Historia dla gimnazjum/Jan Paweł II

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Jan Paweł II

Jan Paweł II (Karol Wojtyła) w 1978 został pierwszym od pięciuset lat papieżem nie pochodzącym z Włoch. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach a zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 w Watykanie.

Jan Paweł II wcześniej był arcybiskupem metropolii krakowskiej (1964-1978).

Jan Paweł II pozostał w pamięci jako słynny autorytet. Często odbywał pielgrzymki do ludzi. Starał się wygłaszać homilie pielgrzymkowe w ojczystym języku państwa wybranego do którego dotarł. Jest autorem 14 encyklik i kilku książek (niektóre napisał w wieku za młodu).

Dewiza Jana Pawła II: Totus Tuus (pl. Cały twój)


Przyszły papież urodził się w Wadowicach dnia 18 maja 1920 roku. Był synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. W dziedziństwie większość osób mówiło do niego zdrobniale Lolek. Uczył się bardzo dobre, był ministrantem oraz trenował piłkę nożną i narciarstwo. Gdy miał 9 lat zmarła jego mama, a w 1932 jego brat Edmund, który zaraził się szkarlatyną. Rok przed wojną przyszły papież z jego ojcem przeprowadzili się do Krakowa. Karol Wojtyła rozpoczął studia. W 1946 został diakonem, a w 1948 wikarym. Jako iż w czasach komunizmu prześladowano księży wszyscy dla zmylenia go nazywali go wujkiem, a podczas wycieczek nie nosił sutanny. W 1958 został biskupem, a w 1967 kardynałem.

Dnia 16 października 1978 roku o godzinie 16:16 został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Jednakże już 3 lata później odniósł poważne rany po zamachu na niego. Strzelał do niego Ali Agca. Po wyzdrowieniu przyjął przeprosiny Ali Agcy i kontynuował swoją pracę. Beatyfikował i kanonizował wiele osób (więcej niż jacykolwiek papieże), wiele podróżował oraz spotykał się z wiernymi. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Galeria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]