Dyskusja:Zbiór zadań maturalnych/Matematyka/Zadania/P1

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Problem z obramowaniem[edytuj]

Mam problem z obramowaniem. Chciałbym je usunąć.

Zauważyłem że gdy dowód matematyczny znajduje się w środku ramki z kluczem odpowiedzi, to efekt jest taki:

Klucz odpowiedzi
Odniesienie do podstawy programowej Wymagania ogólne
Cele kształcenia
Wymagania szczegółowe
Treści nauczania
Zasady oceniania
Zdający otrzymuje 
 1 p.

gdy doprowadzi ułamki po obu stronach równania do postaci uzyskując wspólny mianownik, a następnie przeniesie jeden z ułamków na drugą stronę ze zmienionym znakiem uzyskując np. postać i uprości do postaci lub do postaci , po czym na tym etapie zakończy dowodzenie lub popełni błąd podczas dalszego dowodzenia.

Zdający otrzymuje 
 2 p.

gdy pomnoży obie strony przez i podając prawidłowe uzasadnienie tego przekształcenia, podzieli obie strony przez i podając prawidłowe uzasadnienie tego przekształcenia, a na koniec do obu stron doda uzyskując tym samym wyrażenie stanowiące tezę w tym zadaniu.

Przykładowe rozwiązania
bo
bo
bo
bo
co kończy dowód
Uwagi
  • Jeżeli zdający sprawdza prawdziwość nierówności jedynie dla wybranych wartości , i , to otrzymuje 0 punktów za całe rozwiązanie.
  • Jeżeli zdający nie poda uzasadnień w przekształceniach wymagających dzielenia przez , oraz mnożenia przez i , to otrzymuje 1 punkt za całe rozwiązanie.

Podczas gdy jeśli jest poza ramką klucza odpowiedzi to efekt jest taki:

bo
bo
bo
bo
co kończy dowód

Chciałbym uzyskać efekt taki, że dowód matematyczny umieszczony w kluczu odpowiedzi pozbawiony tych obramować, tak jak ma to miejsce w wariancie poza ramką z kluczem odpowiedzi.

Nadmienię tu, że ważne jest aby dowód matematyczny był w środku klucza odpowiedzi, a nie poza nim, bo nie stanowi treści zadania w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale dodatek, który ma nie być od razu widoczny gdy uczeń chce się na przykładzie tego zadania nauczyć. Gdyby rozwiązanie było dostępne bez rozwijania ramki z kluczem odpowiedzi, to w efekcie ciężko się powstrzymać aby rzucić okiem na gotowca – schowanie rozwiązania w kluczu jest przynajmniej symbolicznym zakryciem tego, co uczeń potem może sobie przejrzeć, ale najpierw powinien podejść do tego samodzielnie. Superjurek (dyskusja) 12:20, 10 maj 2021 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Żeby było dziwniej, to zauważyłem, że na PC-cie ten problem ma miejsce; a gdy otwieram ze smartfona, to tego niechcianego obramowania nie ma.Superjurek (dyskusja) 12:38, 10 maj 2021 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

@Superjurek: problem stanowi zagnieżdżenie tabelek. Sugeruję zrezygnować z tabelki wewnętrznej, zawierającej mnóstwo formułek, na rzecz pojedynczej wielowierszowej formułki <math> z odpowiednim rozmieszczeniem elementów. Tabulację umożliwia znak & i nowy wiersz to \\, przykładowo (zob. kod źródłowy):
Nie użwywaj {{f*}}, {{tab}} czy innych szablonów wiki, od tego są odpowiednie funkcje LaTeX. Peter Bowman (dyskusja) 13:42, 10 maj 2021 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
@Peter Bowman: Dziękuję! :) Superjurek (dyskusja) 13:49, 10 maj 2021 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]