Fotografia/Wybór programu do obróbki
W zasadzie do obróbki zdjęć cyfrowych można użyć każdego programu umożliwiającego edycję plików, w których te zdjęcia są zapisane.
Można je ogólnie podzielić na:
- Proste przeglądarki zdjęć z dodanymi funkcjami umożliwiającymi podstawową korektę – są to takie programy jak np. Picasa, ACDSee, IrfanView, XnView itp. Umożliwiają one np. poprawę kontrastu i kolorystyki zdjęcia, usunięcie efektu czerwonych oczu, zapisanie zdjęcia w innym formacie, tworzenie bibliotek zdjęć, łączenie zdjęć w albumy itp. Często tego rodzaju programy są też dołączane na płycie CD do aparatów fotograficznych.
- Programy przeznaczone głównie do obróbki zdjęć, ze zubożonymi możliwościami ich edytowania i manipulowania nimi – takie jak Adobe Elements, Apreture, Microsoft Digital Image Suite, Paint Shop Light - oferują one narzędzia do korekcji i retuszu zdjęć o różnym stopniu zaawansowania, od gotowych skryptów poprawiających zdjęcie jednym kliknięciem, po pełną obróbkę, z dostępem do kanałów, krzywych nasycenia, filtrów itd.
- Pełne edytory zdjęć i grafiki – takie jak Adobe Photoshop, Paint Shop Pro, Corel PhotoPaint, GIMP i inne, które umożliwiają zarówno korektę, jak i pełną edycję oraz manipulowanie zdjęciami, tzn. wycinanie i łączenie ich fragmentów w nową całość, dodawanie tekstów, rysowanie po zdjęciach, przygotowywanie z fragmentów zdjęć grafiki prezentacyjnej itd.
- Programy do ściśle określonych zadań – czyli realizujące jedną funkcję, ale za to w szczególnie dobry sposób – np. specjalizowane programy do wykonywania panoram, do sporządzania albumów, do bardzo precyzyjnej kontroli barw przed drukiem itp.
Oczywiście wybór jednego z tych programów będzie wynikał z naszych potrzeb i zasobności. Pozostanie przy prostej przeglądarce czy programie dostarczonym razem z aparatem może się szybko okazać niewystarczające, jeśli będziemy chcieli robić z nimi coś więcej oprócz pokazywania rodzinie i znajomym. Z drugiej strony, kosztowne, pełne edytory zdjęć mogą się dla nas okazać zbyt rozbudowane i trudne w użyciu.
Szczególną pozycję wśród pełnych edytorów zdjęć posiada Adobe Photoshop, przy pomocy którego można ze zdjęciami robić praktycznie wszystko, co dotąd w tej dziedzinie wymyślono i to zwykle z lepszym rezultatem od konkurencji, gdyż wiele dopracowanych w szczegółach algorytmów obróbki obrazu zostało przez firmę Adobe opatentowanych i inni muszą te patenty obchodzić, aby zapewnić podobną choćby funkcjonalność swoich programów. Photoshop jest też jednak jednocześnie najdroższym tego typu programem na rynku i jest napisany przy założeniu, że korzysta z niego osoba, która wie, co robi – czyli człowiek mający podstawową przynajmniej wiedzę o teorii koloru i innych aspektach obróbki obrazu. Dla niespecjalisty praca w Photoshopie jest, przynajmniej początkowo, dość trudna. Dwaj główni komercyjni konkurenci Photoshopa – Paint Shop Pro i Corel PhotoPaint – to programy łatwiejsze w użyciu, ale oferujące też albo dużo mniej funkcji (Paint Shop), albo podobną funkcjonalność, ale prowadzącą często do gorszego rezultatu finalnego (PhotoPaint).
Na pewno wartym do wzięcia pod uwagę programem jest dostępny bezpłatnie na licencji GPL program GIMP, który posiada wszystkie podstawowe narzędzia do obróbki i edytowania zdjęć dające na ogół całkiem przyzwoite rezultaty. Ciekawą alternatywą jest również darmowy program Paint.NET. Oba programy dają możliwość pracy na warstwach.
Jednym z niewielu udostępnionych bezpłatnie programów do obróbki zdjęć, który potrafi pracować w 16-bitowej głębi kolorów oraz obsługuje pliki RAW, jest RawTherapee.