Dyskusja wikipedysty:VanDut

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witam.

Mam pytanie, gdzie można sprawdzić, czy przykładową kreskę w pisowni jakiegoś japońskiego znaku mam rysować ze strony lewej na prawą czy na odwrót. Czy jest to równie istotne jak kolejność pisania poszczególnych kresek, czy nie ma to znaczenia?

Nigdy nie miałem nic doczynienia z japońskim, stad byćmoże moje banalne pytanie. Jeśli kierunek kreślenia kreski ma znaczenie, to mam propozycje, żeby ikony przedstawiające sposób pisania znaków japońskich zaktualizowac o informację, skad należy zacząć kreślić poszczególne kreski, np. mógłby to być czerwony albo zielony punkt w miejscu, w którym należy zacząć rysować daną kreskę.

Pozdrawiam

DrJolo 19:14, 3 kwi 2005 (UTC)

Znałem taką bardzo dobrą stronę z grafikami, które można było sobie wydrukować i na tym rysować nakładając bardzo cienki papier (świetnie można się nauczyć wtedy pisma), jednak nie zapisałem nigdy adresu (bo był "oczywisty", jak wtedy myslałem. Na googlu jednak znalazłem teraz dobrą stronę, więc poniższe linki mogą się okazać przydatne:

Pozdrawiam, --VanDut 17:46, 5 kwi 2005 (UTC)

Super. Właśnie czegoś podobnego mi brakowało :-). Jeśli tylko mnie ktoś nie uprzedzi, to niebawem zaktualizuję grafiki znajdujące się się w Wikibooks. Pozdrawiam, DrJolo 18:21, 5 kwi 2005 (UTC)

Właśnie cię uprzedziłem... Sorry, ale już nie mogę patrzeć na te okropne granatowe tło i kanciaste czcionki... Zrobiłem własne wersje... Ten zielony kolor mi się bardziej podoba. A co do kolejności rysowania kresek w grafikach... trzeba to porządnie obmyśleć, ponieważ rozwala całkowicie grafikę, obraz musi być większy i jest przy tym dużo więcej roboty... Pozdrawiam, VanDut 21:40, 10 maj 2005 (UTC)

Sprawy organizacyjne Wikibooks[edytuj]

Nie wiem, czy zauważyłeś, mamy dwóch nowych kandydatów na administratorów - jeśli chcesz, możesz oddać swój głos. Przy okazji, byłoby dobrze, gdybyś wypowiedział się w Barze, gdzie dyskutujemy kwestie związane z kształtem serwisu. --Derbeth 08:57, 12 kwi 2005 (UTC)

Znaki japońskie[edytuj]

Witam! Grafiki hiragany あ、い、う、え、お stworzyłem i zamieściłem tutaj spory czas temu. Od tego czasu kiedy Ty się tym zajmujesz nie zamiesciłem żadnych innych grafik, uaktualniłem jedynie info o ich licencji. Bardzo fajnie, że się tym zajmujesz, w końcu jest jakieś ujednolicenie kolorów i przyjemny dla oka wygląd. Do opisu plików warto byłoby dodać jaką czcionką są wykonane (nazwa i rozmiar), co uprościłoby ewentualne poprawki kolejnym osobom. Pisane odręcznie znaki (kana to nie alfabet!) き、ぎ、さ、ざ różnią się od znaków zapisanych czcionką, którą używasz (brak połączenia kreski biegnącej z góry do dołu z "brzuszkiem"). Polecam http://members.aol.com/writejapan/hiragana/writutor.htm. Rozważ także upload do commons.wikimedia.org (np commons:Hiragana, commons:Kanji Stroke Order, commons:Category:Chinese_stroke_order itp.) zamiast tutaj, wtedy Twoje prace będą miały większą szanse znaleźć się w innych projektach wiki. Warszk 12:35, 12 lip 2005 (UTC)

Grafiki japońskie do skasowania[edytuj]

Czemu umieściłeś swoje grafiki z japońskimi znakami w Kategoria:Ekspresowe kasowanie? Są używane w podręczniku języka japońskiego. Jeśli chcesz, żeby zniknęły z serwisu, usuń odwołania do tych grafik, żeby nie straszyły w książce. --Derbeth 12:42, 6 wrz 2005 (UTC)