Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Fenkuł

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
FENKUŁ

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - OdmianyKoper włoski
Wymagania środowiskowe
Nazwa systematyczna
Foeniculum vulgare
Inne nazwy
fenkuł
Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Fenkuł pozytywnie oddziałuje na przewód pokarmowy. Uprawia się go w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem ale jako roślinę poplonową. Fenkuł jest warzywem śródziemnomorskim, dlatego preferuje ciepłe stanowiska. Zgrubienia lekko przykrywa się i dba się o to, aby miały odpowiednią dawkę wody, dlatego należy podlewać w okresach szczególnie suchej i ciepłej jesieni. Fenkuł znosi lekkie przymrozki, jednakże gdy jest bardzo zimno, należy przenieść ostatnie bulwy do spiżarni.

Siew/sadzenie[edytuj]

Wysiewa się od czerwca do połowy lipca, wcześniejszy siew zazwyczaj powoduje "wybujanie" rośliny, wyjątkiem są tutaj nowsze odmiany, które siejemy już w połowie kwietnia w rzędach co 30 cm lub gniazdowo w rozstawie 20x30 cm. . Przed siewem należy zagon wzbogacić w kompost a następnie podlać młode rośliny gnojówką np. z pokrzywy. Na klasycznych zagonach o szerokości 1,2 m zmieszczą się trzy rzędy fenkułu, w późniejszym okresie wymagają przerzedzenie tak, by w rzędzie były oddalone od siebie o 20-25 cm.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Koper włoski rośnie dobrze po ziemniakach lub grochu. Fenkuły są szczególnie lubiane przez ślimaki, należy stosować się do wskazówek zawartych w rozdziale o ochronie roślin. W czasie wegetacji opryskujemy warzywa odwarem ze skrzypu polnego. Późną jesienią przykrywamy je grubą warstwą liści, co stanowić ma ochronę przed mrozami. Do dobrych sąsiadów należą: roszponka, cykorie sałatkowe, jako że rosną i dojrzewają w tym samym okresie. Przy wcześniejszym sadzeniu także groch, ogórki, sałata głowiasta. Pamiętajmy też o zachowaniu odpowiedniej odległości od kopru i pomidorów.

Zbiór[edytuj]

Zbiera się na bieżąco od października aż do końca listopada zależnie od pogody, po około 3 miesiącach, gdy zgrubienia osiągną średnicę 10 cm. Nowsze odmiany są wcześniejsze. Można przechowywać zgrubienia przez kilka tygodni w wilgotnych pomieszczeniach, np. piwnicach, w piasku lub też w inspektach. Spożywa się na surowo lub po uduszeniu aromatyczne (słodkawo anyżkowe) zgrubienia, ale można wykorzystać także świeże liście.

Odmiany[edytuj]

  • Amigo F1
  • Argo
  • Goal F1
  • Rudy F1
  • Zefa
  • Fino

Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>