Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Rzodkiew

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
RZODKIEW

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - OdmianyRzodkiew

Daikon.
Wymagania środowiskowe
Wymagania glebowe: średnie
Wymagania cieplne: umiarkowane, optimum 15-18°C
Wrażliwość na temperaturę: wytrzymała na mróz
Wymagania wodne: bardzo wymagająca
Nazwa systematyczna
Raphanus sativus var. niger - czarna rzodkiew
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Rzodkiew uprawia się najczęściej jako przedplon dla warzyw zajmujących zagony pod koniec maja i w czerwcu, ewentualnie jako poplon po warzywach wcześnie schodzących ze stanowiska.

Rzodkiew ma nieco większe wymagania niż rzodkiewka, ale uprawia się ją podobnie, w 2-3 roku po nawożeniu obornikiem na dojrzałym kompoście. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby. Co jakiś czas dobrze jest wzruszyć międzyrzędzia rzodkwi, co zmniejsza rozwój chwastów i parowanie gleby.

Miejsce uprawy[edytuj]

Rzodkiew preferuje miejsca słoneczne, glebę raczej lekką, pulchną, próchniczną, zasobną i równomiernie uwilgotnioną. W innym przypadku przed siewem należy do gleby dodać dojrzałego kompostu.

Siew/sadzenie[edytuj]

Nasiona wysiewa się w punktowo po 2-3 co 15-20 cm na głębokość 1,5-2 cm lub rzędowo, ale później wymagana jest przerywka. Zalecana rozstawa to 20 - 10 cm dla odmian wczesnych oraz 30 - 15 cm dla pozostałych.

Wczesne odmiany (letnie, zwykle białe) wysiewa się od końca marca do połowy sierpnia, dojrzewają one do zbioru po 40-60 dniach. Odmiany późne (zimowe, zazwyczaj czarne lub czerwone) wysiewane są po 25 czerwca, dorastają po około 90-100 dniach. Są roślinami dwuletnimi nadającymi się do przechowywania. Pod folią można wysiewać rzodkiew od lutego. Dla przedłużenia zbiorów można wysiewać małe ilości np. co 2 tygodnie.

Istnieją jeszcze odmiany rzodkwi japońskiej (daikon). Wysiewa się je od kwietnia do sierpnia na zbiór od czerwca do listopada. Nie zaleca się wysiewać ich wcześniej, gdyż mogą wybić w pęd kwiatostanowy. Ta odmiana dorasta po około 60-90 dniach i nie nadaje się do przechowywania. Ponieważ posiada zgrubienia o długości nawet 50 cm, wymaga głęboko uprawionej gleby.

Uprawa pod szkłem[edytuj]

Pod szkłem można rzodkiew wysiewać i wysadzać od grudnia do marca.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Rzodkwi lepiej nie siać na ciężkich, ilastych glebach, nieprzepuszczalnych dla wody i powietrza. Rzodkiewka i rzodkiew są dobrymi wyznacznikami jakości gleby w ogrodzie: silnie rosnąca, gładka i soczysta świadczy o tym, że gleba zawiera odpowiednie ilości wody i próchnicy.

Utrzymywanie równomiernej wilgotności zmniejsza występowanie pchełek ziemnych, które preferują suche podłoże. Jako przedplon dla rzodkwi nadaje się szpinak lub sałata, natomiast dla rzodkwi na zbiór zimowy przedplonem może być każde warzywo nie należące do rodziny krzyżowych i kukurydza. Do dobrych roślin współrzędnych dla rzodkwi należą: fasola, kapusta, rzeżucha, marchew, sałata (odstrasza pchełki ziemne), szpinak, pomidory.

Zbiór[edytuj]

Zgrubienia nadają się do zbioru gdy osiągną średnicę co najmniej 5-6 cm, co następuje po około 9-12 tygodniach. Rzodkiew wyciąga się z ziemi trzymając za łodygę i liście.

Odmiany[edytuj]

 • wczesne:
  • Agata
 • średnio wczesne:
  • Mino Summer Cross
  • Minowase Summer Cross F1
  • Minowase - odmiany daikon
 • późne:
  • Murzynka
  • Müncher Bier

Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>