Dyskusja:Zastosowanie LED w oświetleniu
Dodaj tematPrzydałoby się dopracować grafiki - ilość i wielkość przerasta treść. MonteChristof DMC 16:18, 20 sty 2007 (CET)
- Zgadzam się, chociaż wydaje mi się, że grafikę można zostawić na ten czas w aktualnej postaci, dopóki faktycznie nie przybędzie treści. Sławek M. (DrJolo) 11:33, 21 sty 2007 (CET)
Mogę pomóc w rozwoju podręcznika i posłużyć swoją wiedzą ;-) Cociaż proponowałbym zaprojektować podręcznik raczej w formia Elektronika praktyczna czy cóś, choćiaż w takiej postaci też może być ;]. MonteChristof DMC 15:50, 21 sty 2007 (CET)
- Myślę, że w przyszłości możnaby faktycznie włączyć niniejsze opracowanie do większego projektu, którego również chętnie wspomogę w ramach moich możliwości. Co do tego podręcznika, to każda dodatkowa para rąk z klawiaturą są na wagę złota :-). Ja niestety nie dysponuję czasem, żeby narysować ładne schematy w formacie SVG proponowanych połączeń (równoległego, szeregowego oraz mieszanego) i wrzucić je do Commons. W ramach mojego czasu staram się tutaj opisać własne doświadczenia i pomysły apropos wykonania amatorskiego oświetlenia LEDowego. Prototyp opisanego szeregowego 3-LEDowego zamiennika dla żarówki postojowej w samochodzie udało mi się już wykonać i jestem w trakcie testowania w warunkach produkcyjnych ;-). Niestety nie miałem czasu, żeby zrobić dokumentację fotograficzną całego przedsięwzięcia. Może przy następnym prototypie :-). Jeżeli ktoś mógłby się podjąć wykonania dokumentacji fotograficznej (albo najlepiej filmowej (a już najlepiej filmowej High Definition :-) ) ) wykonania swojego prototypu, to byłoby to nieocenionym wkładem dla tego opracowania. Ja dysponuję tylko sprzętem umożliwiającym wykonanie dokumentacji fotograficznej 5 Mpix.
- Niektóre z pomysłów, których jeszcze nie testowałem, dobrze byłoby przepatrzyć od strony teoretycznej, czy nie ma w nich nieścisłości i pomyłek. Jeżeli mógłbyś wyznaczyć pojemność kondensatora do najprostszej stabilizacji za mostkiem Gretza w zasilaniu przemiennym 230V i zamieścić jakiś prosty schemacik w formacie SVG oraz garść obliczeń, skąd otrzymałeś taką wartość, to by znacznie wzbogaciło moją krótką notkę na ten temat.
- Brakuje mi danych na temat sprawności samej diody LED. Jeśli dysponujesz takimi informacjami, to będę wdzięczny za korektę mojego tekstu. Pozdrawiam. Sławek M. (DrJolo) 20:16, 21 sty 2007 (CET)
- Zastanawiałem się również, żeby przeprowadzić doświadczenie pozwalające oszacować, jaki prąd wyższy od nominalnego można przepuścić przez te diody LED tak, aby jej trwałość wynosiła ok 5 lat. Sławek M. (DrJolo) 20:20, 21 sty 2007 (CET)
Postaram sięposzukać ale nie wcześniej niż za 12 dni :/ Do tamtego czasu moja bytność i dizałalność jest ograniczona. MonteChristof DMC 20:21, 21 sty 2007 (CET)
- Super. Odezwij się, gdy będziesz mógł pomóc, żeby nie dublować wysiłków. Pozdrawiam. Sławek M. (DrJolo) 20:44, 21 sty 2007 (CET)
Spis treści
[edytuj]Może przydałoby się podzielić "broszurkę" już na moduły? Łatwiej będzie analizować potrzebne rzeczy do opisania?
W obecnej formie można wydielić podział:
- Zastosowanie
- Rodzaje diod LED
- Trochę teorii, w tym: Rodzaje połączeń i Napięcie sieciowe 230V
- Połączenie równoległe
- Połączenie szeregowe
- Połączenie mieszane
- Zastosowanie
- Podręczna latarka
- Uszkodzony telefon komórkowy
- Żarówka/lampka
- Oświetlenie samochodu
- Instalacja 12V
- Instalacja 24V
- Podręczna latarka
- Porównanie jasności
Gdzie pozycje 3. rzędu nie muszą już być osobnymi rozdziałami ale informacjami w działach. MonteChristof DMC 13:18, 24 sty 2007 (CET)
- Spis treści jest OK. Nie rozumiem tylko, dlaczego napięcie sieciowe wyłączyłeś z działu Zastosowań i przeniosłeś do działu teorii. Dział Napięcie sieciowe 230V korzysta z informacji już raz zawartych w dziale Rodzaje połączeń. Wykorzystuje się tam zarówno połączenia szeregowe, jak i mieszane. IMHO będzie to niepotrzebne dublowanie informacji w ramach działu Trochę teorii. Sławek M. (DrJolo) 16:26, 24 sty 2007 (CET)
- Masz jakiś pomysł, co możnaby konkretnie umieścić w dziale Żarówka/lampka ? Sławek M. (DrJolo) 16:26, 24 sty 2007 (CET)
Dział żarówka / lampka powinien opiewać przygotowanie układu diód - o ile latarka złożona jest z jednej do kilku diód - "żarówki" zwane także lampkami diodowymi są krążkami złożonymi z zespołu kilkudziesięciu diód na jednym krążku. MonteChristof DMC 12:32, 26 sty 2007 (CET)
Ocena artykulu
[edytuj]Niestety ten artykuł jest tragicznej jakości, posiada wiele błędów merytorycznych, daje ogólne pojecie ale zarazem wyrabia złe nawyki. Zasilanie diody z 230 V mnie już rozwaliło, widać autor nie ma pojęcia o stabilizowaniu napięcia, a w szczególności nie odkrył jeszcze rezystancji dynamicznej jaka posiada dioda i sposobu obliczania obwodów z taką rezystancja.
- Dziękuję za konstruktywne słowa krytyki. Artykuł istotnie wymaga korekt i dalszej rozbudowy. Przede wszystkim zależało mi na przedstawieniu ogólnego pojęcia, aby następnie na tej podstawie pracować nad rozbudową i ewentualną korektą. Liczę, że uda mi się zachęcić Pana do pomocy przy rozwoju niniejszego artykułu. Sławek M. (DrJolo) 15:39, 12 lut 2007 (CET)
- Nie mam za bardzo czasu i ochoty zajmować się błędami merytorycznymi w haśle, na dzień dobry zwraca natomiast uwagę przykry błąd (pewnie biorący się z niezrozumienia materii): otóż występujące zarówno w tytule jak tekście określenie "dioda LED" po rozwinięciu skrótowca przekształca się w "dioda Light Emitting Diode", czyli nic innego jak "dioda dioda emitująca światło". Ewidentne masło maślane, czyli fachowo pleonazm. Konkluzja: zbitkę "dioda LED" należy wszędzie zastąpić którąś z form alternatywnych: "dioda świecąca", "dioda elektroluminescencyjna" lub po prostu samym skrótem "LED". -- Julo 13:15, 27 sie 2007 (CEST)
wydajność, skuteczność świetlna lamp LED
[edytuj]W artykule stwierdzono, że diody LED: "Pod względem wydajności nawet kilkukrotnie przewyższają energooszczędne świetlówki jarzeniowe." Jest to często spotykany pogląd, chociaż błędny! Bardzo dobre diody Luxeon wytwarzają około 40 lumenów strumienia świetlnego z jednego wata mocy elektrycznej, czyli charakteryzują się skutecznością świetlną do 40 lumenów/Wat. Skuteczność świetlna lamp fluorescencyjnych (popularnie: świetlówek/jarzeniówek) wynosi do 85 lumenów/Wat, zaś lamp sodowych nawet do 180 lumenów/Wat. Ogólnie diodom LED daleko jeszcze do lamp wyładowczych pod względem "energooszczędności".
- Odp. Może nie jestem autorem tekstu, ale pozwolę sobie zauważyć, że power LED posiadają wydajność powyżej 150 lm/W (np. 250 lm/W osiągnięte w LED Nichia). -MonteChristof DMC 01:07, 20 lut 2009 (CET)
I rzeczywiście takie diody są dostępne w technice oświetleniowej? Przypominam, że piszemy o zastosowaniu LED w oświetleniu (np. w oświetleniu pomieszczeń, ulic, estrad, samochodów) i w czasie teraźniejszym. Czy można już kupić oprawy oświetleniowe LED o tak wysokiej skuteczności np. oprawę 230V, 50Hz, 5W, o całkowitym strumieniu świetlnym 5W*250lm/W = 1500 lumenów? Byłaby to rewelacja! Chyba nie nadążam za postępem.
wydajność, skuteczność świetlna lamp LED - korekta
[edytuj]Oczywiście 5W*250lm/W = 1250 lumenów a nie 1500 lumenów. Chyba oszołomiły mnie wysokie skuteczności świetlne.
Porównanie jasności - Żarówka samochodowa 12V / 5W
[edytuj]W oryginale napisano:
"Szeregowy moduł złożony z trzech diod 5mm/55cd daje porównywalną jasność co standardowa żarówka 5W"
Autor czerpie chyba wiedzę z serwisu aukcyjnego. Radziłbym nie wprowadzać ludzi w błąd. Nie spotkałem do tej pory diod 5mm takiej mocy które w reflektorze z kilku metrów dają podobny efekt jak żarówka 5W 12V. Może na szkle reflektora ale nigdy na oświetlanym obiekcie. Aby efekt był porównywalny należy użyć 5-6 diod 55cd.
Jeśli mówimy o porównaniu ilości światła wysyłanej przez żarówke 5W 12V we wszystkich kierunkach to odpowienikiem będzie światło z leda 0,7W. Oczywiście produkowanane obecnie diody mają moc 0,5W i 1W.