Przejdź do zawartości

Dyskusja Wikibooks:Nazewnictwo artykułów

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał 15 lat temu Lethern w wątku Błędne nazwy modułów

Co zrobić, jeśli jest kilka książek dotyczących programowania w języku Java?? Nonsensem byłoby nadawanie tytułów Java1, Java2 itp. A z drugiej strony tytuł powinien zwięźle opisywać to co dany moduł zawiera. Sławomir (DrJolo) Maderak 23:30, 20 cze 2005 (UTC)

Ty problem rozwiązałeś moim zdaniem dobrze - Java - Myśleć jak programista jest ciekawym tytułem a jednocześnie jednoznacznie identyfikuje książkę. Po prostu jeśli pojawia się inna książka poruszająca dany temat, trzeba jej dać dłuższy tytuł np. Biologia i Biologia dla gimnazjalistów oraz Biologia - podręcznik dla hobbystów. --Derbeth 11:09, 21 cze 2005 (UTC)

a czy nie sądzicie, że idealnym rozwiązaniem byłoby połąćzenie tych kursów? Sebastian Nanek 15:06, 21 cze 2005 (UTC)

Nie. Na anglojęzycznym Wikibooks też jest kilka podrędczników do jednego przedmiotu. Mysleć jak programista to książka kompletna - tłumaczysz i masz, dorabianie czegoś może tylko wyjść na gorzej. Czasami łączenie dwóch projektów wymaga tyle pracy, ile pisanie od nowa. --Derbeth 16:07, 21 cze 2005 (UTC)
Ktoś bedzie szukał podręcznika, który dogłebnie wyłoży mu dany temat, przedstawi kilka ćwiczeń, itp. Znajdzie się także ktoś, kto wolałby zobaczyć kilka gotowych przykładów z komentarzem napisanym w przystępnym języku. Myślę, że trudno będzie napisać jeden podręcznik, który spełni oczekiwania wszystkich. Sławomir (DrJolo) Maderak 16:48, 21 cze 2005 (UTC)

hmm... a moze zastosowac cos takiego: java - wybor kursu/ksiazki i tam linki do Java/Myśleć jak programista i tego drugiego (patrz kursy w hiszpańskim)? Sebastian Nanek 18:16, 21 cze 2005 (UTC)

Utworzenie modułu zawierającego książki ta dany temat, to dobry pomysł. Nie mogę się tylko przyzwyczaić do sleszy w tytule. :-) Sławomir (DrJolo) Maderak 15:44, 22 cze 2005 (UTC)
Te slashe to kwestia do ustalenia :) Sebastian Nanek 17:05, 22 cze 2005 (UTC)

Nazewnictwo obrazków[edytuj]

Ostatnio próbowałem wysłać obrazek jako Matematyka_dla_liceum/Funpot-wykr1.png i nic z tego nie wyszło. Otrzymałem po prostu Funpot-wykr1.png. Gdzie jest błąd? --Piotr K. 13:50, 5 gru 2005 (UTC)

Zmiana reguł[edytuj]

Dopiero teraz przyjrzałem się tej zmianie reguł nazewnictwa artykułów i mam w związku z tym pytanie, głównie do Derbetha - czy ta zmiana była z kimkolwiek z polskiego Wikibooks konsultowana, a jeżeli tak, to gdzie? Czy istnieje jakiś zapis tych rozmów?

Poprzednie reguły były wprowadzone po dyskusji przeprowadzonej między najbardziej aktywnymi wówczas użytkownikami Wikibooks i zyskały ich akceptację. sblive 18:50, 24 mar 2006 (UTC)

Nie pamiętam, jak wyglądało ustalenie tych reguł. Po co właściwie ci zapis rozmów?
Masz jakieś konkretne zarzuty do obecnych reguł? --Derbeth talk 18:55, 24 mar 2006 (UTC)
Chodzi mi głównie o to, czy decyzję o zmianie podjęła jedna osoba, czy była jakaś dyskusja. sblive 19:05, 24 mar 2006 (UTC)
Moim natomiast zdaniem chodzi ci po prostu o szukanie dziury w całym. Obecne reguły są już tak długo, że sam nie pamiętam, jak powstawały; nie było przeciw nim protestów. Nie widzę sensu mówienia teraz, czy reguły zostały dobrze czy źle spisane, bo się ugruntowały i są powszechnie akceptowane. Jeśli chcesz coś zmienić, napisz to wprost. --Derbeth talk 19:48, 24 mar 2006 (UTC)

Nieścisłość[edytuj]

Warto zwrócić uwagę, że nie zezwalamy na forki istniejących na Wikibooks podręczników - jeśli chcesz tego dokonać, przykro nam, znajdź sobie na niego inny serwer. - prosiłbym o wytłumaczenie, a najlepiej zmianę tego zdania, gdyż jest nielogiczne. sblive 18:50, 24 mar 2006 (UTC)

Mógłbyś sobie darować te drobne złośliwości, zdanie z formalnego punktu widzenia jest w porządku natomiast faktycznie, termin "fork" może być niejasny (ale podany jest link do Wikipedii, jeśli ktoś nie wie, o co chodzi, może sprawdzić. --Derbeth talk 18:55, 24 mar 2006 (UTC)
Ok, zdanie jest logicznie poprawnie - nie rozumiem tylko dlaczego pojawia się ono w kontekście dublowania podręczników w ramach projektu. sblive 19:05, 24 mar 2006 (UTC)
Ale fork to właśnie zdublowanie podręcznika, nie rozumiem, o co ci chodzi. --Derbeth talk 19:48, 24 mar 2006 (UTC)


Błędne nazwy modułów[edytuj]

Zbiorę tu informacje odnośnie pewnej zasady (głównie wypunktiwałem je, żeby nie pojawiały się w kat. porzucone strony --Lethern 16:05, 24 sty 2009 (CET)Odpowiedz

Moduły, które zostały oznaczone jako:

{{Uwaga|Jeśli chciałeś utworzyć stronę w tym miejscu, to znaczy, że koniecznie musisz przeczytać [[Wikibooks:Nazewnictwo artykułów]].
Administratorze: sprawdź, czy coś [[Special:Whatlinkshere/MODUŁ|linkuje tutaj]]. Jeśli tak, popraw te strony.}}