Przejdź do zawartości

Historia powszechna/XXI wiek

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Podręcznik
XXI wiek

Polska[edytuj]

Po ukończeniu drugiej kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego, nowym prezydentem Polski został Lech Kaczyński. Lech Kaczyński swój urząd miał zakończyć na jesień 2010 roku, jednakże jego śmierć w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem spowodowała, iż należało rozpocząć nowe wybory. W wyniku wyborów, nowym prezydentem został Bronisław Komorowski, który przez dwa miesiące z powodzeniem zastępował zmarłego prezydenta.

1 maja 2004 roku Polska wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Maltą, Cyprem, Litwą, Łotwą i Estonią wkroczyły do Unii Europejskiej. 1 stycznia 2007 roku na mocy Strefy Schengen, Polska otwiera całkowicie swoje granicę dla państw Unii Europejskiej. Jednocześnie umacnia swoją granicę przy Ukrainie, Białorusi i Rosji, nienależącym do UE.

2 kwietnia 2005 roku w Rzymie umiera papież Jan Paweł II. 8 kwietnia odbywa się jego pogrzeb.

Na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 10:41 czasu lokalnego (w Polsce 8:41) ulega katastrofie samolot Tu-154, w którym znajdował się Lech Kaczyński wraz z żoną, Ryszard Kaczorowski, wielu wybitnych wojskowych polskich, rodziny katyńskie oraz pracownicy samolotu. Żadna z 96 osób lecących samolotem nie przeżyła. Katastrofa w Polsce odbiła się szerokim echem i na krótki czas pogodziła Polaków. Na świecie pomimo żalu wytykano Polakom błędy, iż pozwolili na lot jednym samolotem tylu ważnych osób. Polski rząd po pogrzebie ofiar od razu z Rosjanami rozpoczęli badanie katastrofy. Sam wypadek i śmierć prezydenta z czasem podzieliła Polaków, a największe jej zajścia nastąpiły w czasie wakacji pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, gdzie postawiono krzyż. Nowy wybrany prezydent Polski Bronisław Komorowski po wypowiedzi, iż krzyż powinnień znaleźć się w kościele podzielił Polaków. Wokół krzyża znalazła się wielu protestujących, którzy nie pozwolili na przeniesienie krzyża.

Europa Wschodnia[edytuj]

2 kwietnia 2005 roku w Rzymie umiera papież Jan Paweł II. 8 kwietnia odbywa się jego pogrzeb.

1 maja 2004 roku Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia wkroczyły do Unii Europejskiej. 1 stycznia 2007 roku UE uzupełniła Rumunia (wraz z Bułgarią).

W 2004 roku na Ukrainie trwa tzw. pomarańczowa rewolucja, w wyniku której zostają obalone rządy autoryzowane.

Europa Południowa[edytuj]

W 2006 roku przestało istnieć państwo Serbia i Czarnogóra. Kraj podzielił się na dwie części (Serbię oraz Czarnogórę), a z czasem na 3 (w 2009 z Serbii odeszło Kosowo). Podział Serbii i Czarnogóry można było uznać za koniec rozpadu Jugosławii, choć należy pamiętać, iż Wojwodina - północna część Serbii nadal walczy o niepodległość.

1 maja 2004 roku Słowenia jako pierwsza republika jugosławska doszła do Unii Europejskiej. 1 stycznia 2007 roku wraz z Rumunią do Unii wkroczyła Bułgaria.

Azja[edytuj]

W 2002 roku na politycznej mapie Azji pojawia się po 30 latach walki nowe państwo - Timor Wschodni. Państwo położone na wyspie Timor sąsiadujące z Indonezją od 30 lat walczyło o swoją niepodległość, tracąc ponad 200 000 żołnierzy. Do 2009 roku Timor Wschodni był najbiedniejszym krajem Azji, który od 2009 roku otrzymuje dochody od turystów z Australii.

W 2003 roku amerykańskie wojska wkraczają do Iraku w celu obalenia rządów Saddama Husajna. 13 grudnia tego samego roku został znaleziony. Sam Husajn za masakrę na szyitów w Dudżail został skazany na karę śmierci. Jego egzekucja nastąpiła 30 grudnia 2006 roku. Zginął poprzez powieszenie.

W Chinach dzięki Internetowi rozpoczęły się większe protesty przeciwko władzy. Pomimo prześladowania politycznego opozycji i Tybetańczyków walczących o niepodległość, świat bojący się wojny z Chinami nie podjął żadnej interwencji. Innym czynnikiem, który wyklucza atak na Chiny jest fakt, iż zaraz po Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Japonii, Chiny są czwartą gospodarką świata i najszybciej rozwijającym się państwem świata pod względem gospodarczym (obok Indii, Brazylii, Korei Południowej, Republiki Południowej Afryki, Czech i Polski), handlujący z całym światem.

W marcu 2011 roku na terenie Japonii nastąpiło trzęsienie ziemi oraz dwie fale tsunami. Zginęło ponad 3 000 osób, a ponad 20 000 nie odnaleziono. Gospodarka Japonii mocno ucierpiała, jednakże sami Japończycy w bardzo szybkim tempie odbudowali większość szkód. Symbolem klęski żywiołowej była elektrownia atomowa Fukushima, która po awarii systemu chłodzącego wywołała wielką panikę i liczne szkody.

Afryka[edytuj]

Wojna domowa w Somalii trwająca od lat 90. nadal trwa. Największy jej przebieg nastąpił w roku 2006, kiedy to lider Unii Trybunałów Islamskich, fundamentalistycznego islamskiego rządu (który miał faktyczną władzę) ogłosił, iż Somalia powinna włączyć się w wojnę przeciw Etiopii. Wojna zakończyła się w 2009 roku.

Ameryka Północna[edytuj]

W 2001 roku nowym prezydentem USA został George Bush. Na początku jego kadencji Al Kaida dokonała zamachu terrorystycznego na World Trade Center. Wydarzenia te skłoniły Busha do walki terroryzmem.

W 2009 roku na miejsce George Busha nowym prezydentem USA zostaje czarnoskóry Barack Obama.

W 2010 roku w Haiti następuje olbrzymie trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 w skali Richtera. W wyniku trzęsienia oraz następujących po niej epidemiach ginie ponad 230 000 mieszkańców państwa.