Historia powszechna/Celtowie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Rozdział
Celtowie
Krzyż Celtycki - przykład dziedzictwa kulturowego Celtów

Celtowie byli liczącym się plemieniem, który na terenie Europy dokonał wielki postęp wprowadzając epokę żelaza. Celtowie pojawili się w Europie w roku 750 p.n.e. Pozostali oni do 475 r. p.n.e. tworząc okres halsztacki, w którym zapoczątkowali na terenie Europy epokę żelaza. Początkowo Celtowie zamieszkiwali obszar Europy Środkowej. Około 400 r. p.n.e. Celtowie przenieśli się do Galii, Hiszpanii, Italii, na Bałkany i Wyspy Brytyjskie. Wiek później wymyślili osiedla na wniesieniach zwane oppidum, otoczone fosą i murami. W III w. p.n.e. Celtowie po śmierci Aleksandra Wielkiego przejęli Macedonię i Tesalię (północno-wschodnia Grecja). Kilka plemion dotarło aż na tereny Azji Mniejszej. W średniowieczu Celtowie zostali podbici przez Germanów. Część Celtów ocalała od podbicia zamieszkując Anglię, Walię, Bretonie i po części Szkocję.

Społeczeństwo[edytuj]

Społeczeństwo dzieliło się na klasy. Władzę sprawowali wojownicy, niżej od nich byli rolnicy, i potem kolejno rzemieślnicy i niewolnicy. Do klas nie zaliczano druidów, będących kapłanami i wówczas naukowcami. Druidowie odprawiali nabożeństwa, pełnili funkcję sędzi w sporach, wróżyli i zbierali zioła. Druidzi przepowiadali przyszłość z lotu ptaków l/lub wnętrzności zwierząt.

Religia[edytuj]

Celtowie byli politeistami. Posiadali świętą roślinę, którą była jemioła. Druidowie zrywali jemiołę tylko z dębów (uważano, iż w dębach mieszkają bogowie). Ważniejszymi bogami byli Cernunnos o jelenich rogach, będący bogiem myśliwych, Epona (patronka klaczy i źrebiąt oraz bogini płodności) oraz Ognos (bóg wojny). Za święte zwierzęta Celtowie uznawali dziki i świnie. U Celtów powszechnym elementem były krzyże celtyckie.

Osiągnięcia[edytuj]

Celtowie wynaleźli wiele sposobów na obróbkę takich metali jak złoto, żelazo i brąz. Potrafili z nich wyrobić tarczę, przedmioty codziennego użytku, kultowe posążki oraz biżuterię. Po nich zachowała się tradycja literacka przekazywana z pokolenia na pokolenie przez bardów. To właśnie od Celtów pochodzi słynna legenda o królu Arturze.