Przejdź do zawartości

Historia powszechna/Dogoni

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Rozdział
Dogoni

Dogoni w swoim czasie byli mieszkańcami Afryki Zachodniej. Do dnia dzisiejszego zachowało się bardzo mało informacji dotyczących ich życia. Większość z nich jest znana dzięki opowieściom mieszkańców tego plemienia. Przez pewien czas zajmowali obszar państwa Mali w średniowieczu, jednakże sami nie utworzyli własnego państwa. Dzisiaj Dogoni są ubogimi mieszkańcami Mali i Nigru, żyjący na granicy ubóstwa.

Religia[edytuj]

Religia Dogonów w pewnym sensie jest bardzo podobna do chrześcijaństwa. Dogoni wierzyli w bóstwo zwane Nommo, który był synem stwórcy świata. Aby oczyścić ludzi z grzechów, rozerwał się na 60 kawałków. Następnie zmartwychwstał, jednakże stracił penisa, który został zjedzony przez rybę [1]. Uważają, iż sami pochodzą z kosmosu i wylądowali przy akompaniamencie huków i płomieni nad jeziorem Debo.

Badania astronomiczne Dogonów[edytuj]

Dogoni zasłynęli badaczy europejskich swoją wiedzą astronomiczną. Dogoni uważają, iż sami pochodzą z kosmosu i wylądowali przy akompaniamencie huków i płomieni nad jeziorem Debo. Wierzą, iż sami pochodzą z gwiazdy Syriusz B - białego karła położonego przy gwieździe Syriusz A, będącej najjaśniejszą gwiazdą nieba. Gwiazdę Syriusz A, Dogoni nazwali Sigi Tolo, a Syriusza B Po Tolo. Nie było w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż dopiero w XIX wieku astronomie w Europie przypuszczali istnienie Syriusza B, a jej odkrycie nastąpiło w 1970 roku. Innym ważnym faktem, pokazującym, iż Dogoni są dobrymi astronomami, jest odkrycie przez nich znanych księżyców wokół Jowisza (Io, Europa, Ganimedes oraz Callisto), które odkrył w 1610 roku Galileusz oraz białych karłów, które po raz pierwszy w Europie mówiono o nich dopiero w 1928 roku, dzięki sir Arthurowi Eddingtonowi.

Badania pochodzenia wiedzy Dogonów[edytuj]

Tajemnice Dogonów próbowano wyjaśnić na wiele sposobów. Niektórzy, jak Erich von Däniken, uważali, iż Dogoni musieli spotkać istoty pozaziemskie, które przekazały im wiedzę na temat tych obiektów. Robert K. Temple twierdził, iż wiedzę te czerpali od Egipcjan, którzy wraz z Babilończykami znali tego typu obiekty, jednakże utrzymywali ten fakt w tajemnicy, a książki omawiające istnienie tego typu obiektach zniszczyło wojsko Aleksandra Wielkiego. Resztki wiedzy przekazali Egipcjanie, którzy uciekli do tego plemienia. Uważa się, iż Dogoni poznali białe karły dzięki cywilizacji saharyjskiej, która obecnie nie istnieje. Cywilizacja saharyjska istniała na terenie całej Sahary, a Dogoni byli mieszkańcami tej cywilizacji, pochodzących od Garamantów. Najprawdopodobniej Dogoni uciekli ze względu na zmianę klimatu oraz pojawienie się w Afryce Północnej Rzymian.

Przypisy

  1. Oxford, Wielka historia świata, tom 1, rozdział Prehistoria - Tajemnica Dogonów, strona 44.