Historia dla gimnazjum/Zimna wojna na świecie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku nastąpiły gwałtowne zmiany na świecie. Wojna osłabiła kraje europejskie, zaś supermocarstwami stały się wówczas USA oraz ZSRR. W 1949 roku świat został podzielony na dwa bloki. Pierwszy z nich na zachodzie kontrolował USA, zaś drugi na wschodzie ZSRR. Oba bloki stworzyły tzw. zimną wojnę. Była to wrogość do drugiego bloku (jednakże często nie otwierano broni), wspólna rywalizacja (która przyczyniła się do podboju kosmosu, postępu medycznego (głównie w ZSRR), informatycznego (głównie Stany Zjednoczone) oraz militarnego). Zimna wojna zakończyła się pod koniec lat 80.

Poczdam[edytuj]

W Poczdamie (Niemcy) prezydent USA Harry Truman, przywódca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Józef Stalin oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zadecydowali o przyszłości świata. Niemcy podzielono na strefy okupacyjne oraz przeprowadzono tam militaryzacje, uznano obecne granice Polski i podzielono Europę na dwa bloki.

Żelazna kurtyna[edytuj]

Po zakończeniu II wojny światowej bezpośrednio Stalin zamknął granicę Europy Wschodniej. W słynnym przemówieniu w Fulton Churchill stwierdził, iż nasz kontynent został podzielony żelazną kurtyną. W państwach Europy Wschodniej (Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polski, ZSRR, Czechosłowacji, Węgrzech, Rumunii, Bułgarii oraz Albanii) władzę przejęli komuniści, którzy spełniali rozkazy z Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Zakończenie komunizmu w Europie[edytuj]

Przełomem stał się wybór Michaiła Gorbaczowa na przywódce ZSRR. Pragnął obalenia komunizmu i reform gospodarczych w celu uratowania ZSRR. Po wyborze Gorbaczowa do władzy zmieniła się sytuacja polityczna w Polsce. Po obradach Okrągłego Stołu i zaprzysiężenia Lecha Wałęsy na prezydenta Polska jako pierwszy kraj komunistyczny na świecie obalił swój system. Za nimi poszła NRD, która zjednoczyła się potem z RFN tworząc Niemcy. Kolejnymi krajami stały się: Czechosłowacja, Węgry, Bułgaria, Albania oraz Rumunia, który jako jedyny kraj krwawo obalił komunizm (25 grudnia 1989 roku zabito Nicolae Ceauşescu i jego żonę Elenę).

Mapy[edytuj]

Na czerwono zaznaczono państwa marksistowsko-leninowskie, na żółto maoistyczne, a na czarno pozostałe państwa komunistyczne.
Mapa państw, w których nadal istnieje komunizm.

Galeria[edytuj]