Fryzjerstwo/Problemy
Wypadanie
[edytuj]Ludziom przeciętnie wypada średnio ok. 100 włosów dziennie.
Przyczyny
[edytuj]- Zewnętrzne
- nieprawidłowo wykonana ondulacja, farbowanie, przedawkowanie preparatów
- stale splecione lub związane, ozdoby
- skrajne temperatury
- Czynniki bakteryjne
- wewnętrzne
- przyczyny naturalne (starość, choroby zakaźne, genetyka)
- Nieprawidłowe dżywanie
- Zatrucia, przedawkowanie leków
- Łysienie plackowate
- Stres
- hormony
- leki
Rozwiązanie
[edytuj]organizm nie traktuje włosów w sposób piorytetowy, wszelkie niedobory w pierwszej kolejności odbijają się na kondycji naszych włosów. Dlatego jednym z rozwiązań jest odpowiednia dieta. Jaka? Do tego już polecamy skorzystać z innych źródeł. Inne sposoby to:
- suplementy przeznaczone dla włosów.
- Odżywka
- domowe kuracje np. sok z jabłka i natki pietruszki (miksujemy 1 jabłko z połową pęczka natki i wodą mineralną), herbatki ziołowe ze skrzypu i pokrzywy, albo napój drożdżowy (1/4 kostki drożdży zalana wrzątkiem).
Łupież
[edytuj]łupież to następstwo złuszczania się zrogowaciałej warstwy naskórka. Proces ten w ograniczonym zakresie zachodzi u każdego człowieka - o stanie chorobowym możemy mówić, kiedy mamy do czynienia ze złuszczaniem nadmiernym.
Przyczyny choroby mogą być różne, m.in. w zależności od rodzaju łupieżu. Często za powstawanie najbardziej pospolitych odmian odpowiedzialne są drożdżaki, np. Pityrosporum ovale.
Rodzaje i leczenie
[edytuj]- Łupież suchy - leczenie odbywa się za pomocą spirytionu, dermokosmetyki nawilżającej, oliwa z 3% kwasem salicylowym - podobnie jak w przypadku łupieżu białego.
- Łupież tlusty - cięższa odmiana łupieżu łojotokowego. Do jej wyleczenia używa się kremów i płynów przeciwgrzybicznych, leki cytostatyczne i keratolityczne (pochodne izotretynoiny) służące przywróceniu właściwego procesu odnowy warstwy rogowej naskórka.
- Łupież pstry
- Łupież różowy Giberta
- Łupież rumieniowy
- Łupież biały - Najpopularniejsza odmiana łupieżu. Wystarczy zwykły szampon zawierający kwas salicylowy, cynk, smołe pogazową, selen, siarkę czy ketokonazol.
Inne:
- Pirytionian cynku
- Piroctone olamine
- Biosiarka
- Dziegieć
- Olejki eteryczne: geraniowy, sandałowy, lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy i z drzewa herbacianego.
Najbardziej pospolite i nieskomplikowane odmiany łupieżu możemy pokonać po prostu za pomocą szamponów przeciwłupieżowych. Niestety nie ma jednego, idealnego, który pomógłby każdemu, jest to kwestia indywidualna a najłatwiej się o tym dowiedzieć od dermatologa.
Przetłuszczenie
[edytuj]Nadmierne przetłuszczanie się włosów zwykle nie są objawem chorobowym, za to znacznie częściej defektem kosmetycznym.
Przetłuszczanie się włosów jest naturalnym zjawiskiem związanym z pracą gruczołów znajdujących się na skórze naszej głowy, wydziela się tzw. sebum. Jeśli już po paru godzinach od umycia włosy wyglądają nieświeżo określa się je jako włosy nadmiernie przetłuszczające się. Przyczyny:
- nadmiar kosmetyków odżywiających i regenerujących
- alternatywnie nadmiar kosmetyków przesuszających np. zawierających spirytus.
- Gospodarka hormonalna
- Stres
- Zbyt tłuste potrawy w jadłospisie
- palenie papierosów
pomocnym mogą się okazać odżywki podnoszące włosy u nasady, spłukiwanie włosów letnią wodą i suszenie chłodnym nawiewem powietrza. Pamiętajmy również o częstym myciu szamponem grzebieni i szczotek, na których osadza się sebum.
Suche włosy
[edytuj]przyczyny
[edytuj]- zabiegi chemicznne - rozjaśnianie, nieodpowiednie farbowanie, trwała
- prostowanie, kręcenie na lokówce, suszenie gorącym nawiewem
- zbyt mocne szampony, brak zabezpieczania, tarcie ręcznikiem, brak odżywiania
- Suche z natury
Pielęgnacja
[edytuj]- wymagane bardzo delikatne traktowanie i mycie - inaczej doprowadzi do uszkodzenia łusek włosa i sprawi, że zamiast jedynie suchych, będziemy mieli włosy zniszczone.
- Bogate odżywianie i nawilżanie, jak np. emolientowe maski, Olejowanie, humektanty
zniszczone włosy
[edytuj]Rozdwajanie się końcówek
[edytuj]Rosnący włos wytwarza zwykle od 1 do 2 pierścieni łuski włosowej na godzinę. Łuski tworzą warstwę ochronną włosa i są uporządkowane w kierunku od nasady do końcówki włosa. Stanowią one dodatkowe trwałe oparcie dla wewnętrznych włókien włosa. Jak wykazują badania[potrzebny przypis], łuska włosowa jest u nasady włosa szczególnie gładka. Jej płytki są nienaruszone, mocno przylegają do powierzchni włosa i nie odstają. W miarę wzrostu włosa łuska ulega naturalnemu procesowi zużycia. Jest to skutkiem ciągłego działania czynników mechanicznych.
Przyczyny
[edytuj]- promieniowanie słoneczne, szczególnie szkodliwe UVA i UVB;
- przesuszenie włosów;
- chlor zawarty w wodzie;
- sól obecna w morskiej wodzie;
- nieumiejętne, zbyt gwałtowne szczotkowanie włosów.
- zbyt częste używanie suszarki/lokówki/prostownicy
- Zabiegi jak prostowanie, rozjaśnianie, farbowanie, trwała, stosowanie żelów/pianek/lakieru
- dieta niskotłuszczowa
- kosmetyki zawierające alkohol (posiada działanie wysuszające)
- Uszkodzenia mechaniczne spowodowane wykorzystaniem akcesoriów
podcinanie
[edytuj]rozdwojone końcówki trzeba regularnie podcinać - koniecznie bardzo ostrymi nożyczkami, w przeciwnym wypadku włosy będą tylko zmiażdzone i rozdwajanie zacznie się od początku. Rozdwojone końcówki można samodzielnie podcinać: podziel włosy na 2-4 partie (w zależności od tego jak gęste mamy włosy), następnie wybieramy sobie jedną z nich, przedtem warto je dobrze rozczesać, a resztę włosów związujemy, żeby nam nie przeszkadzały. Podcinamy każdy rozdwojony włos i jedziemy tak z pozostałymi partiami.
Puszenie
[edytuj]- Dodatkowa porcja emolientów po myciu
- Nafta/mąka ziemniaczana/płukanka z szałwii
- Zabieg keratynowy