Dyskusja:Przewodnik po instalacji Debiana 3.0

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

W sumie fajnie, że mamy na Wikibooks podręcznik pokazujący, jak zainstalować Linuxa, ale mam parę uwag. Czemu w tytule rozdziału wskazujesz wersję Debiana? Gdy wyjdzie nowa zmienisz tytuł i zaktualizujesz artykuł czy napiszesz kolejny poradnik? Kolejna sprawa to kapitalizacja tytułu - zasadniczo nie powinno się pisać tytułów typu Wielki Przewodnik Po Instalacji Systemu Slackware Na Komputerach PC. Jeśli podasz mi jakies uzasadnienie - ok - ale na razie nie widzę powodu do kapitalizowania tytułu. I jeszcze jedno - czy nie dałoby się wytargować od debian.linux.org.pl linka do strony głównej Wikibooks w dziale Polacamy? Generalnie, każdy link jest dla nas cenny. Użytkownicy Linuxa to ogólnie rzecz biorąc osoby świadome i aktywne, mogą być dla nas cennym nabytkiem, gdyby udało nam się zainteresować ich naszym projektem.--Derbeth 08:24, 2 maj 2005 (UTC)

Obydwa podreczniki dotyczące Debiana są odnośnie treści wiernymi kopiami z oryginałów opublikowanych na łamach http://debian.linux.org.pl/ oraz http://www.debianusers.pl/ . Informacje dotyczące wersji Debiana (3.0) oraz duże litery w tytule zachowałem wyłącznie przez wzgląd na oryginalny tytuł. Wiem ze zgodnie z licencją GNU/FDL nie ma takiego obowiązku, jednak sam nie byłem pewien w jakiej postaci to przedstawić. W związku z tym zdecydowałem się na początek na utrzymanie oryginalnego brzmienia. Jest to oczywiscie kwestią dalszej dyskusji, czy zostawić to w takiej postaci, czy zmienic na inną i lepszą wersję. Co do duzych liter faktycznie nie wiele przemawia za zostawieniem tytułu w takiej formie. Jednak umieszczenie numeru wersji jest w tym miejscu bardzo istotne, ze względu na to, ze ten podręcznik w istocie dotyczy instalacji tejże wersji i niekoniecznie bedzie tak bardzo przydatny w przypadku innej wersji Debiana. Warto w zwiazku z tym poinformować potencjalnego czytelnika, co autorzy mieli na myśli. Nie wiem, co w przypadku pojawienia sie wersji wyższych. Pewne jest, ze sa ludzie, ktorzy uzywaja starych sprawdzonych wersji stabilnych. Sa takze tacy, ktorym zalezy na najnowszych wersjach testowych. Zaleznie od tego, czego się oczekuje od przyszlego systemu. Mysle w zwiazku z tym, ze jesli sie pojawi kolejna wersja, to dobrym rozwiazaniem bedzie napisanie kolejnego podrecznika, jeśli pojawią sie znaczne rozbieznosci w procesie instalacji starego i nowego.

Jesli chodzi o wytargowanie linka do Wikibooks na łamach http://debian.linux.org.pl to tuż po zamieszczeniu materiałów i tłumaczeń, o których mowa powyżej, wysłałem maila do ich autorów informującego o tym fakcie. Zaprosiłem także do dyskusji nad kształtem podręczników do Linuxa na polskiej Wikibooks. Do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi. Jak tylko bedzie odzew ze strony autorów, bycmoze uda się pójść krok dalej i coś "wytargować" :-). --DrJolo 14:00, 2 maj 2005 (UTC)

Proponuje:

 1. Zmienić nazwę tego tekstu na coś bliższego regułom opisanym w Wikibooks:Nazewnictwo artykułów, na przykład GNU/Linux: Debian/Instalacja.
 2. Podzielić stronę na pare części, typu: Wstęp, Przygotowania, Instalacja, Konfiguracja, Dalsze użytkowanie
 3. Ozdobić skrinami :)

Jeśli jest ktoś chętny, to wartałoby wprowadzić to w życie. Sebastian Nanek 20:55, 17 cze 2005 (UTC)

 1. Akurat twoja propozycja nie podoba mi się, co jest złego w obecnej nazwie?
 2. Niekoniecznie, to nie jest aż tak długi podręcznik, żeby go dzielić
 3. A proszę bardzo, tylko screeny z instalacji trzebaby robić na jakiejść wirtualnej maszynie typu Xen czy VMWare, nie znam się dokładnie nad tym. --Derbeth 08:32, 18 cze 2005 (UTC)
 1. Dlugość... w sumie wystarczyloby Przewodnik po instalacji etc.
 2. To jest kwestia sporna - moze, acz nie musi byc zrealizowane toto.
 3. Ja tez sie na tym nie znam :) (i tak wole Dżentu :P) Sebastian Nanek 08:34, 18 cze 2005 (UTC)
 1. Dopóki podręcznik ten bardziej przypomina oryginał, niż stanowi odrębne dzieło, uważam, że aktualny tytuł powinien pozostać. Nie widzę przeszkód, aby zrobić przekierowanie GNU/Linux: Debian/Instalacja --> Bardzo Szczegółowy Przewodnik po Instalacji Debiana 3.0 . Jednak zmiana nazwy IMHO nie jest dobrym pomysłem. Sławomir (DrJolo) Maderak 08:58, 19 cze 2005 (UTC)
A tak wogole to chyba "szczegolowy podrecznik po instalacji" powinno bylo byc pisane w calosci malymi literami. A nazwa nie spelnia IMHO zasad nazewnictwa artykulow. Sebastian Nanek 15:42, 19 cze 2005 (UTC)
Powody, dla których użyłem dużych liter przedstawiłem powyżej w postach z dn. 2 maja 2005 r. Byćmoże faktycznie lepiej będzie dostosować tytuł do zasad nazewnictwa Wiki. Ktoś zna jakiś sprytny sposób zmiany tytułu dla modułu?? Czy po prostu utworzyć nowy moduł i przenieść do niego zawartość modułu o starej nazwie? Sławomir (DrJolo) Maderak 16:47, 19 cze 2005 (UTC)

Do bardzo prostej zmiany nazwy artykułu, służy link na górze strony "przenieś". Odnośnie numeru wersji w tytule - ten instalator jest w wersji Sarge, i w Woodym (nie wiem czy stricte ten sam - używam tylko Sarge); w planowanym kolejnym wydaniu Etch będzie podobno inny - być może nawet 3 alternatywne (informacje nieoficjalne i niesprawdzone - jeszcze zobaczymy, jak to wyjdzie). Być może zamiast numeru wersji należałoby podać nazwę(y) wydania, którego to dotyczy - w Debianie bardziej znane są nazwy niż numery. CzarnyZajaczek 20:36, 25 wrz 2005 (UTC)

Już się poprawiam, ponieważ:

 • w tym przewodniku jest opisana instalacja Debiana woody (3.0)
 • Debian sarge (3.1) ma podobny, ale już inny instalator - w wielu miejscach znacznie się różni

Właśnie instalowałem ponownie Debiana sarge na swoim kompie, i przyjrzałem się temu;) Przy tym jest parę problemów, które warto opisać, bo można się na nich wyłożyć - ale to już będzie "Przewodnik instalacji Debiana 3.1 (sarge)". Co do tytułu tego istniejącego już przewodnika, to wystarczyłoby dodać nazwę tej wersji - np tak:
"Bardzo szczegółowy przewodnik instalacji Debiana 3.0 (woody)"
i wtedy będzie wszystko OK. CzarnyZajaczek 21:43, 4 paź 2005 (UTC)

Zmiana nazwy artykułu[edytuj]

Proponuję zmienić nazwę na:
"Bardzo szczegółowy przewodnik po instalacji Debiana 3.0 (woody)"
Dlaczego właśnie tak? Argumenty:

 • nr. wersji (3.0) jest istotny, ponieważ w Debianie oprócz numerów wersji, jest też podział na wersję "niestabilną" (zawsze to jest sid), testową (obecnie etch) oraz stabilną (obecnie sarge; do niedawna woody czyli 3.0) - starsze wersje są zalecane na serwery (z powodu stabilności) i pomimo wyjścia nowych wersji są nadal wspierane (w coraz mniejszym stopniu); dlatego po wyjściu nowej wersji napiszemy nowy przewodnik
 • nie podzielenie artykułu - ponieważ nie jest on aż tak długi, a w tej formie łatwiej jest go wydrukować (to ważne - jak ktoś będzie korzystał z tego przewodnika, to najpewniej najpierw go wydrukuje)
 • pozostawnienie oryginalnej nazwy (poza zmianą wielkości liter) - ponieważ ten artykuł prawie nie różni się od oryginalnego

Czekam na komentarze. Jeżeli nie będzie sprzeciwu, to zmienię nazwę w tym tygodniu, lub w następny poniedziałek/wtorek. CzarnyZajaczek 18:30, 9 paź 2005 (UTC)

Moja propozycja: Instalacja Debiana 3.0 Woody - najkrótszy tytuł oddający sens podręcznika. Tytuł "Bardzo Szczegółowy.." (z kapitalizacją) może być umieszczony w samej treści artykułu. Co do podziału - zawsze można tworzyć artykuł Nazwa podręcznika/Do druku, jak to jest na en. np. en:How To Build A Computer, który zbiera w całość wszystkie rozdziały. --Derbeth 18:43, 9 paź 2005 (UTC)
przekonałeś mnie CzarnyZajaczek 19:05, 9 paź 2005 (UTC)

Zmiana nazwy i podział artykułu[edytuj]

Trzeba wreszcie to zrobić :)

 • Proponowana nazwa: Instalacja Debiana 3.0 woody (napisanie nazwy kodowej - "woody", z dużej litery nie jest chyba błedęm, ponieważ na samych stronach Debiana czasem tak piszą, ale konwencja jest taka, że pisze się je z małej litery)
 • artykuł w głównej przestrzeni nazw (podobnie jak Instalacja Debiana 3.1 sarge z płyty CD w trybie "linux" na architekturze i386) - nie jest to konieczne, nie wiem czy nie przyjąć podobniej konwencji jak na Linux (wtedy by było w Debian: ... ), ale tam będzie mnóstwo krótkich art. o poszczególnych poleceniach, a tutaj raczej dłuższe podręczniki

Proponowany podział (poprawiona propozycja):

 • akapit "Prawa autorskie" oraz część "Przedsłowie" pozostawić w głównym artykule (jako wstęp)
 1. "Wprowadzenie (z "Wprowadzenie i zdobywanie Debiana")
 2. "Początek instalacji" (z "Instalacja podstawowa" "Zanim zaczniesz" i "Konfiguracja klawiatury" z "Jak przebrnąć przez proces instalacyjny")
 3. "Partycjonowanie dysków", z akapitów od "Zakładanie partycji na dysku" do "Przygotowanie partycji /boot"
 4. "Przygotowanie systemu podstawowego" z akapitów od "Instalowanie jądra i modułów" do "Przygotowanie systemu podstawowego" (zmienić nazwę akapitu na "Instalacja systemu podstawowego"
 5. "Przygotowanie do uruchomienia systemu" z akapitów od "Przygotowanie systemu do uruchomienia z dysku twardego" do "Ponowne uruchomienie komputera"
 6. "Konfiguracja zainstalowanego systemu" (z "Konfiguracja systemu")
 7. "Instalacja trybu graficznego" (z "Instalacja XFree86")
 8. "Instalacja dodatkowego oprogramowania" (z działu "Synaptic. mozilla, zakończenie")

CzarnyZajaczek 09:46, 17 lis 2005 (UTC)

Nie lepiej byłoby z tego zrobić podręcznik debiana 3.1 woody? 3.0 jest już dość stary a różnice nie są chyba tak wielkie. Popieram wrzucenie do głównej przestrzeni nazw (jest to samodzielny podręcznik). Co do nazw rodziałów - jestem za "Tryb graficzny" (mówi więcej niż "XFree86") i "Instalacja dodatkowego oprogramowania". "Wprowadzenie i zdobywanie Debiana" brzmi jakoś dziwnie. "Instalacja podstawowa" -> "Początek instalacji" (może sugerować konfiguracją podstawową czy coś w tym stylu). --Derbeth talk 23:48, 17 lis 2005 (UTC)

Debian woody to inaczej Debian 3.0; natomiast Debian 3.1 to jest sarge - nie należy mylić tych dwóch wersji. Jeżeli chodzi o Debiana woody, to nie jest on już wspierany przez deweloperów Debiana (nie będzie już żadnych oficjalnych poprawek), ale nadal wiele osób używa (na serwerach) i będzie jeszcze przez jakiś czas używać tej wersji. W artykule Debian jest zaznaczone, iż jest to wersja przestarzała, i myślę że to powinno wystarczyć (przynajmniej na razie). Dodam, że jest jeszcze wiele serwerów działających na jeszcze starszej wersji, Debian potato :). Natomiast z pozostałymi opiniami zgadzam się -- CzarnyZajaczek 11:07, 19 lis 2005 (UTC)
Dla mnie nowa propozycja jest całkowicie ok. --Derbeth talk 16:03, 20 lis 2005 (UTC)