Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Rzodkiewka

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
RZODKIEWKA

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - OdmianyRzodkiewka
Wymagania środowiskowe
Wymagania glebowe: średnie
Wymagania cieplne: umiarkowane, optimum 15-18°C
Wrażliwość na temperaturę: wytrzymała na mróz
Wymagania wodne: bardzo wymagająca
Nazwa systematyczna
Raphanus sativus var. sativus
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Rzodkiewka ma bardzo krótki okres wegetacji, zgrubienia dojrzewają już po 4-6 tygodniach, z tego względu uprawia się ją jako przedplon, poplon oraz wszędzie tam, gdzie na zagonach jest wolne miejsce w uprawie współrzędnej. Jedynie latem może odpowiadać na długie dni wybijaniem w pędy kwiatostanowe.

Ponieważ rzodkiewki są roślinami o małych wymaganiach pokarmowych, uprawia się je w drugim lub trzecim roku po nawożeniu obornikiem, a zwykły kompost w pełni zaspokaja ich potrzeby. Należy pamiętać o zapewnieniu uprawie odpowiedniej wilgotności, gdyż w przypadku suszy korzenie parcieją, stają się włókniste i ostre w smaku.

Miejsce uprawy[edytuj]

Rzodkiewki preferują miejsca słoneczne, glebę raczej lekką, pulchną, próchniczną i równomiernie uwilgotnioną. W innym przypadku przed siewem należy do gleby dodać dojrzałego kompostu.

Siew/sadzenie[edytuj]

Jako przedplon wysiewa się rzodkiewkę od końca marca do trzeciej dekady maja (w maju wysiewamy odmiany letnie), pod osłonami natomiast już na początku marca. Można spróbować wysiewać rzodkiewkę latem co 2-3 tygodnie (letnie odmiany), jednak należy ją wtedy szybciej zbierać, aby nie wybiła w pędy. Jako poplon wysiewa się rzodkiewkę w sierpniu i na początku września, aczkolwiek możliwy jest także późniejszy, wymaga jednak szybko dojrzewających odmian i przykrycia folią perforowaną lub włókniną.

Nasiona wysiewa się w rzędach oddalonych od siebie o 15-20 cm do rowków o głębokości 1 cm a w późniejszym okresie przerywa tak, aby rośliny były od siebie oddalone o około 3 cm lub 4-5 dla odmian późnych. Można też od razu wysiać je w odpowiednich odległościach. Jeżeli rośliny są posiane gęsto, to przerywkę dobrze jest wykonać po deszczu lub nawodnieniu. Gęsty siew sprzyja wybijaniu roślin w pędy kwiatostanowe. Aby jeszcze ułatwić roślin start, można do dołków wsypać trochę dojrzałego, przesianego kompostu.

Uprawa pod szkłem[edytuj]

W ogrzewanych szklarniach lub tunelach foliowych można wysiewać kalafiory już od grudnia i sadzonkować od lutego. W nieogrzewanych wysadza się sadzonki do tunelu zimnego od marca.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Rzodkiewki lepiej nie siać na ciężkich, ilastych glebach, nieprzepuszczalnych dla wody i powietrza. Rzodkiewka i rzodkiew są dobrymi wyznacznikami jakości gleby w ogrodzie: silnie rosnąca, gładka i soczysta świadczy o tym, że gleba zawiera odpowiednie ilości wody i próchnicy.

Utrzymywanie równomiernej wilgotności zmniejsza występowanie pchełek ziemnych, które preferują suche podłoże. Do dobrych roślin współrzędnych dla rzodkiewki należą: fasola, kapusta, rzeżucha, marchew, sałata, szpinak, pomidory.

Zbiór[edytuj]

Zbierać można już zgrubienia o średnicy 1 - 2 cm. W zależności od odmiany mogą one być kuliste lub podłużne, czerwone, białe lub dwubarwne. Zbieramy za każdym razem okazy największe, aby dać mniejszym czas do wzrostu i zapobiec łykowaceniu okazów większych.

Odmiany[edytuj]

Leda, Lucy, Krakowianka, Krasa, Opolanka, Rota, Rowa, Silesia, Sopel Lodu, Sprinter, Szkarłatna z Białym Końcem, Śnieżka, Tetra Iłówiecka, Warta, Zlata.


Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>