Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Skorzonera

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
SKORZONERA

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - Odmiany



Skorzonera
Wymagania środowiskowe
Wymagania glebowe: małe
Wymagania cieplne: umiarkowane, optimum 15-18°C
Wrażliwość na temperaturę: wytrzymała na mróz
Nazwa systematyczna
Scorzonera hispanica
Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Skorzonerę uprawia się w cyklach jednorocznym lub dwuletnim. Korzenie są smaczne, czasami nazywa się je szparagami zimowymi, mają długość około 30 cm i średnicę 3-4 cm, skórkę brunatną do czarnej, miąższ natomiast biały i soczysty. Gleba przygotowana pod uprawę powinna być pulchna i głęboka. W ogrodach od dłuższego czasu uprawianych metodami biologicznymi, gdzie stosuje się kompost i ściółkę, gleba zawiera zazwyczaj odpowiednie ilości próchnicy, jesienią można tylko dodać niewielką ilość dodatkowego nawozu organicznego.

W uprawie dwuletniej jako nawóz można zastosować długo działającą mieszankę mączek rogowej, kostnej i z krwi, natomiast w zależności od gleby można dodatkowo zasilić jeszcze wiosną gnojówką roślinną (na glebach lżejszych). Skorzonera wymaga dużej wilgotności gleby.

Jeżeli usuniemy kwiaty rośliny, możemy pozostawić ją na drugi rok. Skorzonera jest spokrewniona z żywokostem, podobnie jak on ma wiele właściwości leczniczych, np. dzięki zawartości inuliny polecana jest do stosowania przez cukrzyków jako słodzik.

Siew/sadzenie[edytuj]

Rośliny można wysiewać wczesną wiosną od marca, w rzędach oddalonych od siebie o 25-30 cm, ponieważ jednak skorzonera ma tendencję do wybijania w pędy kwiatostanowe, zaleca się ją wysiewać na przełomie kwietnia/maja. Nasiona wysiewamy rzadko, na głębokość 1-3 cm a po wschodach (3-4 liście właściwe) przerywamy rośliny tak, aby były od siebie oddalone o około 5-10 cm. Można także wysiać rośliny późnym latem, w sierpniu, przy czym zbiór przesuwa się na następny rok - rośliny wybijają wtedy w pędy, ale po dwóch tygodniach od ich usunięcia, korzenie znów nadają się do spożycia.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Jako przedplon można zastosować ziemniaki lub nawozy zielone. Ponieważ korzenie są chętnie zjadane przez myszy i nornice, należy zastosować się do wskazówek zawartych w rozdziale Szkodniki i choroby. Jako rośliny współrzędne poleca się wypróbować: kalarepę, sałatę, pory.

Zbiór[edytuj]

Korzenie wykopuje się na jesieni, na przełomie października/listopada, przy czym powinno się to robić ostrożnie, ponieważ łatwo się łamią - ze zranionych miejsc wycieka sok, który schnie na powietrzu, korzeń więdnie. Można je przechowywać w piwnicy w wilgotnym piasku, są jednak całkowicie zimotrwałe i w okolicach o łagodnych zimach można przykryć glebę słomą lub liśćmi i wykopywać korzenie w razie potrzeby.


Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>