Informatyka dla gimnazjum/Zeszyt ćwiczeń/Serwer WWW wraz z bazą danych i PHP

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Programowanie stron WWW w połączeniu z bazą danych np. przy użyciu języka PHP cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Nie każdy jednak ma możliwość, bądź posiada umiejętności pozwalające na uruchomienie i konfigurację własnego serwera WWW wraz z bazą danych SQL. Jeśli się nie udało, nie ma powodów, by rezygnować z planów. Dzięki projektowi XAMPP własny serwer WWW+PHP+SQL można uruchomić w dosłownie kilka minut. Nie potrzeba uruchamiać osobnego komputera pod Linuksem - wystarczy osobisty komputer, na którym pracujesz na codzień pod którymkolwiek z systemów operacyjnych Linux, Mac OS, Solaris jak również Windows. Niezbędne pakiety dla twojego systemu pobierzesz ze strony:

http://www.apachefriends.org/en/xampp.html

Po krótkiej kompleksowej instalacji wszystkich modułów wraz z konfiguracją możesz od razu przejść do podręcznika PHP i zacząć pisać swoje pierwsze programy.

Instalacja ogranicza się do:

  • rozpakowania archiwum do wskazanego katalogu na dysku twardym (może to także być przenośny dysk flash, który możesz zabrać gdziekolwiek i uruchomić np. u kolegi na komputerze)
  • uruchomienia pliku setup_xampp.bat
  • uruchomienia pliku xampp_start.exe

Twój serwer już działa! Możesz to sprawdzić wpisując w przeglądarce WWW adres http://127.0.0.1 lub http://localhost/ .

Co dalej?[edytuj]

Serwer już działa, ale to w zasadzie dopiero początek długiej drogi do biegłego projektowania baz danych oraz pełnego wykorzystania.