Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Pasternak

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
PASTERNAK

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - OdmianyPasternak
Wymagania środowiskowe
Wymagania glebowe: małe
Wymagania cieplne: umiarkowane, optimum 15-18°C
Wrażliwość na temperaturę: wytrzymała na mróz
Nazwa systematyczna
Pastinaca sativa
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Pasternak jest rośliną rosnącą dziko, można go jednak uprawiać w ogrodzie a jego nasiona bywają dostępne w handlu. Nasiona długo kiełkują, a korzenie rozwijają się przez długi okres. Pasternak wymaga dawki kompostu, czasem dodatkowego nawożenia organicznego i jeszcze przynajmniej jednego zabiegu nawożenia pogłównego gnojówką roślinną.

Jadalne korzenie spichrzowe o długości około 25 cm i średnicy 5-12 cm są aromatyczne i bogate w składniki pokarmowe, można je spożywać w stanie surowym, dusić, czy przyprawiać nimi zupy.

Siew/sadzenie[edytuj]

Nasiona wysiewa się w marcu lub kwietniu w rzędach oddalonych od siebie o 30-60 cm, po wzejściu (w fazie 3-4 liści właściwych) siewki przerywa się tak, by były od siebie oddalone o 6-15 cm w rzędzie.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Pasternak jest atakowany przez połyśnicę marchwiankę, dlatego zaleca się uprawiać go wraz z cebulą. Ponieważ rośnie tak, że gleba jest osłonięta, można uprawiać wraz z nim rośliny okrywające glebę (dzięki czemu zmniejsza się parowanie i chroni przed szybkim wysychaniem) takie jak ogórki, brzegi zagonów można obsadzić sałatą czy kalarepą.

Zbiór[edytuj]

Pasternak zbiera się od października, a ponieważ jest odporny na mróz, można go spod przykrycia zbierać przez cały okres zimy. Zbiór przed mrozami przeprowadza się bardzo podobnie jak zbiór marchwi.

Użytkowa część rośliny.

Odmiany[edytuj]

  • późne:
    • Fagot
    • Półdługi Biały

Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>