Przejdź do zawartości

Dyskusja:Wzmacniacze operacyjne

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Czy przy wtórniku napięciowym sprzężenie zwrotne nie jest przypadkiem zwarte? Na rysunku pokazano połączenie przez opornik. Nie jestem pewien ale dobrze byłoby sprawdzić.

Odp: Z elektrycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia, w tej gałęzi nie płynie prąd więc nie ma spadku napięcia na rezystorze (prąd wejściowy wzmacniacza jest pomijalnie mały). Z ekonomicznego punktu widzenia, szkoda miejsca i pieniędzy na rezystor ;). Osobiście uważam że schemat może pozostać, jednak powinien być uzupełniony taką adnotacją. Dla przykładu jeśli weźmiemy wzmacniacz nieodwracający i założymy że rezystor między masą, a wejście odwracającym będzie dość duży to obecność rezystora w sprzężeniu nie będzie grała roli (można na tej zasadzie wzmacniacz z regulowanym wzmocnieniem w zakresie od 1).

Błędne wyliczenia

[edytuj]

Dla wzmacniacza odwracającego poszczególne równania powinny mieć postać: Uwe=IR1 więc I=Uwe/R1 (w tekście jest I=-Uwe/R1) Uwy=-IR2 więc I=-Uwy/R2 (w tekscie jest I=Uwy/R2) Oczywiście obliczone wzmocnienie ku jest poprawne, ale już rezystancja wejściowa jest błędna bo autor zapomina o znaku "-". Przyjmując bowiem wyliczenia takie jakie przeprowadził autor powinno być: Rwe=Uwe/Iwe (1) Ponieważ autor uznał, że Iwe=-Uwe/R1 więc podstawiając do (1) mamy Rwe=-R1 co jest niepoprawne. Powinno być Iwe=Uwe/R1 czyli Rwe=R1



Opis wtórnika napięciowego jest trochę mylący. Nie czytając całego artykułu(np. przechodząc do wtórnika przez spis treści) odnosi się wrażenie, że rezystor R1 dążący do nieskończoności to rezystor sprzężenia zwrotnego widoczny na schemacie.