wyglądać? --Piotr K. 14:53, 21 sty 2006 (UTC)

Jest:


Twierdzenie TWIERDZENIE

Ciąg arytmetyczny (an) o różnicy r: .

A mogłoby być:

Twierdzenie
Twierdzenie
TWIERDZENIE (Pickmana o ciągu arytmetycznym)

Założenia:
- ciąg liczbowy
- ciąg arytmetyczny o różnicy r
Teza:

Rozmnożyłem trochę założenia, żeby pokazać, jak to będzie wyglądało przy większym twierdzeniu. Niektóre twierdzenia mają swoją nazwę, na przykład od nazwiska twórcy - powinno być miejsce w szablonie na coś takiego (podany przeze mnie Pickman to oczywiście postać fikcyjna).

Podoba mi się propozycja podawania nazw niektórych twierdzeń. Szablon z założeniami i tezą może powstać, jednak wydaje mi się, że twierdzenie by było czytelniejsze, gdyby było bardziej sformułowane w zdania np.:

Twierdzenie
Twierdzenie
TWIERDZENIE (Pickmana o ciągu arytmetycznym)

Dla ciągu arytmetycznego o różnicy r zachodzi:

ale być może to tylko kwestia gustu. To, co napisałeś (oprócz nazwy twierdzenia) można także zapisać używając do tego szablonu:


Twierdzenie TWIERDZENIE

Założenia:
- ciąg liczbowy
- ciąg arytmetyczny o różnicy r
Teza: .


--Piotr K. 15:43, 21 sty 2006 (UTC)

Ok, może się wstrzymamy z wprowadzeniem tego drugiego szablonu, na razie to w sumie zbyteczne mnożenie szablonów. --Derbeth talk 15:46, 21 sty 2006 (UTC)

Funkcje trygonometryczne

[edytuj]

Chciałbym, żebyśmy ustatalili, jak będziemy zapisywali funkcje trygonometryczne. Generalnie, kontrowersyjne mogą być tangens i cotangens. Wolałbym, żebyśmy stosowali polską notację: tg, ctg a nie notację TeXa: tan i cot, ponieważ tych drugich oznaczeń w zasadzie w naszym kraju się nie spotyka. --Derbeth talk 17:35, 10 lut 2006 (UTC)

Trzeba to zmienić ;). A tak na serio niech będzie ta, której się używa w Polsce. --Piotr K. 19:38, 10 lut 2006 (UTC)

Ok nie ma problemu moge stosować notacje polską, przyznaje może być zamotka z tą notacja, stosowałem ją bo wychodziłem z założenia skoro istnieje w TeXie to będę ją używał choć nie byłem do niej przekonany i myślałem że tylko ja mam takie zdanie że lepiej było by stosowac polską notacje ;) w piątek poprzerabiam całą trygonometrie tak by była już w polskiej notacji.

No i sorka że tak długo nie brałem udziału w dyskusji ale no wiecie szkoła i te sprawy --Bakterix 20:26, 14 lut 2006 (UTC)